Klub Miłośników Książki
Główne założenia Klubu Miłośników Książki: Książka przyczynia się do wszechstronnego rozwoju ucznia, pobudza jego wyobraźnię, inspiruje do twórczych działań, ksztatuje charakter i aktywną postawę wobec otaczającej nas rzeczywistości. Należy wspierać i rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci i młodzieży. Głównym celem Klubu Miłośników Książki jest wszechstronne rozwijanie kultury czytelniczej i twórczej ekspresji młodego czytelnika. Bezpośrednie obcowanie z literaturą przyczynia się do pełniejszego rozwoju intelektualnego uczniów oraz wyrabia postawę świadomego czytelnika i uczestnika kultury.
DZIEŃ DYNI
W czasie zajęć bibliotecznych u "Odkrywców" w Szkole Podstawowej w Leśniowicach, dzieci poznały to wyjątkowe święto. Nie tylko wysłuchały bajki o sprytnej dyni, lecz także projektowały dyniowe torebki. Była to kolejna okazja do zacieśnienia więzi wśród rówieśników oraz szansa na rozwijanie dziecięcej kreatywności.
10
„Zwykła- niezwykła” lekcja biblioteczna w Leśniowicach
W naszej szkolnej bibliotece – dynamicznym centrum czytania i odkrywania, odbyło się spotkanie poświęcone najciekawszym bohaterom. Zajęcia miały na celu nie tylko zachęcenie uczniów do czytania, ale także zainspirowanie do odkrywania nowych światów i kultur. Ależ to były emocje! Ależ się działo!
ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE!
W czasie zajęć bibliotecznych uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach wysłuchali opowiadania pt.: „Stare misie nie chodzą po drzewach” Heidi Howarth. Następnie dzieci rozmawiały o najważniejszych wartościach w życiu. Okazało się, że babcia, dziadek kojarzy się z: bezwarunkową miłością, cierpliwością, uśmiechem, bezpieczeństwem i …. najlepszymi pierogami na świecie . Na koniec zajęć uczniowie malowali kamienie, poznając kreatywną formę sztuki, która cieszy się coraz większą popularnością. Z całą pewnością była to niezapomniana lekcja!
5
Chrońmy zagrożone gatunki!
W ramach programu edukacyjnego Polenergii "Klimatyczne czytanie", pani Monika zaprosiła uczniów na spotkanie z przyrodą, która zachwyca swoim pięknem. Dzięki niej mamy czyste powietrze i wodę. Dbajmy także o: małe owady, sympatyczne jeże, sprytne rysie i majestatyczne żubry. Zajęcia biblioteczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Ponadto miło nam poinformować, że wolontariusze z Leśniowic otrzymali certyfikat fundacji WWF Polska za propagowanie działań, dotyczących ochrony zagrożonych gatunków zwierząt.
6
AHOJ! Przygodo...
W czasie zajęć bibliotecznych, realizowanych w ramach programu Polenergia, dzieci z grupy przedszkolnej miały okazję poznać propozycję wydawniczą- „Pytania i odpowiedzi dla 3-6 lat. W lesie”. Książka w prosty i wesoły sposób odkrywa naturalną ciekawość małego dziecka. Barwne ilustracje rozwijają zmysł obserwacji, a zawarte w niej informacje wzbogacają wiedzę małego odkrywcy. W drugiej części zajęć dzieci rozwijały zdolności manualne i plastyczne, malując gipsowe figurki. Z całą pewnością była to wspaniała i niezapomniana przygoda!
6
NASIONKA CZYTELNICTWA!
Z okazji Światowego Dnia Książki oraz Praw Autorskich i Dnia Ziemi biblioteka szkolna w Leśniowicach włączyła się w II Ogólnopolską Akcję Siania Nasionek Czytelnictwa. Hasło pobudzające do działania brzmiało: „Gdy zasiejesz nasionko czytelnictwa, co z niego wyrośnie? Mądrość? Fantazja? Ciekawość świata? Emocje? Wyobraźnia? No właśnie… uruchom swoją wyobraźnię i zasadź magiczne nasionko. Nazwij to, co z niego wyrośnie. Podpisz”. Uczniowie wykonali eko doniczki ozdobione literami, fragmentami tekstu lub materiałami z recyklingu. Ponadto każdy kto wypożyczył w tym dniu książkę, otrzymał nasionka, z których wyrosną niezwykłe ziarenka czytelnictwa. Kreatywni uczniowie podpisali swoje nasionka, z których wyrośnie „roślinka miłości, szczęśliwe wspomnienia, nasionko wiedzy, drzewko szczęścia”.
7
Świat dookoła nas się zmienia: ludzi mnóstwo – JEDNA ZIEMIA.
Tam, gdzie był zielony las, rośnie coraz więcej miast…
Wokół straszą góry śmieci, wszyscy śmiecą, nawet dzieci.
Samochód już każdy ma, jeździ wszędzie, gdzie się da.
Tu żyją różne gatunki, TO JA stwarzam im warunki.
Są rośliny, ssaki, gady, ptaki, grzyby i owady.
Uczeni są całkiem pewni, NIE MA TAKIEJ DRUGIEJ ZIEMI…
Dbajmy o naszą planetę i spójrzmy na świat przez zieloną lunetę!
W czasie zajęć bibliotecznych z panią Moniką, uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Leśniowicach mieli okazję poznać najnowszą książkę Bogdana Janiszewskiego z ilustracjami Maxa Skorwidera z serii „Klimat.To, o czym dorośli ci nie mówią”, poruszającą zagadnienia związane z kryzysem klimatycznym. Opowieść rozpoczyna się od objaśnienia, skąd się wzięło życie. Dowiadujemy się, w jaki sposób powstaje tlen i dwutlenek węgla; co to jest atmosfera, co się aktualnie z nią dzieje. Poznajemy sposoby, w jaki pozyskuje się energię (węgiel, ropę),oraz skutki zwiększenia poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Zainspirowani fragmentami książki, uczniowie wykonali prace plastyczne, obrazujące piękno roślin.
9
Zagrożona planeta!
Zajęcia biblioteczne w klasie V Szkoły Podstawowej w Leśniowicach to doskonała okazja, by rozpocząć nową edukacyjną przygodę Polenergii – „Książki dla Klimatu”. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z książką Krzysztofa Ulanowskiego- „Zagrożona planeta. Poradnik dla młodzieży”, przekonując się, że jest to propozycja czytelnicza dla wszystkich, którzy chcą szczęśliwie i świadomie żyć na naszej planecie. Autor podkreśla, że dziś żyjemy w dobie ocieplenia klimatu, wielu miejscom grozi zalanie, a śmiertelnie niebezpieczne pożary trawią ogromne hektary lasów. Zaśmiecamy planetę plastikiem, oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, wiele gatunków dzikich zwierząt ginie z planety bezpowrotnie, a miliony cierpią męczarnie, żyjąc na ogromnych fermach. Każdy moment jest dobry, by obudzić się z tego letargu i zadbać o Ziemię, która jest naszym jedynym domem.
2
Książki dla Klimatu!
Zajęcia biblioteczne z panią Moniką to doskonała okazja, aby kontynuować edukacyjną przygodę Polenergii – „Książki dla Klimatu”. „Dlaczego jeże mają kolce?” To trudne pytania, na które w książce Marioli Jarockiej młodzi czytelnicy znajdą proste odpowiedzi. Niniejsza publikacja to ciekawa pozycja popularnonaukowa o zwierzętach dla dzieci, którą można wypożyczyć w szkolnej bibliotece w Leśniowicach. Każdy rozdział stanowi fabularyzowaną historię o omawianym gatunku zwierząt, w której zawarto fakty m.in.: na temat wyglądu zwierzęcia i jego sposobu życia. Dzieci z zainteresowaniem czytały fragmenty książki, rozwiązywały krzyżówki oraz lepiły rodzinę jeży z plasteliny. Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat!
6
Żubr Pompik
W czasie zajęć bibliotecznych z panią Moniką dzieci ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach poznały serię książek dla dzieci Żubr Pompik autorstwa Tomasza Samojlika – biologa, pisarza i rysownika, a także popularyzatora wiedzy o przyrodzie.Dzieci wraz z Pompikiem i jego siostrą Polinką dowiedziały się, po co zwierzęta gubią sierść na wiosnę, dlaczego jesienią liście spadają z drzew, a także co jedzą zimą mieszkańcy lasu. Następnie uczniowie wykonywali "Magiczne zdrapki"– obrazy wykonane metodą malowania przez zdrapywanie, która polega na wydrapywaniu górnej warstwy czarnej farby bambusowym ołówkiem, w zaznaczonych miejscach na specjalnych arkuszach - co pozwala na stopniowe odsłanianie pięknego, ukrytego rysunku. Z całą pewnością była to wspaniała i kreatywna zabawa.
6
Po co nam bioróżnorodność?
Zajęcia biblioteczne to doskonała okazja, aby kontynuować edukacyjną przygodę Polenergii – „Książki dla Klimatu”. Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Leśniowicach poznali kolejną propozycję wydawniczą „Po co nam bioróżnorodność?”, wyjaśniającą w prosty sposób zagadnienia ekologii i świata przyrody. „Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie gwiazdy. To właśnie one, kiedy gasną, uwalniają atomy niezbędne do budowy wszystkich żywych istot. Stąd biorą się rośliny i zwierzęta oraz cała bioróżnorodność w wodzie i na lądzie. Przyszłość naszej planety zależy od bioróżnorodności”. Dzieci miały za zadnie zapoznać się z fragmentami książki Huberta Reevesa, który udowadnia, że im bardziej zróżnicowane jest środowisko, tym lepiej ono funkcjonuje. Następnie uczestniczyły w warsztatach malowania eko-toreb. Z całą pewnością zajęcia pomogły zrozumieć uczniom, że bioróżnorodność to fundament życia. Jest niezbędna zarówno dla ludzi, jak i dla ochrony środowiska i klimatu.
24
Książki dla Klimatu!
Dziki, wilki, bażanty, niedźwiadek, mrówki, dzięcioł, lisy, borsuk, zaskrońce, żaby, łoś i wiele innych zwierzaków zamieszkuje pewien las. Jak się bawią, a jak odpoczywają? Kto śpi w dzień, a kto w nocy? Kto się z kim lubi? Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach w czasie zajęć bibliotecznych z panią Moniką, szukali odpowiedzi na zadane pytania w książce Rok w lesie. Po zapoznaniu się z każdy miesiącem, zaprezentowanym w lekturze, dzieci rozwiązały krzyżówki oraz rebusy. Następnie zaopiekowały się rodziną zajączków, barwnie je malując. "Rok w lesie" to kolejna pozycja z serii Książek dla Klimatu, które zagościły w szkolnej bibliotece. Ta niezwykła pozycja czytelnicza pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo -skutkowych, umiejętność opowiadania, a przede wszystkim gwarantuje świetną zabawę.
12
Znalezisko – wysypisko!
W czasie zajęć bibliotecznych z panią Moniką, dzieci ze SP w Leśniowicach czytały fragmenty książki Justyny Zaręby Znalezisko – wysypisko. Poznały las – miejsce, w którym natura jest na pierwszym miejscu. To azyl, nie tylko dla mieszkających w nim zwierząt, ale również dla ludzi. Można tam odetchnąć pełną piersią, podziwiając piękno przyrody. A co, gdyby ktoś postanowił zrobić z lasu wysypisko śmieci? Jak ludzie zareagowaliby, widząc piętrzące się między drzewami hałdy odpadów? Co Ty byś zrobił w takiej sytuacji? Znalezisko – wysypisko to opowieść o kochającym naturę chłopcu, który z zaangażowaniem stara się ocalić las przed zniszczeniem i degradacją. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania i rozwiązywali zagadki, związane z segregacją odpadów. Następnie ratowali żabki, które z powodu leśnych śmieci, aż pobladły z wrażenia. Zapraszamy do skorzystania z Książek dla Klimatu, które zagościły w naszej bibliotece. Książki zawierają ogromną porcję wiedzy na temat przyrody, ochrony klimatu i środowiska. Zachęcamy do wypożyczania i czytania samodzielnie lub z rodzicami!
7
GRAJ Z NAMI W ZIELONE!
W ramach projektu Polenergii “Graj z nami w zielone” - “Klimatyczne czytanie” do naszej szkolnej biblioteki w Leśniowicach zostały zakupione książki o tematyce ekologicznej. Znajdziemy tam informacje jak oszczędzać wodę, dbać o naszą planetę oraz wiele innych tematów, których celem jest podniesienie wiedzy uczniów w zakresie transformacji energetycznej, konieczności ochrony powierzchni Ziemi, wód, roślin i zwierząt oraz zasad gospodarki w obiegu zamkniętym. Zmiana sposobu naszego życia dziś, to wyścig o lepsze jutro kolejnych pokoleń ludzkości!
ŚLADAMI DINOZAURÓW!
W ramach lekcji bibliotecznej z panią Moniką, uczniowie klasy I oraz II SP w Leśniowicach odbyli podróż w przeszłość do czasów, gdy na Ziemi panowały majestatyczne zwierzęta - dinozaury. Dzieci poznały ich historię, dowiedziały się kiedy żyły i jak wyglądały, czym się żywiły wielkie jaszczury oraz dlaczego wyginęły. Zajęcia w tym dniu z pewnością pogłębiły wiedzę uczniów, a w niektórych rozbudziły nową pasję. Po raz kolejny okazało się, że można połączyć zabawę z nauką i przynosi to doskonałe efekty.
6
Lekcja biblioteczna!
Czas wolny od szkoły to czysta przyjemność, lecz nie oznacza, że po książkę nie możesz sięgnąć. Gdy biblioteki próg przekroczysz, to jakby w krainę baśni wskoczyć. Legendy, mity, baśnie.. co chciałbyś przeczytać- tam znajdziesz właśnie! Grupa przedszkolna Odkrywcy ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach poznała w czasie spotkania z panią Moniką znane i lubiane baśnie o księżniczkach, które przez lata towarzyszą kolejnym pokoleniom dzieci. Pełne uroku, magii i tajemnic opowieści zabrały najmłodszych w podróż, gdzie dobro triumfuje nad złem, a sprawiedliwość i odwaga są nagradzane.
9
DZIAŁAMY Z ENERGIĄ!
W czasie zajęć bibliotecznych z panią Moniką, uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej w Leśniowicach poznali aktywistki -Zosię i jej mamę panią Wandę,które przedstawiły dzieciom zagadnienia ekologii: zmiany klimatyczne, źródła pozyskania prądu. Zajęcia zrealizowano w ramach projektu grupy Polenergia " Graj z nami w zielone".
9
Brzydkie Kaczątko!
W ramach zajęć czytelniczych z panią Moniką, dzieci z grupy Odkrywcy w SP Leśniowicach zapoznały się z twórczością baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Uczniowie wysłuchali bajki pt.: "Brzydkie kaczątko", podejmowali rozmowy wokół tematu utworu i oceniały zachowanie bohaterów. Po wysłuchaniu tekstu literackiego, dzieci otrzymały karty pracy do wykonania. Wyobraźnia Odkrywców, pobudzona za pomocą dźwięku i obrazu, pozwoliła wczuć się w rolę kaczątka, które zmieniło się w pięknego łabędzia.
15
Dzwonki dzwonią, płatki śniegu z wichrem gonią, a Mikołaj uśmiechnięty w worku wiezie Nam prezenty…
Mikołajki to wyjątkowy dzień w ciągu roku. Czekają na niego przede wszystkim dzieci, ale także wielu dorosłych. Bez względu na wiek, każdy lubi dostawać prezenty i nawet najdrobniejszy upominek przynosi radość. W Polsce obchodzimy je 6 grudnia, w dniu wspomnienia świętego Mikołaja z Miry. W czasie zajęć bibliotecznych z panią Moniką, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach poznali historię mikołajkowego obdarowywania dzieci oraz dowiedzieli się kim była postać świętego Mikołaja- biskupa.
1
Drzewo do samego nieba!
W czasie zajęć bibliotecznych z panią Moniką szkolni czytelnicy klasy I i II poznali książkę Marii Terlikowskiej- „Drzewo do samego nieba” . Jest to opowieść o funkcjonowaniu wspólnoty, którą tworzą mieszkańcy kamienicy. Jako, że żyją tam od dawna, dobrze się znają i wiedzą o sobie prawie wszystko. W ten sposób, w miarę jak chłopcy wspinają się coraz wyżej po konarach drzewa, poznajemy nowych sąsiadów oraz ich codzienne problemy. Podczas zajęć dzieci wykonały swojego pierwszego lapbooka. Uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem i stworzyli ciekawą pracę, którą dumnie powiesili w swojej klasie. Nasze Szkolne Koło Wolontariatu otrzymało także certyfikat za udział w ogólnopolskiej kampanii "Przytul się do drzewa 2023", kształtującą postawę troski i szacunku wśród dzieci i młodzieży.
11
Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały!
Dzieci z grupy przedszkolnej Bystrzaki w czasie lekcji bibliotecznej z panią Moniką, wysłuchały bajki edukacyjnej- "Jasiek i dziadek w krainie biało-czerwonych symboli". Dzieci poznały okoliczności powstania hymnu polskiego oraz znaczenie symboli narodowych.
11
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień miał przypomnieć wszystkim czytelnikom Szkolnej Biblioteki jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Dzieci wysłuchały fragmentów znanych utworów, rozpoznawały postacie i tytuły, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, projektowały fotobudkę, przez chwilę stały się Kopciuszkiem, który oddzielał ziarna od grochu. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości!
32
Święto Dyni u Odkrywców!
Złota polska jesień dostarcza wielu inspiracji. Niewątpliwą gwiazdą tegorocznej jesieni w grupie ODKRYWCÓW została dynia. W czasie lekcji bibliotecznej z panią Moniką dzieci poznały bajkę edukacyjno-terapeutyczną pt.: “DYNIA DOROTKA I JEJ WIELKIE MARZENIE”, mówiącą o tym, że dzięki determinacji, trosce o siebie i wsparciu można przezwyciężyć trudności i osiągnąć swoje cele. Ten dzień był pełen wrażeń i radości!
24
Oj dana oj dana, jemy chleb od rana…, czyli Dzień Chleba w Szkolnej Bibliotece!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w smakowitych obchodach Światowego Dnia Chleba. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób w dawnych czasach powstawał chleb, poznały historię od ziarenka do bochenka. Każdy mógł spróbować chrupiącego pieczywa. Wyśmienity smak kanapek wzbogacił ukochany przez wszystkich- czekoladowy krem !
6
Biblioteczne inspiracje
Kto założył pierwszą bibliotekę? Skąd wzięła się jej nazwa? Gdzie powstała? Na te pytania oraz wiele innych odpowiedzieli uczniowie z klasy V w Szkole Podstawowej w Leśniowicach,korzystając z tablicy multimedialnej zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości. #LaboratoriaPrzyszłości @ LaboratoriaPrzyszłości
3
Pasowanie na czytelnika !
18 października uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Leśniowicach oficjalnie dołączyli do grona czytelników biblioteki. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić, czytając lektury. Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. W dowód przynależności do grona czytelników biblioteki szkolnej uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom. Radość dzieci była ogromna, a wrażenia na pewno będą niezapomniane.
14
Dzień Drzewa
11 października w naszej bibliotece odbyły się zajecia, związane z tematyką drzewa. Poznaliśmy budowę drzew oraz istotę ich znaczenia w przyrodzie. Z całą pewnością była to niezapomniana lekcja!
6
Chcecie bajki, oto bajka!
Szkolna Biblioteka w Leśniowicach miała okazję gościć panią Justynę Sobczuk, która nie tylko czytała dzieciom bajkę pt.: " Brzydkie kaczątko" , lecz także zapoznała uczniów z procesem wyrobu dzianiny jakim jest szydełkowanie. W czasie zajęć uśmiech dzieci nie znikał z ich twarzy. Inicjatorem lekcji była Pani Monika Krajewska.
6
O tolerancji i akceptacji słów kilka...
Szkolna Biblioteka w Leśniowicach bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym "Magiczna Moc Bajek",w ramach którego przeprowadzono niezwykłą lekcję biblioteczną. Dzieci z klasy I i II Szkoły Podstawowej w Leśniowicach wysłuchały treści utworu pt.:"Kruk co kracze pokrakanie" Pana Poety; rozmawiały na temat tolerancji oraz zaprojektowały plakat. Zajęcia przygotowała Pani Monika Krajewska.
2
DZIEŃ MAMY W SZKOLNEJ BIBLIOTECE !
Kochana Mamo przyjmij ode mnie te kwiatki i bądź szczęśliwa nie tylko w Dzień Matki! W czasie lekcji bibliotecznej uczniowie klasy I w Leśniowicach zastanawiali się za co kochają swoje mamy. Dzieci cenią je między innymi za ich: mądrość, opiekuńczość i troskliwość. Zaprojektowano wspaniały plakat, który został powieszony w klasie. Zajęcia przygotowała Pani Monika Krajewska.
2
Zakładka do książki
W naszej bibliotece nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą zakładkę do książki. Pierwsze miejsce otrzymała Zosia Jarosiewicz z kl. III, drugie miejsce przyznano Lenie Zajączkowskiej z kl. III, trzecie miejsce zajęła Magdalena Głowacka z kl. III, czwarte zaś otrzymał Wojtuś Wawryniuk z kl. II. Wszystkie prace były oryginalne i pomysłowe. Ponadto uczniowie klasy V prezentowali okładki do ulubionych książek, zachęcając swoich kolegów do korzystania z ciekawego zbioru biblioteki.
Dzień Teatru w Bibliotece!
W naszej Szkolnej Bibliotece w Leśniowicach obchodziliśmy Dzień Teatru. Była to okazja, aby przebrać się w kostiumy, przygotować odpowiednie rekwizyty czy odegrać krótką rolę. Dowiedzieliśmy się kim jest aktor i w jaki sposób powstaje przedstawienie tearalne. Zajęcia przygotowała Pani Monika Krajewska.
MOJA, TWOJA, NASZA- BIBLIOTEKA!
Szkolna Biblioteka w Leśniowicach przystąpiła do XX OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA BIBLIOTEK, w ramach którego zorganizowano wiele interesujących akcji, promujących czytelnictwo. Pierwszą z nich było "Czytanie na polanie". Poznaliśmy losy bohaterów naszych ulubionych bajek. Uczestniczyliśmy w warsztatach bibliotecznych "Na ludowo, kolorowo!", w czasie których dowiedzieliśmy się czym jest folklor. Rozwiązywaliśmy krzyżówki oraz projektowaliśmy plakaty, których głównymi hasłami były cytaty o książkach. Ponadto obejrzeliśmy projekcję miniserialu-"Mole książkowe", będący nową odsłoną kampanii Narodowego Programu Czytelnictwa. Z całą pewnością nasza biblioteka jest miejscem, gdzie kreatywnie i tworczo spędzamy czas. Zajęcia przygotowała Pani Monika Krajewska.
Plastusiowy pamiętnik!
W czasie zajęć bibliotecznych z panią Moniką uczniowie klasy II w Leśniowicach, poznali Tosię oraz jej małego przyjaciela. Dzieci czytały fragmenty książki, lepiły postać Plastusia, a także tworzyły własne pamiętniki
O Rybaku i Złotej Rybce!
W czasie zajęć bibliotecznych Karol Mróz z klasy III opowiedział swoim najmłodszym kolegom baśń o "Rybaku i Złotej Rybce". Następnie pierwszoklasiści z Leśniowic wykonywali akwaria, wypowiadając szeptem magiczne życzenia. Zajęcia przygotowała Pani Monika Krajewska.
Zwiastuny wiosny!
Nadchodzi do nas piękna wiosna, wielką radość nam przyniosła. Najpierw zawiał ciepły wietrzyk, potem z chmurki mokry deszczyk. Zaświeciło jasne słonko, zatrzymało się nad łąką. W czasie zajęć bibliotecznych z panią Moniką uczniowie klas I-III poznali zwiastuny wiosny. Poznali pierwsze wiosenne kwiaty oraz ptaki, które przylatują w tym czasie do Polski. Na koniec wspólnie wysłuchaliśmy utworu Marka Grechuty "Wiosna- ach to Ty".
Rok 2023 - rokiem Wisławy Szymborskiej!
W tym roku świętujemy 100 rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W czasie zajęć bibliotecznych, przygotowanych przez panią Monikę, poznaliśmy życie i twórczość mistrzyni pióra.
Bohaterowie ulubionych bajek!
W naszej Szkolnej Bibliotece w Leśniowicach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą okładkę do książki. I miejsce otrzymała Magdalena Tryniecka z kl.I, II miejsce zajęła Maja Krzyszczak z kl.I, III miejsce przyznano Wojtkowi Wawryniukowi z kl. II. Wyróżnienia otrzymali: Igor Milewski kl.II, Samanta Rymarska kl.III, Marcela Jaworska kl.III, Oliwia Siarkowska kl. III, Magdalena Głowacka kl.I, Amelka Sobczuk kl.I, Szymon Siarkowski kl.I. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Konkurs przygotowała Pani Monika Krajewska.
Książka moim przyjacielem!
Mój przyjaciel to książka, w której są różne przygody.
O misiu, który je miodek, o żabce co skacze do wody.
Dlaczego warto czytać książki? Czy z książki płynie odwaga? Czy książka w życiu pomaga? Na te i inne pytania odpowiadali w czasie lekcji bibliotecznej z panią Moniką uczniowie klasy II i III w Leśniowicach. Wszyscy miło spędzili czas i stwierdzili, że warto odwiedzać naszą bibliotekę.
Chcecie bajki? Oto bajka!
W naszej Szkolnej Bibliotece Pani Monika wciąż nas zaskakuje i o nowych zajęciach ciągle informuje. Konkursy i zabawy są nam dobrze znane, zachęcają do wspólnej podróży w nieznane! 😍
Kolęda na niebie Aniołek maleńki jak wróbelek. Przyfrunął do szopy nad Betlejem, zapalił na niebie wielką gwiazdę, aż noc zrobiła się jak dzień jasna!
W czasie lekcji bibliotecznej z panią Moniką, uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Leśniowicach poznali historię polskich kolęd i pastorałek. Następnie własnoręcznie zrobili aniołki, które stały się ozdobą klasy.
Tradycje Bożego Narodzenia!
Jakie są najbardziej znane zwyczaje świąteczne w naszych domach? - był to temat kolejnej lekcji bibliotecznej w klasie drugiej. Uczniowie chętnie opowiadali o ozdabianiu choinki, pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki oraz wigilijnej kolacji. Piękna jest nasza tradycja!
Dekoracje świąteczne
Okres Bożego Narodzenia jest w świetlicy Szkolnej czasem wzmożonej aktywności dzieci. Efektem pracy uczniów klasy I i III są przepiękne Święte Mikołaje oraz bałwanki, które zdobią nie tylko klasy, lecz również tablice, znajdujące się na szkolnych korytarzach.
Pod kierunkiem Pani Moniki i Pani Kasi dzieci realizują Ogólnopolski Projekt Edukacyjny- "Z darami natury świat nie jest ponury!".
Mikołajki w Szkolnej Bibliotece!
Mikołajki to jedno z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci wydarzeń. Pani Monika również zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy. Uczniowie redagowali świąteczne zadania oraz odgadywali bajkowe zagadki.
Dzień życzliwości w Bibliotece!
W szkolnej bibliotece w Leśniowicach obchodziliśmy DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI. Był to wyjątkowy czas, pełen uśmiechów, miłych gestów, pozytywnych emocji.
Szkolne Konkursy Biblioteczne
Za nami Miedzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji zostały ogłoszone dwa Konkursy Biblioteczne, które cieszyły się wśród dzieci entuzjazmem.
MAGICZNY ŚWIAT KSIĄŻEK:
I miejsce- Aurelia Dobosz kl. I
II miejsce- Julia Winiarczyk kl. I
III miejsce- Maja Krzyszczak kl. I
Wyróżnienia otrzymali:
Antek Popielnicki kl. I, Moniczka Głowacka kl. I, Gabryś Poznański kl.II, Natalka Bernatek kl. II, Marcela Jaworska kl. III, Marcel Skrzypa kl. II, Madzia Tryniecka kl. I, Jowitka Zeńczuk kl.I, Ignacy Stańkowski kl.I, Wojtuś Wawryniuk kl. I
OKŁADKA DO KSIĄŻKI:
I miejsce- Mateusz Kalinowski kl.I
II miejsce- Lena Janicka kl.I
III miejsce- Szymon Siarkowski kl. I
Wyróżnienia przyznano: Lence Dyć kl. II, Madzi Głowackiej kl.III, Amelce Sobczuk kl.I, Moniczce Głowackiej kl.I, Igorowi Milewskiemu kl.II
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkursy przygotowała Pani Monika Krajewska.
Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY!
Kto powiedział, że dzieci nie mogą być orłami literatury? Czas zatem wkroczyć do akcji, młodzi tropiciele tajemnic!
W Szkolnej Bibliotece w Leśniowicach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najciekawsze opowiadanie, zainspirowane przeczytana lekturą. Pierwsze miejsce otrzymała Julia Pieczykolan z kl. VII, drugie miejsce zajął Konrad Blacha z kl. VII, trzecie miejsce przypadło Martynie Policha kl. VII. Wyróżnienie przyznano Bartłomiejowi Harcejowi z kl. VII. Serdecznie gratulujemy!
Konkurs czytelniczy przygotowały panie: Katarzyna Kamińska oraz Monika Krajewska.
Czytanie dla pokoju
Jak co roku w październiku, obchodzimy w naszej szkole w Leśniowicach Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Wspólnie z dziećmi z grupy przedszkolnej Odkrywcy rozmawialiśmy o tolerancji. Tworzyliśmy przyjacielski krąg i dowiedzieliśmy się, iż inny, wcale nie oznacza, że jest gorszy. Zajęcia biblioteczne przygotowała Pani Monika Krajewska.
W krainie dinozaurów
Mali Odkrywcy z Leśniowic wzięli udział w niezwykłej lekcji bibliotecznej. Oczkami wyobraźni przenieśli się do krainy dinozaurów. Dzieci poznały historię gadów, a także wcieliły się w rolę paleontologów. Zajęcia przygotowała Pani Monika Krajewska.
Noc Bibliotek
Szkolna Biblioteka ze Szkoły w Leśniowicach kolejny raz przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W tym roku nasi uczniowie mieli możliwość obejrzenia ekranizacji filmowej pt. " Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica". Następnie rozwiązywali zadania, dotyczące twórczego pisania.
Jesienna lekcja biblioteczna
Gdy jesienne słońce przez chmury prześwituje, każdy wie, że Szkolna Biblioteka w Leśniowicach wciąż dzieci zaskakuje! Dzieci z klasy drugiej nie tylko wysłuchały wierszy o barwnej Pani Jesieni, ale także tworzyły własne książeczki.
Zajęcia przygotowała Pani Monika Krajewska.
Pierwszaki z wizytą w bibliotece!
Uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet nowych czytelników szkolnej biblioteki. Dowiedzieli się jak należy zachowywać się w bibliotece, poznali zasady wypożyczania, a nawet wykonali własne zakładki do wybranych przez siebie książek.
Gdy przeczytasz książek wiele,
Szanować Cię będą przyjaciele,
Koledzy też czytają
i dlatego wiedzę o świecie mają!
Międzynarodowy Dzień Kropki w Bibliotece!
Biblioteka w Szkole Podstawowej w Leśniowicach również obchodziła Święto Kropki. Z tej okazji w trakcie zajęć dzieci poznały historie małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce odkryła swój talent i uwierzyła we własne możliwości.
Dzień Mamy w Szkolnej Bibliotece
Kocham Cię mamo za Twoje bajki,
O Kotku, który nie palił fajki.
Kocham Cię Mamo, bo serce Twoje,
ma taki sam rytm jak serce moje...
W czasie zajęć bibliotecznych z panią Moniką, uczniowie klasy IV z Leśniowic przygotowali kartki dla swoich mam. Układali także wiersze, życząc zdrowia, wielu sił i radości, wraz ze słowami ogromnej wdzięczności.
Sposoby na nudę- zajęcia z elementami bajkoterapii
Majowe lekcje biblioteczne, dotyczą umiejętności rozpoznawania i nazywania różnych emocji. Dzieci z klasy II i III dowiedziały się, iż w sytuacjach stresujących i trudnych zawsze mogą szukać pomocy bliskich osób. Wspólnie z panią Moniką Krajewską uczniowie wykonywali Motyle Życzliwości oraz układali własne opowiadania.
Kodowanie w Szkolnej Bibliotece!
SuperDOC to sympatyczny, mówiący robot, który prosto i intuicyjnie wprowadza podstawowe zagadnienia programowania. W czasie zajęć bibliotecznych z panią Moniką, uczniowie klasy II mieli okazję rozwijać logiczne myślenie i inteligencję przestrzenną.
O przyjaźni i zaufaniu
W ramach programu " W bibliotece rosnę" dzieci z klasy II poznały bajkę o Kotku i Kogutku, opowiadającą o dwóch przyjaciołach, pomagających sobie w codziennym życiu. Wspólnie z panią Moniką Krajewską uczniowie analizowali cenne wartości w życiu.
Biblioteka- świat w jednym miejscu
W trwającym XIX Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek pod hasłem Biblioteka- świat w jednym miejscu- postanowiliśmy wspólnie z uczniami należącymi do Klubu Miłośników Książek, wyjątkowo pozdrowić inne biblioteki. Wspólnie wykonaliśmy pocztówki z wierszowanym życzeniami, które zostaną wysłane tradycyjną pocztą do wybranych bibliotek w naszym kraju. Opiekunem akcji jest pani Monika Krajewska.
Nie zamykaj się na kulturę!
Nie zamykaj się na kulturę- Zostań z nami! to nasz nowy pomysł na lekcję biblioteczną w klasie VI. Uczestniczyliśmy w zajęciach, których celem było przybliżenie historii powstania teatru. Zajęcia przygotowała pani Monika Krajewska.
Pluszaki- Rozrabiaki
W czasie zajęć bibliotecznych w klasie VI uczniowie przygotowali pluszaki- rozrabiaki, które nie chcą już mieszkać w książkowych okładkach, lecz pragną zaprzyjaźnić się z czytelnikami.
SLEEVEFACE!
Z okazji Światowego Dnia Książki pani Monika- bibliotekarz szkolny zaprosiła starszych uczniów do zabawy- SLEEVEFACE, czyli ubierz się w książkę ! Akcja polegała na sfotografowaniu się z zasłoniętą przez okładkę częścią ciała. Zdjęcia mają za zadanie zachęcać naszych czytelników do czytania książek.
Światowy Dzień Książki
Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki, przypadających w tym roku 23 kwietnia, uczniowie uczestniczyli w akcji PLANTCROSSING w Bibliotece . Dzieci, które wypożyczyły dziś książkę, miały okazję wylosować zestaw nasionek. Zostaną one posiane w domowych doniczkach, udowadniając, że szkolna biblioteka też może być eko. Koordynatorem akcji była pani Monika Krajewska.
VI OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE JEŻYCJADY
Sala lekcyjna klasy VIII już po raz kolejny zmieniła się w poznańską dzielnicę, zwaną Jeżyce. Uczniowie należący do Szkolnego Klubu Miłośników Książek wcielili się w losy rodziny Borejków. Wspólnie czytaliśmy fragmenty książek Małgorzaty Musierowicz oraz zapoznaliśmy się z twórczością pisarki. Z całą pewnością VI Ogólnopolska Akcja Czytania była inspirującym przykładem lekcji bibliotecznej. Zajęcia przygotowała pani Monika Krajewska.
MOTYWACJA DO NAUKI
Uczniowie należący do Szkolnego Klubu Miłośników Książek uczestniczyli w warsztatach, dotyczących motywacji. Zajęcia miały na celu wzmocnienie chęci działania.
PRZEPISUJEMY TOLKIENA
Uczniowie należący do Szkolnego Klubu Miłośników Książek przystąpili do wyjątkowej akcji "Przepisujemy Tolkiena", zorganizowanej z okazji 130. urodzin słynnego pisarza. Inicjatywa polegała na przepisywaniu książek jego autorstwa
ODŁĄCZ SIĘ- POŁĄCZ SIĘ!
Kartoniaki w Szkolnej Bibliotece!
Walentynkowy Konkurs Biblioteczny
W Szkolnej Bibliotece nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu walentynkowego na zakładkę do książki. Pierwsze miejsce otrzymały: Lena Zajączkowska kl. II, Zuzanna Milewska kl. III, Marcela Jaworska kl. II. Drugie miejsca otrzymali: Amanda Hojdys kl.III, Igor Milewski kl. I, Julia Sulej kl. I, Mikołaj Głowacki kl. I, Gabriel Poznański kl. I, Magdalena Głowacka kl. II. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Konkurs przygotowała pani Monika Krajewska.
Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkolnej Bibliotece !
Dziś, na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywie po raz kolejny przyświeca hasło „Działajmy razem!”, w założeniu ma promować bezpieczne zasady korzystania z sieci i przestrzec internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami. W tym celu uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach przygotowali plakaty, promujące pozytywne wykorzystywanie zasobów internetowych.
Między nami robotami
Pierwszaki w Bibliotece Szkolnej
Gry planszowe w Leśniowicach!
Szkolny Reporter
Uczniowie należący do Szkolnego Klubu Miłośników Książek przeprowadzili biblioteczną sondę, której celem było przekonanie uczniów do czytania. Argumentów było bardzo wiele: redukcja stresu, rozwój wyobraźni, poszerzenie słownictwa, kształtowanie osobowości. Takie argumenty mogą tylko zachęcić nas do tego, żeby czytać jak najwięcej !
Konkurs czytelniczy !
W Szkole Podstawowej w Leśniowicach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego- "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Młodzież wykazała się wiedzą na temat treści książki, sylwetek bohaterów i ich przygód. I miejsce zajęła : Patrycja Cichocka kl. VIII, II miejsce zdobyła Małgorzata Bilan kl.VIII, III miejsce przyznano Adrianowi Nowakowi kl. VI. Wyróżnienia otrzymali: Konrad Blacha kl. VI, Amelia Baryłowska kl. VIII, Bartłomiej Harcej kl.VI. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Konkurs przygotowały panie: Monika Krajewska i Katarzyna Kamińska.
Biblioteczny Kalendarz Adwentowy
Uczniowie klasy IV z przygotowali niezwykły kalendarz, którego celem jest zachęcenie rówieśników do czytania książek. Każdy dzień zawiera propozycję spotkania z ciekawym bohaterem literackim. Zajęcia przygotowała pani Monika Krajewska.
Dzień Misia w Szkolnej Bibliotece!
W Bibliotece dzieci zorganizowały Dzień Misia. Nie tylko poszukiwały wesołych przyjaciół między regałami książek, ale także rozwiązywały zagadki i czytały fragmenty bajek.
Kartka dla Obrońców Granic
Uczniowie pod kierunkiem pani Moniki- koordynatora Szkolnego Koła Wolontariatu, wykonali kartki, pragnąc w ten sposób podziękować żołnierzom wojsk operacyjnych Sił Zbrojnych RP, żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz Policji, pełniących służbę w zagrożonych miejscach polskiej granicy.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
20 listopada to wyjątkowy dzień- rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników. Podczas lekcji bibliotecznej z panią Moniką, uczniowie klasy V wykonali prace, dotyczące praw widzianych ich oczami.
Mała Książka- Wielki Człowiek
Szkolna Biblioteka przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu Mała Książka Wielki Człowiek, realizowanego w ramach kampanii Misterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o nowe książki. Pani Monika zaprasza wszystkich uczniów do odbycia niezwykłej przygody z bohaterami lektur. Brawo!!
Zalety czytania książek
Uczniowie klasy VI zastanawiali się - co nam daje czytanie książek? Pomysłów było wiele. Podsumowaniem lekcji bibliotecznej był inspirujący plakat.
Bezpieczni w sieci!
Uczniowie należący do Szkolnego Klubu Miłośników Książek poznali zasady bezpiecznego korzystania w sieci.
Pocztówki do Kici Koci!
Z Kicią Kocią można wybrać się wszędzie. Nawet w kosmos! Ale także do biblioteki, gdzie uczniowie klasy IV wspólnie z p. Monika redagowali pozdrowienia na kartkach pocztowych.
Konkurs Biblioteczny!
W szkolnej bibliotece nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu pt.: " Moja ulubiona postać bajkowa". Pierwsze miejsce zajęli: Julia Socha kl. III, Mikołaj Głowacki kl. I, Magdalena Głowacka kl. II, Marcela Jaworska kl. II. Drugie miejsce otrzymali: Amanda Hojdys kl. III, Karol Mróz kl.II., Michał Krzysztoń kl. II. Trzecie miejsce zajęli: Klaudia Tryniecka kl. III, Igor Milewski kl. I, Gabriel Poznański kl. I, Natalia Buta kl. III. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Konkurs przygotowała pani Monika Krajewska.
PRZERWA NA CZYTANIE
Uczniowie należący do Szkolnego Klubu Miłośników Książek przyłączyli się do VI ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Inicjatywa realizowana jest w ramach kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom.
Historia ma moc!
Nasza biblioteka dołączyła do Ogólnopolskiej Akcji- "Ale historia- wypożycz książkę z historią w tle", zachęcającą uczniów do zgłębienia wiedzy o naszym kraju poprzez czytanie książek. Od dnia 03.11 do 10.11 pani Monika Krajewska będzie prezentować uczniom z Leśniowic ciekawe tytuły, przedstawiające losy naszej ojczyzny.
Mogę, potrafię, zrobię !
Czym jest motywacja? Co wpływa na rozwój motywacji? Dlaczego warto uczyć się? Na te pytania odpowiadali uczniowie należący do Szkolnego Klubu Miłośników Książek. Pracując metodą praktycznego działania, odkrywali okoliczności i stwierdzenia, które mają istotny wpływ na osiąganie sukcesów i doświadczanie porażek.
POMOC MA MOC
Pani Monika zaprosiła uczniów klasy II z Leśniowic na niezwykle spotkanie ze Swojakami. Pod tą nazwą kryją się urocze zwierzątka: żółw, rak, meduza, bocian, wiewiórka i sikorka. Swojaki przyjaźnią się z wieloma zwierzętami, które są pod ochroną. Dzięki lekcji bibliotecznej dzieci wiedzą, że POMOC MA MOC. Otrzymały także Dzienniki Troskliwego Odkrywcy, motywujące do odkrywania natury i spędzania czasu na świeżym powietrzu!
2022- rokiem Marii Konopnickiej
Sejm doceniając literacki dorobek Marii Konopnickiej ustanowił 2022 rokiem pisarki. Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek podczas klasowej dyskusji podkreślali znaczenie twórczości i życia literatki.
Jesienny Konkurs Recytatorski
W szkolnej bibliotece odbył się konkurs recytatorski. Uczniowie mieli za zadanie zaprezentować wiersze o tematyce jesiennej. Pierwsze miejsce zajęły: Zosia Hojdys, Maja Rogalika, Oliwia Kudyba. Drugie miejsce otrzymali: Nikodem Górnik, Kornel Socha, Patryk Tryniecki. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Konkurs przygotowała pani Monika Krajewska.
Hobbit moją inspiracją
Uczniowie klasy VI w czasie zajęć bibliotecznych z panią Moniką, przenieśli się w magiczny świat Hobbita- tytułowego bohatera lektury J.R.R. Tolkiena. W trakcie spotkania uczestnicy wykazali się wiedzą przeczytanej książki.
Spotkanie z książką
Uczniowie klasy VIII mieli możliwość zobaczyć zbiór książek w Gminnej Bibliotece w Leśniowicach. Z wielką radością powitała nas pani Agnieszka Poźniak - Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach. Z dużym zainteresowaniem przeglądaliśmy nowości wydawnicze. Poznaliśmy również bogatą ofertę kulturalną i edukacyjną biblioteki. Zorganizowana przez panią Monikę Krajewską wycieczka, okazała się ciekawą lekcją biblioteczną.
Technika w praktyce
Weź patyczki, plastelinę,
Weź kasztanów odrobinę,
sklejaj, składaj i układaj,
Co zrobiłeś ? Opowiadaj!
Drewniane szpatułki to materiał, z którego można samodzielnie skonstruować wiele przydatnych przedmiotów. Uczniowie klasy IV na zajęciach technicznych z panią Moniką, uczyli się staranności i precyzji. Powstały fantastyczne prace!
Konkurs Biblioteczny - Pani Jesień
W cieniu, pod drzewami
cicho śpią kasztany,
każdy błyszczy pięknie,
niby malowany....
W szkolnej bibliotece odbyło się rozstrzygnięcie konkursu p.: Pani Jesień. Pierwsze miejsce zajęła Julia Socha z kl. III. Drugie miejsce zajęły: Kaja Pająk kl. III, Natalia Buk kl.III. Trzecie miejsce otrzymali: Marcelina Jaworska kl. II, Magdalena Głowacka kl. I, Kacper Bulicz kl. II, Amelia Buta kl. I, Zofia Jarosiewicz kl. II. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Konkurs przygotowała pani Monika Krajewska.
Książka przyjacielem człowieka
Czytanie książek to ważna sprawa,
Książka to nie tylko dobry przyjaciel,
lecz super zabawa!
Uczniowie klasy IV podczas zajęć z Bibliotekarzem - p. Moniką, wymieniali korzyści płynące z czytania książek; projektowali okładki oraz uzupełniali mapę pojęciową na temat- Książka przyjacielem człowieka. Pamiętajmy! Biblioteka czeka!
Filtrujemy dla Bałtyku!
Dbać o środowisko należy w każdym wieku. Im wcześniej dzieci zaczną zdawać sobie sprawę z potrzeb i zagrożeń środowiska, tym lepiej dla nas i naszej planety Ziemi. Podczas lekcji bibliotecznej w klasie trzeciej, foczka Britka opowiedziała o tym, jak plastik negatywnie wpływa na środowisko morskie. Zajęcia przygotowała pani Monika Krajewska.
Październik- Baśnie i Legendy z całego świata!
Biblioteka przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji- Październik 2021 Baśnie i Legendy z całego świata. W czasie zajęć bibliotecznych dzieci bardzo chętnie poznawały wybrane utwory, rozwiązywały krzyżówki oraz przygotowywały ilustracje.
Przepisujemy Hobbita!
Z okazji 130 rocznicy urodzin J.R.R Tolkiena uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek, przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji PRZEPISUJEMY HOBBITA! Przepisane fragmenty lektury zostaną złożone w jedną książkę. Opiekunem Klubu jest p. Monika Krajewska.
Pierwszaki czytelnikami szkolnej biblioteki!
Uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci dowiedziały się jak należy zachowywać się w bibliotece, poznały zasady wypożyczania i szanowania książek. Uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki i wypożyczyli swoje pierwsze lektury. Zajęcia przygotowała pani Monika Krajewska.
Kto odżywia się zdrowo, ten żyje kolorowo!
Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek nie tylko zapoznawali się z przepisami jesiennych potraw, lecz także wykonywali zdrowe sałatki. Udowodnili w ten sposób, że dbają o swoje zdrowie.
Ratownicy Czytelnictwa
Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek w Leśniowicach zastanawiali się w jaki sposób zainteresować dzieci książką. Przygotowali dla kolegów konkursy oraz scenki, przedstawiające najciekawsze momenty z przeczytanych przez siebie pozycji literatury.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
#readmore#czytaj więcej
Uczniowie klasy IV przystąpili do ogólnopolskiej akcji- Czytaj więcej! Podczas lekcji bibliotecznej udowodnili, że czytanie książek to wspaniały nawyk, dający przepustkę do świata wiedzy, wyobraźni, piękna i wrażliwości. Zajęcia przygotowała p. Monika Krajewska.
Kinder Mleczna Kanapka-Przerwa na wspólne czytanie
Szkoła Podstawowa w Leśniowicach przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Kinder Mleczna Kanapka - Przerwa na wspólne czytanie. Bibliotekarz szkolny- pani Monika Krajewska motywowała uczniów do realizacji zadań, dzięki której księgozbiór biblioteki wzbogacił się o kolejne pozycje literatury dziecięcej.
Kolory Tęczy w Bibliotece!
Uczniowie klasy I mieli okazję dowiedzieć się kim był Jan Brzechwa. Dzieci wysłuchały wierszy autora, a następnie losowały zagadki, na które chętnie odpowiadały. Zajęcia przygotowała p. Monika Krajewska.
Mały książę- w poszukiwaniu przyjaciela
Uczniowie klasy VII uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, przygotowanej przez p. Monikę Krajewską. W czasie zajęć analizowano fragmenty książki pt.: Mały książę. Powstał plakat, zainspirowany rozmowami o wartości jaką jest przyjaźń w życiu człowieka.
Czytanie popłaca, bo umysł wzbogaca!
W bibliotece został rozstrzygnięty konkurs plastyczny. Zadaniem uczniów było namalowanie postaci z wypożyczonej i przeczytanej przez siebie książki. Pierwsze miejsce otrzymały: Samanta Rymarska kl. I, Marcela Jaworska kl. I, Natalia Buk kl. II. Drugie miejsce zajęli: Amelia Błądkowska kl. I, Karol Mróz kl. I. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Konkurs przygotowała p. Monika Krajewska.
Maliny i zbrodnia, czyli o siostrzanej rywalizacji
Uczniowie klasy 7 uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, przygotowanej przez p. Monikę Krajewską. Pracowali metodą odwróconej lekcji. Najpierw zapoznali się z nowymi treściami, później zaś ćwiczyli swoje umiejętności, rozwiązując problemy z wykorzystaniem wiedzy nauczyciela. Na koniec zajęć uczestnicy przygotowali plakaty.
Niech moc będzie z Wami!
Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek w Leśniowicach uczestniczyli w projekcie "Biblioteka jest siłą", udowadniając, że biblioteka to nie tylko książki, lecz także kreatywni, pomysłowi czytelnicy. Pod opieką p. Moniki Krajewskiej dzieci przygotowały gazetki szkolne oraz szkicowały fantastyczne portrety filmowo- literackich postaci.
Książki przyjacielem człowieka
Uczniowie klasy III uczestniczyli w lekcji bibliotecznej,przygotowanej przez p. Monikę Krajewską. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z zasadami poszanowania książek. Ponadto poznały proces powstawania książki. Podczas lekcji z wychowawczynią p. Haliną Staniuk uczniowie przygotowali piękne zakładki do książek.
Konkurs z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2021
Niezmiernie miło nam poinformować, iż Martynka Kawerska - uczennica klasy VI otrzymała WYRÓŻNIENIE w Ogólnopolskim Konkursie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2021, zorganizowanym przez Pedagogiczną Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie i Miejską Biblioteka Publiczna im. H.Łopacińskiego w Lublinie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! Opiekunem Martynki była p.Monika Krajewska- Bibliotekarz Szkolny.
Konkurs Czytelniczy w Bibliotece!
W Bibliotece Szkoły Podstawowej w Leśniowicach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego. Uczniowie mieli za zadanie wykazać się znajomością treści książki Andrzeja Maleszki - Magiczne Drzewo- Czerwone Krzesło. Pierwsze miejsce zajęły: Karolina Stećko kl. VIII, Małgorzata Biłan kl. VII, Martyna Rudzka kl. V. Drugie miejsce otrzymały: Maja Kraczkowska kl. VIII, Patrycja Cichocka kl. VII, Patrycja Buk kl. VI. Trzecie miejsce zdobyli: Aleksander Błądkowski kl. IV, Tomasz Kaczor kl.IV. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!. Koordynatorami konkursu były panie: Monika Krajewska oraz Katarzyna Kamińska.
Święto Konstytucji 3 Maja w Bibliotece.
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, a na tej fladze biel i czerwień... Uczniowie pod kierunkiem p. Moniki Krajewskiej przygotowali piękne plakaty, upamiętniające Święto Konstytucji 3 Maja.
Konkurs PANI WIOSNA
W bibliotece nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: "Pani Wiosna". Pierwsze miejsce zajęły : Samanta Rymarska kl. I, Magdalena Głowacka kl. I, Weronika Kwiatoń kl. II. Drugie miejsce otrzymały: Amelia Błądkowska kl. I, Natalia Buk kl. II, Zosia Kaczor kl. I. Trzecie miejsce zajęli: Karol Mróz kl. I, Marcela Jaworska kl. I, Julia Winiarczyk kl. I. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Konkurs przygotowała p. Monika Krajewska.
Światowy Dzień Książki w Szkolnej Bibliotece!
Z okazji Światowego Dnia Książki uczniowie pod kierunkiem p. Moniki Krajewskiej przygotowali plakaty, których celem było upowszechnienie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży
WIOSNA W BIBLIOTECE!
Przyszła do Nas Wiosna
w kolorowych kwiatach.
Przyleciały ptaki z
dalekiego świata.
Dobrze, że jest Wiosna,
wszystko cieszy Nas.
Słońce grzeje mocno,
na spacery z książką czas!
TANECZNYM KROKIEM PRZEZ PANDEMIĘ!
Technik tańca jest wiele. Niezależnie od tego jaki styl wybierzemy, bardzo ważna jest praca nad koordynacją ruchową i utrzymaniem równowagi. Taniec w skuteczny sposób redukuje stresu i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nie ma nic lepszego po męczącym i stresującym dniu jak aktywnie spędzona godzina . Pozwala pozbyć się negatywnych myśli i dać upust swoim emocjom. O zaletach tańca opowiedziała Klubowiczom Miłośników Książek z Leśniowic- Patrycja Cichocka z kl. VII. Inicjatorem spotkania była p. Monika Krajewska.
Konkurs na Każdą Książkę !
Uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Leśniowicach - Martyna Kawerska otrzymała nagrodę w konkursie, organizowanym przez Chełmską Bibliotekę Publiczną. Zadaniem uczestników było stworzenie niezwykłej torby na książki, wypożyczone z biblioteki. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Opiekunem była p. Monika Krajewska.
Scrabble w Szkolnej Bibliotece!
Gra w Scrabble została wymyślona w 1931 roku przez Alfreda Buttsa. Tworzenie słów to świetna zabawa, o czym przekonali się uczniowie, należący do Klubu Miłośników Książek w Leśniowicach. Liczy się każde słowo !
Reporter Radiowy w Szkolnej Bibliotece!
Zastanawialiście się kiedyś jak zostać reporterem radiowym? Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek z Leśniowic sprawdzali w jaki sposób należy nagrywać i montować własne wywiady. Dowiedzieli się także na czym polega przygotowywanie newsów, robienie sond, przeprowadzanie wywiadów, obsługa fb. Zajęcia przygotowała p. Monika Krajewska.
Muzea inne niż wszystkie !
Zapewne większości z nas muzea kojarzą się głównie z wystawami obrazów lub rzeźb z różnego okresu czasu. Niemniej jednak, rodzajów muzeów jest kilka, a znajdujące się tam eksponaty są tak różne, że z pewnością każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną kolekcję. Dzięki audycji Anny Pęcińskiej uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek w Leśniowicach już wiedzą, które muzeum w Polsce jest dla nich najciekawsze. Osoby, które chcą przenieść się do czasów dzieciństwa powinny odwiedzić Muzeum Zabawek w Kielcach. Natomiast w Łodzi mieści się Muzeum Animacji, które w swojej kolekcji posiada bajki tworzone metodą animacji poklatkowej. Można tam też zobaczyć oryginalne plany filmowe, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek, np. o bajce „Miś Uszatek”. Zajęcia przygotowała p. Monika Krajewska.
Reporter Radiowy w Szkolnej Bibliotece!
Zastanawialiście się kiedyś jak zostać reporterem radiowym? Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek z Leśniowic sprawdzali w jaki sposób należy nagrywać i montować własne wywiady. Dowiedzieli się także na czym polega przygotowywanie newsów, robienie sond, przeprowadzanie wywiadów, obsługa fb. Zajęcia przygotowała p. Monika Krajewska.
Niezwykłe spotkanie w Szkolnej Bibliotece!
Klubowicze Miłośników Książek z Leśniowic uczestniczyli w Kulturalnej Strefie Polskiego Radia Dzieciom. Mieli okazję spotkać online pana Andrzeja Marka Grabowskiego- pisarza scenarzystę filmowego. Na "Wyprawy profesora Ciekawskiego", "Ciuchcię", "Budzika" i oczywiście "Tik - taka" czekaliśmy przed laty z wypiekami na twarzy. Takie piosenki jak "Witaminki", "Kulfon, co z ciebie wyrośnie " czy "Kropelka złotych marzeń" śpiewamy do dziś. Wielu z nas dał się też poznać jako autor książek dla dzieci. Nasi uczniowie zadawali na czacie pytania, na które reżyser programów telewizyjnych, chętnie udzielił odpowiedzi. Opiekunem wydarzenia była p. Monika Krajewska.
Dzień Teatru w Szkolnej Bibliotece!
Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek wspólnie świętowali Międzynarodowy Dzień Teatru. Wysłuchali audycji "Dawno, dawno temu" ,rozmawiali o teatrze elżbietańskim, oglądali także rekonstrukcję najsłynniejszego teatru elżbietańskiego - Shakespeare's Globe! Przygotowali własnoręcznie kukiełkę, pacynkę lub laleczkę teatralną. Technika wykonania i narzędzia - były dowolne. Posłużyły do tego: skarpety, sprzęt kuchenny, kartka papieru i kredki - wszystko zależy od dziecięcej wyobraźni. Zajęcia przygotowała p. M.Krajewska.
Godzina dla Ziemi w Szkolnej Bibliotece!
27 marca uczniowie uczestniczyli w akcji GODZINA DLA ZIEMI. O godzinie 20.30 symbolicznie zgasiliśmy światła w naszych domach. W ten sposób kolejny raz udowodniliśmy, że dbamy o naszą planetę. Koordynatorem akcji była p. M. Krajewska.
Ekologiczny strój profesora Einsteina
Wycinanie lasów, produkowanie ogromnej ilości odpadów, ocieplenie klimatu. To tylko niektóre z problemów, z którymi boryka się Nasza Planeta. Pamiętajmy, że jest to dom Nas wszystkich i musimy o niego dbać. Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek próbowali odpowiedzieć na pytania: jak rozumiesz bycie Eko? Co robisz, żeby dbać o planetę? Czy buty ze skórki ananasa są możliwe do zrobienia? Jak wykorzystać puste butelki? Powstały fantastyczne prace, które świadczą o tym, iż każdy może samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane ekologiczne zagadnienia. Zajęcia przygotowała p. M. Krajewska.
Dobrze widzi się tylko sercem....
Któż z nas nie czytał Małego Księcia? A czy Mały Książę możne nas czegoś nauczyć? Przekonali się o tym czytelnicy należący do Klubu Miłośników Książek w Leśniowicach, biorąc udział w warsztatach, w czasie których rozmawiali o wartości jaką jest przyjaźń. Zajęcia przygotowała p. Monika Krajewska.
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE!
21 marca odbył się Dzień Kolorowej Skarpetki. Wszyscy tego dnia założyli kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka. Jest to także lekcja wzajemnego szacunku i tolerancji. Opiekunem akcji była p. M.Krajewska.
Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady!
Uczniowie klasy II mieli okazję uczestniczyć w Ogólnopolskim czytaniu Jeżycjady. Dzieci czytały fragmenty książki Małgorzaty Musierowicz pt.: Sprężyna. Następnie charakteryzowały główną bohaterkę- dziewięcioletnią Łucję. Lekcję biblioteczną przygotowała p. Monika Krajewska.
Dzień Świętego Patryka w Szkolnej Bibliotece!
17 marca świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka. Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek wysłuchali audycji o Irlandii, historii kraju, muzyce, literaturze i słynnych tańcach irlandzkich. Symbolicznie założyliśmy zielone koszulki. Zajęcia przygotowała p. Monika Krajewska.
CENTRUM NAUKI KOPERNIK w Szkolnej Bibliotece!
Czy są z nami jacyś tropiciele zwierząt? Oczywiście! Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek w Leśniowicach uczestniczyli w Poranku Odkrywców online, przygotowanym przez Centrum Nauki Kopernik ! Podczas warsztatów rozpoznawali ślady i robili odciski z masy plastycznej. Ponadto uczniowie mieli do wykonania niezwykłe zadanie. Podczas spaceru szukali śladów, robili im zdjęcia, a następnie prezentowali przed pozostałymi uczestnikami warsztatów. Nad przebiegiem zajęć czuwała p. Monika Krajewska.
Z Pyzą przez Polskę!
Czym różni się miasto od wsi, jak zmienia się krajobraz z miejskiego w wiejski? Na te i na inne pytania pierwszaki szukały odpowiedzi podczas bibliotecznych zajęć. Bajka „Żniwa” zobrazowała dzieciom krajobraz wsi, pełen złotych zbóż, zielonych lasów i wzgórz oraz pachnących owocami sadów, w których można znaleźć schronienie, w ucieczce od gwarnego i tłocznego miasta. W trakcie zajęć dzieci rozpoznawały i opisywały zwierzęta hodowane na wsi oraz poznawały ich przeznaczenie. Pierwszaki zauważyły, jakie duże zmiany zaszły w ciągu ostatnich lat na wsi polskiej. Widok kwiecistych, zielonych łąk na wsi zainspirował do pracy plastycznej, w wyniku której dzieci wykazały się dużymi zdolnościami. W trakcie zajęć powstały kolorowe prace. Lekcję biblioteczną przygotowała p. Monika Krajewska.
Konkurs z Nelą Małą Reporterką!
Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek brali udział w ogólnopolskim konkursie pt.: "Życzenia dla Australijskich Zwierząt". Dzieci obejrzały film, w którym młoda podróżniczka opisuje swoją wyprawę na australijską Wyspę Kangura. Uczniowie-oczami wyobraźni- razem z Nelą uczestniczyli w ekspedycji ratunkowej w poszukiwaniu zwierząt z buszu, które potrzebują pomocy ludzi. Wolontariusze wyruszyli na Czerwony Kontynent, aby ratować zwierzęta. Szukano koali, kolczatek, kangurów oraz innych torbaczy, które ucierpiały w wyniku działania ognia i czekały na pomoc. Następnie dzieci redagowały życzenia, które pani Monika Krajewska przekazała organizatorom konkursu. Wyróżnienie otrzymała PATRYCJA CICHOCKA z kl. VII. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Być kobietą...być kobietą...
Raz do roku jest taki dzień, który jest piękny jak sen. Wszystkie Panie dostają kwiatki i uprzejmie uśmiechają się niczym bławatki. Uczniowie uczcili Dzień Kobiet, wykonując fantastyczne i kolorowe prace. Pani Monika- Bibliotekarz Szkolny zapoznała dzieci z historią święta oraz wierszami polskich poetów, którzy opisywali piękno kobiet.
Dzień Kobiet w Szkolnej Bibliotece!
8 marca chłopcy należący do Klubu Miłośników Książek postarali się i dołożyli wszelkich starań, aby płeć piękna na długo zapamiętała tegoroczne obchody. Nie tylko składali życzenia swoim koleżankom, lecz także przygotowali piękne plakaty, prezentujące sylwetki sławnych pisarek. Wszystkim udzielił się unoszący się w powietrzu miły nastrój. Wszystkim wspaniałym kobietom-małym i dużym- składamy serdeczne życzenia samych dobrych chwil na każdy dzień roku!
Dzień Dentysty w Szkolnej Bibliotece
5 marca uczniowie klasy V obchodzili Dzień Dentysty. Z tej okazji dzieci poznawały zawód stomatologa, rozwiązywały zagadki oraz poznały tajemniczego stworka o imieniu Boliząb, który był bohaterem wysłuchanego opowiadania. Dzieci miały też możliwość podzielenia się swoją wiedzą dotyczącą higieny jamy ustnej. Po dzisiejszym dniu już każdy zapamięta, że o zęby trzeba dbać! Zajęcia przygotowała p. Monika Krajewska.
Dzień Pisarzy w Szkolnej Bibliotece!
3 marca w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarza. W związku z tym świętem uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek przygotowali sylwetki kilku bardziej i mniej sławnych pisarzy światowej i polskiej literatury. Ponadto uczniowie zostali podzieleni na grupy. Mieli do wykonania kilka zadań, które losowali ich przedstawiciele. Przygotowana przez panią Monikę Krajewską zabawa była świetna, dzieci zadowolone a wena twórcza unosiła się w powietrzu.
By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą!
W Szkolnej Bibliotece został rozstrzygnięty konkurs dla uczniów klas I-III pt.: ,,By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”. Przy ocenie prac brano pod uwagę: pomysłowość, różnorodność materiałów wykorzystanych do wykonania zakładki, oryginalność oraz estetykę. Pierwsze miejsca zajęły: Natalia Buk kl. II, Klaudia Tryniecka kl. II, Maja Rogalska kl. III. Miejsce drugie przyznano: Marceli Jaworskiej kl. I, Samancie Rymarskiej kl. I. Trzecie miejsce otrzymali: Karol Mróz kl. I, Amelia Błądkowska kl. I, Szymon Nowak kl. I. Bibliotekarz Szkolny- pani Monika wręczyła uczniom nagrody. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2021
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny. Z tej okazji uczniowie wykonywali plakaty oraz prace z plasteliny i modeliny. Dzieci zainspirowane prezentacją Bibliotekarza Szkolnego- pani Moniki, ulepiły wizerunki walecznych żołnierzy. W ten sposób uczniowie przyłączyli się do upamiętnienia ofiar poniesionych na rzecz Ojczyzny.
Dzień Dinozaura w Szkolnej Bibliotece!
Mimo, że dinozaury dawno wyginęły, nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń można spędzić na wiele sposobów. Uczniowie, wspólnie z panią Moniką Krajewską, nie tylko czytali o zwyczajach tych stworzeń, lecz także tworzyli różne prace. Dzieci stały się paleontologami, poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Próbowały także ułożyć wirtualny szkielet Diplodoka oraz Pterodaktyla. Wspaniałą przygodę zakończyły wspólnie redagując wiersze o Dino- Przyjaciołach.
AKCJA "NIE WIDAĆ MNIE, ALE U MNIE WSZYSTKO OK"
Nawet najlepsze i najnowsze technologie nie zastąpią nam bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Dlatego Bibliotekarz Szkolny -p. Monika Krajewska zaprosiła uczniów do uczestnictwa w akcji "Nie widać mnie, ale wszystko u mnie OK." Uczniowie na swojej dłoni rysowali swoje emocje, aby pokazać, co u nich słychać, jak się czują. Nawiązywaliśmy w ten sposób pozytywne emocje, które sprawiły, że na buziach dzieci pojawił się uśmiech.
Nela Mała Reporterka w Szkolnej Bibliotece!
Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek uczestniczyli w wirtualnym spotkaniu z Nelą- nastoletnią pisarką. W ramach wydarzenia pt.: Książki okiem na świat, podróżniczka zabrała słuchaczy w wirtualną podróż po odległych zakamarkach świata. W czasie wystąpienia dzieci mogły zadawać pytania, na które Nela chętnie odpowiadała. Spotkanie zainicjowała pani Monika Krajewska.
Dzień Kota w Szkolnej Bibliotece!
Miauczy kotek: miau! - Coś ty, kotku, miał? - Miałem ja miseczkę mleczka, Teraz pusta jest miseczka, A jeszcze bym chciał. Dzień Kota obchodzimy co roku w lutym. Dachowce czy rasowe? Bez znaczenia – wszystkie są uwielbiane przez swoich właścicieli. To także dobry pretekst, aby przyjrzeć się sytuacji bezdomnych zwierzaków, wesprzeć schronisko, czy po prostu pogłaskać swojego czworonoga i okazać mu trochę miłości - jeśli na to pozwoli. Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek, wspólnie ze Szkolnym Bibliotekarzem- panią Moniką, zastanawiali się jakie znaczenie mają zwierzęta w życiu człowieka. W tym celu redagowali wiersze oraz hasła, promujące pomoc kotkom w czasie srogiej zimy.
Tłusty Czwartek w Szkolnej Bibliotece!
Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.... Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. W tym roku przypadł on na ostatni dzień lutego i stał się doskonałą okazją, by skosztować przepysznych pączków i faworków. Tradycja mówi, że każdy z nas powinien tego dnia zjeść przynajmniej jednego, słodkiego pączka. Martynka Kawerska z kl. VI przygotowała z tej okazji przepiękny plakat, pozostali uczniowie zaś chętnie pomagali swoim rodzicom podczas przygotowywania słodości.
Czytanie ma moc!
Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Jak czerpać z niej pełnymi garściami i świetnie się przy tym bawić? Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach, którzy odwiedzili fantastyczne światy, podpatrzyli autorów w momentach tworzenia, zmierzyli się z literackimi wyzwaniami. Przekonali się, że wyobraźnia może być wielką siłą. Bibliotekarz Szkolny- p. Monika dokładnie opisała akcje czytelnicze, które miały miejsce w Bibliotece i dzięki uczestnictwu w programie czytelniczym- Czytanie ma moc, księgozbiór wzbogacił się o nowe pozycje, opowiadające o przygodach Zezi, których autorką jest Agnieszka Chylińska.
Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkolnej Bibliotece!
9 lutego 2021 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Celem wydarzenia jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Hasło akcji, „Działajmy razem!”, nabiera w tym roku szczególnego znaczenia, gdyż jedynie wspólny wysiłek, zapewnić może bezpieczeństwo w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji. Uczniowie należący do Klubu Miłośników wykonywali z tej okazji plakat oraz prezentację multimedialną -Znaczenie Internetu we współczesnym świecie.
Savoir’vivre w Szkolnej Bibliotece!
Uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek zaprezentowali najważniejsze zasady savoir'vivre obowiązujące w życiu codziennym, poza szkołą, w czasie zajęć zdalnych oraz savoir'vivre telefoniczny. Zdobytą wiedzę będą wykorzystywać na co dzień, a przygotowaną przez p. Monikę lekcję będą wspominać jako ciekawe doświadczenie.
Dzień Ciasta Marchewkowego w Szkolnej Bibliotece w Leśniowicach !
Dzień Ciasta Marchewkowego to doskonała okazja, aby przejrzeć książki w domowych biblioteczkach. Uwielbiani przez uczniów bohaterowie literaccy polecają proste przepisy na przepyszne ciasta i ciasteczka. Wszystkiego marchewkowego!
Bąbelki w Bibliotece
Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem- Szkolną Biblioteką. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Maluszki chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Wspólne z Panią Moniką Krajewską- Szkolnym Bibliotekarzem wykonały plakat. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Dzieci wysłuchały opowiadania Wandy Chotomskiej pt.: "Pięciopsiaczki". Na koniec zajęć Bąbelki otrzymały pamiątkowe ołówki, którymi będą rysować postaci z książek.
Wiersze o ptakach w Szkolnej Bibliotece!
Zima długa i surowa,
naszym ptaszkom ziarno chowa.
Ptaszki głodne przyfruwają
i w okienko zaglądają.
Nakarm ptaszki mój kolego,
a tym sprawisz coś dobrego.
Uczniowie naszej szkoły wspólnie z Bibliotekarzem- panią Moniką nie tylko czytali i omawiali wiersze polskich poetów, lecz także zastanawiali się czym dokarmiać ptaki w zimie. Propozycji było bardzo wiele m.in.: ziarna zbóż, nasiona dyni i słonecznika, słoninka dla sikorek.
DOBRE RADY NA ZIMOWE WYPADY!
Uczniowie klasy IV wspólnie opracowali zasady bezpiecznej zabawy na śniegu. Pamiętali o tym, aby nie zjeżdżać na sankach z górki w pobliżu dróg, nie doczepiać sanek do samochodu czy jeździć na łyżwach tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są lodem, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Podczas zajęć uczniowie zaprojektowali plakaty. Lekcję biblioteczną przygotowała pani Monika Krajewska.
Magia Książek w Szkolnej Bibliotece!
Pasjonaci Klubu Miłośników Książek z Leśniowic wspólnie zastanawiali się dlaczego warto czytać książki. Cenne skojarzenia trafiły do niezwykłego Słoika Skojarzeń. Lekcję przygotowała p. Monika Krajewska.
Konkurs Biblioteczny- Bohater z bajek Walta Disneya
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - Bohater z bajek Walta Disneya. Pierwsze miejsce zajęły uczennice: Natalia Buk kl. II, Marcela Jaworska kl. I, Amelia Błądkowska kl. I. Drugie miejsce przyznano: Weronice Kwiatoń kl. III, Samancie Rymarskiej kl. I, Lenie Adamczyk kl. II. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Konkurs przygotowała p. Monika Krajewska.
Świąteczne dekoracje w Szkolnej Bibliotece!
Przedświąteczny czas to okazja do przygotowania ozdób, symbolizujących Święta Bożego Narodzenia. Uczniowie wykonali piękne łańcuchy z papieru, bombki, dzwoneczki, gwiazdki... Wszystkie pracy są ciekawe, kolorowe i oddają atmosferę zbliżających się świąt. Zajęcia przygotowała p. Monika Krajewska.
MasterChef Junior w Szkolnej Bibliotece!
Mąka z polskich zbóż, złocisty miód, pachnące przyprawy i duuuużooo serca to przepis na świąteczne pierniki. Kuchnie uczniów klasy V zamieniły się w magiczne miejsca, gdzie wrzała praca własnoręcznie wyciskanych pierników, w różnych świątecznych kształtach. Po ich upieczeniu, dzieci ozdabiały ciasteczka według własnej inwencji kolorowym lukrem i posypkami. Pomysłodawcą kulinarnych warsztatów była p. Monika Krajewska.
Czytanie ma moc!
Dzięki przystąpieniu do programu Czytanie ma moc, księgozbiór Szkolnej Biblioteki wzbogacił się o nowe pozycje czytelnicze. Nasza Pani Monika Krajewska- Bibliotekarz Szkolny przez cały semestr realizowała cykl zajęć, które akcentowały różne aspekty czytania i obcowania z książką. Warsztaty przygody i wyobraźni rozwijały oraz promowały walory czytelnictwa, dzięki którym biblioteka otrzymała nowe, wartościowe książki.
Świąteczne lapbooki w Szkolnej Bibliotece!
Uczniowie wykonali świąteczne lapbooki. Znalazły się tam własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, zagadki, rebusy, piernikowa niespodzianka. Inicjatorem zajęć była p. Monika Krajewska.
Znajdź czas na czytanie!
Uczniowie Klubu Miłośników Książek przystąpili do projektu, organizowanego przez Fundację Powszechnego Czytania- #ZnajdźCzasNaCzytanie#, którego celem jest budowanie pozytywnych relacji i wartości dzięki książce. Uczniowie zwrócili uwagę na fakt, iż czytanie rozwija inteligencję emocjonalną i pomaga zrozumieć świat. Redagowali listy, zachęcające dzieci do odłożenia telefonów i spędzaniu czasu z wybraną przez siebie książka. Inicjatorem akcji jest Bibliotekarz Szkolny - p. Monika Krajewska.
Polskie Radio Dzieciom!
Ho! Ho! Ho! Uczniowie Klubu Miłośników Książek miał okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu online ze Świętym Mikołajem, zorganizowanego przez Polskie Radio Dzieciom. Dzieci zadawały pytania i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat pochodzenia biskupa, który pomagał ubogim. Zajęcia zainicjowała p. Monika Krajewska.
Konkurs Mikołajkowy w Szkolnej Bibliotece !
W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt.: Święty Mikołaj w bibliotece. Zwyciężyła Martynka Kawerska z klasy VI. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ! Organizatorem konkursu była pani Monika Krajewska.
Mikołajkowe dyktando w Szkolnej Bibliotece !
Uczniowie Klubu Miłośników Książek zmierzyli się z zawiłościami polskiej ortografii i wzięli udział w wyjątkowym Dyktandzie Mikołajkowym. Każdy poprawnie napisany tekst to szansa dla potrzebujących dzieci z Domów Dziecka, którzy dzięki tej inicjatywie otrzymają paczki pod choinkę. Inicjatorem akcji jest pani Monika Krajewska.
Audycje kulturalne w Szkolnej Bibliotece !
Bazyliszek, Złota kaczka czy Syrenka- to tylko część legend, które Teatr Lalka przybliżył uczniom Klubu Miłośników Książek w Szkole Podstawowej w Leśniowicach. Historie Artura Oppmana postanowili przedstawić swoim słuchaczom reżyser Jarosław Kilian oraz autor muzyki do przedstawień Grzegorz Turnau. Ponadto nasi uczniowie poznali znaczenie teatru lalkowego i sposobach ich animacji. Cykl zajęć dla dzieci i młodzieży został zrealizowany dzięki środkom z programu Kultura w sieci, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Inicjatorem zajęć jest p. Monika Krajewska.
Dlaczego warto czytać książki ?
Uczniowie klasy V oraz VI zastanawiali się nad pozytywnymi aspektami czytania książek. W tym celu wykonali plakaty różnymi technikami plastycznymi, które promują czytelnictwo. Stworzyli także zakładki do książek, mając świadomość, że należy je szanować. Zajęcia przygotowała p. Monika Krajewska
#znowuczytamchallenge, czyli bicie rekordu w czytaniu w szkolnej bibliotece !
Uczniowie Klubu Miłośników Książek brali udział w ogólnopolskim biciu rekordu w czytaniu ebooków lub słuchaniu audiobookow. Głównym celem wydarzenia było rozwijanie pasji czytelniczych. Inicjatorem akcji była p. Monika Krajewska.
Książka uskrzydla!
Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Leśniowicach przystąpili do bibliotecznego wyzwania, mianowicie mieli za zadanie wykonać plakat pt.: Książka uskrzydla ! Głównym celem prac była nie tylko popularyzacja czytelnictwa, jak również rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów. Opiekunem akcji była pani Monika Krajewska.
Konkurs na Lapbook!
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach mieli okazję uczestniczyć w konkursie bibliotecznym Lapbook - moja interpretacja Małego Księcia. Pierwsze miejsce otrzymała Małgosia Biłan z klasy VII, drugie zaś Rafał Popielnicki również z klasy VII. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Inicjatorem konkursu była pani Monika Krajewska.
MINIKONWENT FANTASY w Szkolnej Bibliotece !
21 listopada uczniowie Klubu Miłośników Książek uczestniczyli w wirtualnych warsztatach i spotkaniach, przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach. Paweł Woźniak w swojej nowoczesnej prezentacji udowodnił, że źródłem inspiracji dla twórców fantastycznych światów okazała się być w wielu przypadkach planeta Ziemia. Ponadto nasi uczniowie rozwiązywali liczne zagadki, związane z lekturą J.R.R. Tolkiena pt.: Hobbit oraz podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat książki. Inicjatorem akcji była pani Monika Krajewska.
Śledztwo w bibliotece!
Nasza pani Monika, opiekująca się szkolną biblioteką, nawiązała współpracę z Biblioteką Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla w Warszawie, dzięki której uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek uczestniczyli w wirtualnym escape room - Śledztwo w bibliotece ! Rozwiązali niemałą ilość zagadek i łamigłówek. Nasi detektywi mieli za zadanie odnaleźć skarb. Sprawa była bardzo poważna, w końcu nie często zdarza się, że postaci opuszczają swoje książki i ukrywają cenne pamiątki. Fabuła bibliotecznej gry jest oparta na znanych książkach detektywistycznych, pisanych z myślą o młodych czytelnikach. Pojawiły się nawiązania między innymi do: Lassego i Mai, Detektywów z Tajemniczej 5 czy Nelly Rap. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Opiekunem Klubu Miłośników Książki jest p. Monika Krajewska
Biblioteka Dzieciom
Pierwszaki odwiedzili szkolną bibliotekę. Podczas lekcji bibliotecznej poznali nie tylko zasady, w niej obowiazujace, lecz także dowiedzieli się w jaki sposób należy dbać o wypożyczone książki i podręczniki. Młodzi czytelnicy byli bardzo aktywni. Chętnie wykonali plakat, zawierający bajkowe postaci i skojarzenia, związane z biblioteką. Znalazły się tam: misie, książki, aniołki, rycerze, góry, dzieci. Zajęcia przygotowała p.Monika Krajewska- bibliotekarz szkolny.
Biblioteka Dzieciom
Grupa Mrówki uczestniczyła w lekcji bibliotecznej pt.: Bajkowe inspiracje. Dzieci dowiedziały się kim jest pisarz i ilustrator. Zobaczyły jak różną formę mogą mieć książki dla najmłodszych. Poznały pracę bibliotekarza i wysłuchały Bajkę o kocie w butach. Zajęcia przygotowała p. Monika Krajewska.
2 pazdziernika- Światowy Dzień Uśmiechu w Bibliotece
Światowy Dzień Uśmiechu to doskonała okazja, aby podczas lekcji bibliotecznej w klasie VI porozmawiać o naszych emocjach- radości i smutku. Uczniowie czytali fragmenty książek, udowadniając, że uśmiech nic nie kosztuje, ale jest wiele wart. Po zajęciach wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek. Lekcję przygotowała p. Monika Krajewska.
Kraina greckich mitów w szkolnej bibliotece
5 października sala lekcyjna klasy V przemieniła się w niezwykłą krainę mitów greckich. Uczniowie wcielili się w role Posejdona, Zeusa i Demeter. Czytając i omawiając fragmenty książki, poznali nie tylko pochodzenie bogów, lecz także ich niesamowite przygody. Lekcję biblioteczną przygotowała p. Monika Krajewska.
Konkurs Biblioteczny
Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszą ilustrację do wypożyczonej w szkolnej bibliotece książki. Spośród 17 prac jury w składzie- p. Beata Miszczak oraz p.Halina Staniuk- przyznało I miejsce Lenie Zajaczkowskiej kl. I, II miejsce- Natalce Buk kl.II, III miejsce- Marceli Jaworskiej kl. I. Pozostali otrzymali wyróżnienia. Konkurs przygotowała p. Monika Krajewska.
9 października- Światowy Dzień Poczty w Szkolnej Bibliotece
Dzisiaj na klasę VII czekała prawdziwa niespodzianka! Z okazji Światowego Dnia Poczty uczniowie projektowali swoje własne znaczki pocztowe. Następnie stworzyli plakat oraz napisali wspólny list, dzieląc się przy tym swoimi refleksjami nad tym odchodzącym w przeszłość sposobem komunikowania się. Lekcję biblioteczną przygotowała p. Monika Krajewska.
Konkurs Biblioteczny
W Szkolnej Bibliotece odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "A ja jednak czytam...". Uczniowie mieli za zadanie opisać dalsze losy bohaterów , wypożyczonej w bibliotece książki. Pierwsze miejsce zajął Rafał Popielnicki z kl. VII, drugie miejsce otrzymały: Renata Kogut kl. VIII oraz Małgorzata Biłan kl. VII, trzecie miejsce zdobyli: Michał Ciołek kl.VII i Patrycja Buk kl. VI. Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Cichocka kl. VII, Jakub Mielniczuk kl. VI, Bartosz Pastuszak kl. VII i Mikołaj Jalochowski kl. VII. Zwycięzcom gratulujemy! Konkurs biblioteczny przygotowała p. Monika Krajewska.
Lekcja Biblioteczna w klasie II
Tematem zajęć bibliotecznych w klasie II była budowa książki. Uczniowie dowiedzieli się jak jest zbudowana oraz jak nazywają się jej poszczególne elementy. Dzieci wspólnie wykonały plakat, rozwiązywały rebusy i czytały fragmenty wierszy. Na koniec spotkania każdy otrzymał pamiątkowe zakładki. Lekcję przygotowała p. Monika Krajewska.