• Wakacyjne atrakcje!

            27.06.2024

            Lekcje już za nami, ale wycieczki wakacyjne trwają. Lato w pełni, pogoda dopisuje, więc uczniowie z SP w Leśniowicach wybrali się wraz z opiekunami na rajd rowerowy na Maczuły (25.06.24r.) oraz do Aquaparku w Chełmie (26.06. 24r.). Zarówno na Maczułach jak i w Chełmie szaleli podczas kąpieli w zalewie i basenie, wszyscy uznali, że takie atrakcje są najlepsze i już planują wycieczkę do Aquaparku we wrześniu :).

          • Wycieczka dzieci do Zwierzogrodu z oddziałów przedszkolnych!

            20.06.2024

            W piątek 14 czerwca dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Leśniowicach wybrały się na wycieczkę do ,,Zwierzogrodu" w Leszczanach. W tym pobliskim gospodarstwie domowym Bystrzaki i Odkrywcy miały okazję zobaczyć z bliska wiele zwierząt takich jak: alpaki, kucyka, kozy, króliki, kury, gęsi oraz kaczki, a nawet papużki. Właścicielka w ciekawy sposób opowiadała przedszkolakom o znajdujących się w zagrodzie zwierzątkach, o ich trybie życia oraz charakterystycznym zachowaniu. Podczas oprowadzania po zagrodach chętne dzieci karmiły alpaki marchewką, a kozy suchym chlebem, a także głaskały je, przytulały. Po poznaniu wszystkich mieszkańców gospodarstwa przyszedł czas na wykonanie pracy plastycznej. Każdy przedszkolak ozdobił według własnego pomysłu drewnianą alpakę - magnes, którą póżniej zabrał na pamiątkę do domu. Po tych ekscytujących przeżyciach wszyscy z apetytem zjedli pyszne kiełbaski z grilla. Po posiłku dzieci korzystały z pięknej pogody i w znakomitych humorach bawiły się na placu zabaw. Wycieczka wszystkim się podobała. To była niesamowita żywa lekcja przyrody!

          • BEZPIECZNI W WAKACJE!

            20.06.2024

            W okresie przedwakacyjnym w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące działań profilaktycznych w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczniów w okresie letnim. Podczas przeprowadzonych warsztatów omówione zostały zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa nad wodą, w gospodarstwie domowym, zachowania się podczas burzy oraz przepisy ruchu drogowego.

            Przypomniano także zasady wzywania i udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia, a także uświadomiono uczniom konieczność informowania osób dorosłych o zaobserwowanych sytuacjach niebezpiecznych.

            Dzieci z klas I-III oglądały animowany film edukacyjny pt. „Bezpieczne Wakacje”, odgrywały scenki sytuacyjne, odgadywały zagadki oraz wykonywały prace plastyczne. Uczniowie z klas starszych obejrzały prezentację multimedialną pt. „Bezpieczeństwo w czasie wakacji” i rozwiązywały quizy. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i zadawali mnóstwo pytań.

            Zajęcia zainicjowane przez Państwową Straż Pożarną przeprowadziła pani Diana Cichocka, a zajęcia edukacyjne Policji poprowadził sierżant sztabowy Piotr Bojarczuk. Głównym celem obu spotkań z uczniami było szeroko pojęte BEZPIECZEŃSTWO w czasie letnim!

          • Dzień Piżamy w Szkole Podstawowej w Leśniowicach!

            20.06.2024

            Dla wielu poważnie chorych dzieci ,piżama stałaje się nieodłączną częścią codzienności. To standardowe ubranie. Na codzień nie myślimy o zdrowiu, jak ono jest cenne, dowiadujemy się dopiero w chorobie. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem, dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie. Dlatego, aby okazać nasze wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom, tego dnia  zamieniliśmy nasze codzienne ubranie na piżamę.

            Dzień Piżamy to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię.Tego dnia większość uczniów i tych najmłodszych i tych starszych pojawiła się w szkole w piżamach, ulubionych szlafrokach oraz kapciach. Chętni uczniowie mogli zrobić sobie pamiatkowe zdjęcie. Każdy pamiętał , że głownym celem było wsparcie dzieci na oddziałąch onkologicznych, liczy się każdy nawet najmniejszy gest. Wspólnie nazbieraliśmy 480 zł. Dziekujemy wszystkim zaangażowanym , asystentom fotografa również ;)

          • Mały miś u Bystrzaków...

            20.06.2024

            W roku szkolnym 2023 / 2024 przedszkolaki z grupy Bystrzaki ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach, kolejny raz przystąpiły do międzynarodowego projektu edukacyjnego „ Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” Głównym celem projektu było rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom, uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, oraz przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych. Mały pluszowy miś "Borys " odwiedził każdego Bystrzaka w jego domu , przeżył wiele przygód, wysłuchał wielu opowieści i poznał nowych przyjaciół. “Borys” obchodził wspólnie z dzieciakami Dzień Pluszowego Misia, zapraszał do wspólnego czytania rodziców. Bystrzaki wraz z misiem zdobyły dla szkoły “Certyfikat Wzorowej Placówki” wykonując zadania z wszystkich 6 modułów. I:Czytamy razem z małym misiem. II: Misiowa wyspa talentów. III: Logorytmiczne misiowanki. IV: Misiowy zabawownik międzypokoleniowy. V: Mały miś uczy wrażliwości. VI: Europejczyk .

            Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Borys znowu odwiedzi dzieciaki.

          • „Planeta 2055”

            19.06.2024

            Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach podjęli ambitne wyzwanie, którego głównym założeniem była ocena stanu środowiska naszej doliny rzeki Horodyski. Zadanie zostało zrealizowane w koncepcji gry zatytułowanej „Planeta 2055” co znacznie pomogło pobudzić wyobraźnię naszych ekobohaterów i uzmysłowić sobie odpowiedzialności jaką ponoszą za stan środowiska, z którego tak chętnie korzystają. Uczniowie podczas misji badawczej - rajdu rowerowego wyodrębniali i dokumentowali różnorodne siedliska roślinne występujące w obrębie doliny, a następnie po przejrzeniu zebranego materiału wyłonili ,te które ocenili za najcenniejsze przyrodniczo. Aby unaocznić zmiany zachodzące w dolinie Horodyski skorzystaliśmy także ze zdjęć satelitarnych Google Earth, dzięki którym mogliśmy się cofnąć do 1984r. i Copernicus Browser obserwowaliśmy zmiany ilości wilgoci utrzymywanej w glebie w ostatnich tygodniach. Dyskusja towarzysząca zadaniu stała się pretekstem do stworzenia „Kodeksu Eko- zasad” dotyczących odpowiedzialnej gospodarki wodnej, emisjami czy odpadami sprzyjającej zachowani obecnego stanu środowiska. Zadane to pozwoliło na podkreślenie walorów przyrodniczo- krajobrazowych oraz kruchości równowagi biologicznej, a także określeniu naszych właściwych potrzeb, które pozwolą docenić i zachować to co mamy najcenniejsze.

            Zajęcia zostały zrealizowane w ramach projektu Ekopracownia ,,Z pasją dla natury" Środki na realizację projektu pozyskane zostały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

          • Festiwal filmowy „Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach dla Ziemi”.

            19.06.2024

            Liczne refleksje, kilka wzruszeń, chwil oburzenia może nawet i niemocy oraz te przemawiające chwile ciszy kiedy nawet najpopularniejszy klasowy śmieszek milknie– to mix uczuć jakie towarzyszyły nam w przeciągu trwającego miesiąc ale już kończącego się festiwalu filmowego. Efektem tych przemyśleń jest potężna drzewo zdobiące naszą Ekopracownie – będzie ono nam przypominało jak bardzo nasze codzienne decyzje przyczyniają się do zachowania obecnego stanu środowiska. Aby podkreślić znaczenie wszystkich surowców na festiwalu uczniowie serwowali to co dla nas jest najważniejsze -CZYSTA WODA - w tradycyjnych kubeczkach i filtrowaną, a nie kupioną w plastikowej butelce. Oczywiści zostało z nami wiele otwartych pytań, ale wniosek jest jeden - to tylko nasze dążenie do wygodnego stylu życia jest powodem, dlaczego te filmy pokazują tak smutny świat…. Szczerze zachęcamy do obejrzenia choć kilku zaproponowanych pozycji filmowych. Kończymy filmami:

            • „Animal” to film, który wstrząsa widzami, wrzuca do dzikiego świata zwierząt, który bardzo różni się od tego świata, który znają, czyli swoich coraz bardziej zamkniętych miejskich środowisk. Sceny krajobrazów, zwierząt i ekosystemów z myślą o dużym ekranie w sposób wywołujący silne emocje. Ścieżka dźwiękowa przeniesie nas do dżungli, na step albo do wiejskiego gospodarstwa... Polecamy do obejrzenia na dużym ekranie

            • „Zatamowani” opowiadająca o zmieniających się postawach w Stanach Zjednoczonych dotyczących dużego systemu tam w tym kraju oraz narodowym nastawieniu, od dumy z wielkich zapór jako cudów inżynierii po rosnącą świadomość, że nasza własna przyszłość jest związana z życiem i zdrowiem naszych rzek

            • „Ciemna strona rozświetlacza” to reportaż z cyklu Dzieci Świata, który obnaża sposób pozyskiwania miki przez duże firmy kosmetyczne, także te polskie. Którym firmom zaufać żeby nie przyczyniać do nielegalnej pracy dzieci?

            • „Filipiny: wyzysk dzieci w kopalniach złota” Na Filipinach, gdzie znajduje się piąta co do wielkości rezerwa złota na świecie, 500 000 poszukiwaczy złota codziennie zagłębia się we wnętrzności ziemi w poszukiwaniu cennego metalu.

            Festiwal odbywa się w ramach projektu Ekopracownia ,,Z pasją dla natury". Środki na realizację projektu pozyskane zostały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

             

          • Edukacja z wojskiem w naszej szkole!

            17.06.2024

            Dnia 10.06.24r. uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Leśniowicach uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod nazwą „Edukacjaz Wojskiem”, które poprowadził por. Marcin Zelent. 3- lekcyjne szkolenie składało sięz następujących części:

            1. Bezpieczeństwo państwa.

            2. Ostrzeganie i alarmowanie.

            3. Reakcja w czasie zagrożenia pożarem.

            4. Pierwsza pomoc przedmedyczna.

            5. Ewakuacja.

            Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe rodzaje gaśnic oraz sposób ich odbezpieczania i użycia. Dowiedzieli się jak reagować i wezwać pomoc w momencie zagrożenia pożarem. Obejrzeli film edukacyjny dotyczący zachowania się w czasie wypadku, zagrożenia życia i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w szkoleniu ćwicząc resuscytację na fantomie.

            Głównym celem zorganizowanych spotkania było poniesienie świadomości młodzieży w sferze bezpieczeństwa oraz kształtowanie nawyków odpowiedniego zachowania się w sytuacjach kryzysowych.

          • Wycieczka do Bałtowa!

            17.06.2024

            W poniedziałkowy poranek 10 czerwca uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach wyjechali na wycieczkę do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zwierzyńca Górnego tzw. Safarii. Była to przejażdżka specjalnie do tego przygotowanym amerykańskim schoolbusem. Podziwialiśmy zwierzęta zgromadzone na wielohektarowym terenie m.in. strusie, lamy, alpaki, wielbłądy, owce, żubry, jelenie i wiele innych gatunków. Szczególne zainteresowanie wywołały nowo narodzone maluchy. W drugiej dolnej części Zwierzyńca zobaczyliśmy ciekawe gatunki ptaków i drobnych ssaków. Po obiedzie miłą niespodzianką były lody, które ufundowali pani Bernadeta i ks. Jacenty Sołtys. Kolejnym punktem naszego pobytu było magiczne miejsce zwane Sabatówką, czyli wioska czarownic. Wspólny taniec, turniej lotu na miotle i przejście tajemniczym tunelem wywołały wiele różnych emocji, od radości po strach. W parku rozrywki dzieci miały do dyspozycji karuzelę, kolejkę, wahadło, trampoliny, zjeżdżalnie i basen z kulkami. Niektóre z tych atrakcji wymagały nie lada odwagi. Następnie z największym entuzjazmem udaliśmy się do Jura Parku, gdzie wszystkich wycieczkowiczów powitała pani przewodnik, która ciekawie opowiadała o zgromadzonych eksponatach. Wędrując ścieżkami przez park widzieliśmy modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, oczywiście wszystkie naturalnej wielkości. Zwiedzanie zakończyliśmy w strugach deszczu. Uwieńczeniem wycieczki było zakupienie pamiątek i upominków. Z wycieczki do Krainy Dinozaurów, wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń, choć jednak trochę zmęczeni i mokrzy.

          • Akcja „Łąka kwietna”!

            17.06.2024

            W ramach projektu Ekopracownia ,,Z pasją dla natury" w ostatnim okresie odbyło się wiele działań związanych z tematem łąki kwietnej. Uczniowie klas starszych wzięli udział w warsztatach, podczas których obejrzeli prezentację multimedialną „Dlaczego warto tworzyć łąki kwietne?” Prezentacja została również udostępniona rodzicom. Młodzież poznała korzyści płynące z zakładania łąk kwietnych, ich pozytywny wpływ na środowisko, na jego bioróżnorodność, wilgotność, oczyszczanie powietrza itp. Uczniowie wspólnie odkryli gatunki roślin przyjazne zapylaczom. Wykonali gazetkę tematyczną i zaprojektowali swoje łąki kwietne. Spośród projektów wybrano najciekawszy i zrealizowano w przyszkolnym mini ogrodzie botanicznym. Uczniowie klasy VIII wysiali mieszankę nasion kwiatowych do uprzednio przygotowanej ziemi, podlewają swój ogródek regularnie i czekają niecierpliwie na rezultaty . Ogłoszono również konkurs fotograficzny na najpiękniejszą przydomową łąkę kwietną. Niedługo podzielimy się z wami zdjęciami uczniów i rozstrzygniemy konkurs.

            Realizacja zadania była możliwa dzięki wsparciu i środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

          • Festiwal filmowy „Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach dla Ziemi”.

            19.06.2024

            W szkole Podstawowej w Leśniowicach trwa festiwal filmów ekologicznych. Zapraszamy nie tylko do podglądania naszych uczniów w trakcie warsztatów ale również do wyszukiwania tytułów, które wspólnie oglądamy. Emocje gwarantowane . W tym miesiącu proponujemy i dokładamy starań by nasze drzewo miało jak najwięcej dobrych pomysłów:

            • serię filmów Toxic Tour : "Żarłoczna odkrywka", "Toksyczne czerwone błoto", "Zatrute jezioro", "Marsjańska rzeka",

            to seria, która powstała z niezdrowej fascynacji skażonymi terenami. Dzięki niej odkryjecie zabójcze piękno radioaktywnych krain, czar trujących jezior i poprzemysłowe ciekawostki krajobrazowe, które są zabójcami dla środowiska.

            • Zapakowana w plastik satyra na zbiorową histerię wokół plastiku.

            • "Witajcie w Sodomie": dokument (Welcome to Sodom)w Agbogbloshie – największym na świecie cmentarzysku elektroniki. Co roku nielegalnie trafia tu ćwierć miliona ton elektrośmieci z Zachodu. Setki ludzi demontuje tu przy pomocy młotków i łomów elektroniczne gadżety, by odzyskać miedź i aluminium. To prawdziwe piekło na ziemi.

            Festiwal odbywa się w ramach projektu Ekopracownia ,,Z pasją dla natury". Środki na realizację projektu pozyskane zostały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

             

          • Rozśpiewany ogród uczniów naszej szkoły!

            17.06.2024

            W ramach projektu Eko pracownia,, Z pasją dla natury " uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach zmierzyli się z zadaniem pt: Rozśpiewany ogród

            Realizacja zadania jest odpowiedzią na postępujący spadek liczebności ptaków.Jest to wynik zmian środowiskowych, tak więc edukacja w tym zakresie to niezmiernie istotne zadanie, którego sukces zależy od zmiany naszych postaw wobec otaczającego nas środowiska przyrodniczego.W ramach tego zadania uczniowie wykonali plakaty oraz gazetki ścienne dotyczące ptaków z naszej okolicy.

          • Z wizytą w stolicy!

            17.06.2024

            Wycieczka do Warszawy to niezapomniane wydarzenie. Uczniowie z kl.4-8 ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach pojechali do stolicy 11 czerwca 2024r. Już w autokarze dało się słyszeć podekscytowanie. Wjeżdżając, wszyscy podziwiali panoramę wieżowców, Wisłę i Stadion Narodowy. Pierwszym punktem zwiedzania był stadion Legii. Jest tam piękne muzeum historii najbardziej znanego warszawskiego klubu piłkarskiego, uczniowie mogli wejść na płytę boiska, do szatni zawodników, do sali konferencyjnej, na trybuny i do sektorów vipowskich z lożami. Potem wszyscy udali się na Starówkę, gdzie przewodnik opowiedział o sztandarowych zabytkach, m.in. o Zamku Królewskim, Kolumnie Zygmunta, dzwonie Zygmunta, Kościele św.Jana Chrzciciela, Barbakanie. Wrażenie zrobił Pomnik Małego Powstańca i historie z okresu wojny. Obok pomnika Syrenki grupa spotkała słynnego kataryniarza Jana. Po spacerze na Starym Mieście na wszystkich czekał pyszny obiad.

            Kolejnym punktem było Centrum Nauki Kopernik. Tu dech zapierały roboty obdarzone sztuczną inteligencją, z którymi można było porozmawiać, samochód bezzałogowy, urządzenia wykorzystujące prawa fizyki z zakresu magnetyzmu, światła, działania sił wodnych, z zakresu medycyny, elektryczności, dźwięku itd. Ostatnim etapem wycieczki był wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Tam uczniowie pożegnali się z Warszawą i pełni wrażeń wyruszyli w drogę powrotną. Było wspaniale, ale nie widzieliśmy jeszcze wszystkiego, więc wrócimy tam na pewno. Warszawo – to nie było nasze ostatnie słowo ;).

          • Święto Szkoły – Dzień Patrona!

            11.06.2024

            7 czerwca uczniowie wraz z wychowawcami, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej akademii poświęconej Tadeuszowi Kościuszce. Uczniowie z kl.VI i VII wystąpili w inscenizacji upamiętniającą życie i dokonania naszego patrona. Cała społeczność zaśpiewała hymn szkoły, a pani dyrektor Ewa Nafalska Zalewa przypomniała kilka ważnych informacji dotyczących T.Kościuszki. Dotychczasowa delegacja pocztu sztandarowego przekazała swoje obowiązki następcom. Goście podkreślili, że nasza szkoła posiada imię bardzo szanowanego człowieka, który może stanowić wzór postępowania dla młodzieży, ponieważ hołdował najwyższym wartościom. Pani dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody zwycięzcom w konkursie na wykonanie prezentacji multimedialnej „Tadeusz Kościuszko – Nasz Bohater Narodowy”. I miejsce zdobyła uczennica kl.VIII K.Jaworska, II miejsce uczennica kl.V Z.Milewska, III miejsce uczeń kl.VI F.Sobczuk. Gratulujemy laureatom. Dzień Patrona to szczególne święto dla szkoły, przebiegło w uroczystej i miłej atmosferze.

          • Pomagamy najmłodszym pacjentom!

            06.06.2024

            Z okazji Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej w Leśniowicach odbyła się zbiórka artykułów papierniczych dla małych pacjentów oddziału onkologicznego szpitala w Lublinie. Jak zwykle mogliśmy liczyć na pełną mobilizację naszych wolontariuszy i hojność. Zebraliśmy mnóstwo artykułów plastycznych do tworzenia pięknych dzieł przez dzielnych pacjentów. Bardzo cieszy nas to, iż potrafimy się jednoczyć, pomagać i wspierać! Dziękujemy wszystkim za wielkie serce! Opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu jest pani Monika Krajewska.

          • Zabawy na świeżym powietrzu starszaków!

            05.06.2024

            Ach! Plac zabaw, fajna sprawa!

            Tam dopiero jest zabawa!

            Na huśtawce się bujamy,na ślizgawce też zjeżdżamy.

            Babki z piasku ulepimy,z masą dzieci się bawimy!

             

            Zabawy na świeżym powietrzu przy huśtawkach, drabinkach są nie tylko świetną zabawą, ale także prawdziwą nauką. Aktywny pobyt na świeżym powietrzu dzieci ze starszej grupy przedszkolnej sprawił że uśmiechnięte, odprężone i zadowolone wróciły do szkoły!

          • Czytanie na polanie!

            05.06.2024

            4 czerwca Szkoła Podstawowa w Leśniowicach przyłączyła się do ogólnopolskiej, plenerowej akcji czytelniczej "Czytanie na polanie", realizowanej w ramach kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". W pięknej altance, wśród zieleni, czytaliśmy książki, wypożyczone w naszej bibliotece. Udowodniliśmy, że czytać można nie tylko w zaciszu domowym i że lektura na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody daje dużo frajdy i przyjemności. Czas spędzony z książką jest bezcenny. Polecamy wszystkim:) Koordynatorem akcji była pani Monika Krajewska.

          • Dzień Dziecka w naszej szkole!

            04.06.2024

            Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

            Janusz Korczak

            29 maja 2024 roku w naszej szkole miało miejsce wydarzenie najbardziej wyczekiwane przez wszystkich uczniów – Dzień Dziecka. Dyrektor szkoły - Pani Ewa Nafalska Zalewa złożyła wszystkim uczniom i dzieciom z serca płynące życzenia, aby uśmiech gościł na ich twarzach, a każdy dzień był pełen odkryć, przygód i radości, by dzieciństwo trwało jak najdłużej i spełniały się wszystkie marzenia.

            Wesołe harce na dmuchanych zjeżdżalniach przeplatały się z pokazami tanecznymi, zabawami i rozgrywkami sportowymi prowadzonymi przez nauczycieli naszej szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się  również pokazy wyposażenia wozów strażackich, policyjnych oraz tropiącego psa policyjnego.

            Na zakończenie tego radosnego dnia przygotowano słodki poczęstunek dla dzieciaków- lody, napoje oraz inne słodkości.

          • "Allelopatia w warzywniku" - konkurs dla naszych uczniów!

            04.06.2024

            W ramach projektu Ekopracownia "Z pasja dla natury"w maju bieżącego roku rozstrzygnięto konkurs "Allelopatia w warzywniku".Konkurs był skierowany do uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Leśniowicach.Uczniowie wykonali projekty warzywników z zastosowaniem prawidłowego doboru roślin sąsiadujących ze sobą. Komisja Konkursowa zgodnie zdecydowała,że I miejsce otrzymał Mateusz Kalinowski z kl.II, II miejsce przyznano Mai Zarek,zaś III miejsce egzekwo otrzymały Julia oraz Maja Ziółkowskie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Środki na realizację projektu pozyskane zostały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

          • Festiwal filmowy „Uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach dla Ziemi”.

            04.06.2024

            Zmiany klimatyczne pozostają jednym z najważniejszych problemów współczesnego świata. To dlatego na wzór festiwali o randze międzynarodowej Szkoła Podstawowa w Leśniowicach zorganizowała własne wydarzenie sprzyjające obserwacji naszego świata , analizie zagrożeń środowiskowych, jak i proponowani rozwiązań, dającym nadzieję na lepszą przyszłość. To cykl spotkań, któremu towarzysza emocje od zachwytu po te wywołujące dyskomfort a nawet łzę w oku. Uczniowie obejrzeli już niezwykle poruszające animacje i filmy tj.:

            • Świat do naprawy- opowieść o kryzysie klimatycznym oczami pięciu bohaterów - pisarza, aktywisty, przedsiębiorcy, nauczycielki i naukowca. To zlepek pięknych, ale też przygnębiających obrazów polskiej przyrody. Pytamy, jak go naprawić, po co i czy w ogóle da się to zrobić.

            • Bóg już tutaj – wzruszająca animacja pokazująca świat z perspektywy ptaka , świadka wielowiekowej historia osadnictwa;

            • HOME dokumentujący podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy oraz zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt, a także roślin oraz kończące się zasoby naturalne.

            • Nowe miasto- reportaż ukazujący władze Filipin budują nową stolicę, która ma być „pierwszą inteligentną, zieloną i odporną metropolią w regionie”. Ale czy naprawdę można zbudować stolicę alternatywną do istniejącej? Czy to naprawdę pomogłoby mieszkańcom Manili?

            • On the Cover -zaskakująca animacja obrazująca -fotograf przyrody wkracza do lasu i ku jego zaskoczeniu wszystkie zwierzęta zaczynają pojawiać się przed aparatem, ale ich zdjęcie znajduje się na okładce magazynu.

            Choć oglądane obrazy wołają o zorganizowane i skoordynowane działania globalne w zakresie ochrony środowiska, to każdy z nas może swoimi decyzjami i wyborami wpłynąć na poprawę jakości środowiska. Jak tego dokonać? Po każdym filmie dyskutujemy i szukamy przykładów działań ekologicznych, które mogą mieć pozytywne skutki dla naszej planety. Chcemy je pokazać w postaci drzewa pełnego spostrzeżeń zapisanych na liściach.

            Festiwal odbywa się w ramach projektu Ekopracownia ,,Z pasją dla natury". Środki na realizację projektu pozyskane zostały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Leśniowicach
      • (82) 567 54 66
      • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach ul. Leśniowice 24 B 22-122 Leśniowice
        Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych