Dnia 14 października 2024 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela. To szczególne święto polskiej szkoły: nauczycieli, uczniów, pracowników obsługi, nauczycieli emerytowanych oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uczniowie klasy VI i VIII, przygotowali program artystyczny, aby w ten sposób podziękować za przekazywaną wiedzę oraz trud włożony w kształtowanie serc i umysłów. Wierszem, tańcem i śpiewem wyrazili ogromną wdzięczność za codzienny trud i poświęcenie. Nie zabrakło także humorystycznych scenek z życia szkoły, które na pewno wprowadziły wszystkich w dobry i wesoły nastrój. Uczniowie, w imieniu całej społeczności, podziękowali nauczycielom za troskę, zaangażowanie, wiedzę i doświadczenie przekazywane każdego dnia oraz życzyli wytrwałości, pomyślności, cierpliwości, odwagi i wiary w ideały oraz niegasnącego płomienia pasji.
Aktualności
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole!
05.11.202419
Dzień Papieski w naszej szkole!
18.10.2024W niedzielę 13 października 2024 r. obchodziliśmy w całej Polsce XXIV Dzień Papieski. Towarzyszyło mu hasło: „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”.
Z tej okazji 15 października w Szkole Podstawowej w Leśniowicach były sprzedawane papieskie kremówki.
Uzyskane pieniądze zostały przekazane dla Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która prowadzi program stypendialny. Stypendia przyznawane są zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin z małych miast i terenów wiejskich. Fundacja rozpoczynała swoją działalność, przyznając stypendia 500 osobom. Dziś, dzięki hojności Polaków, program obejmuje prawie 2000 młodych ludzi z całej Polski, co jest możliwe tylko dzięki ofiarności i dobrej woli społeczeństwa. Uczniowie naszej szkoły dołożyli swoją cegiełkę w pomoc rozwijania talentów swoim rówieśnikom.
9
„Podróże z klasą” w naszej szkole!
16.10.2024Pierwsza wycieczka zorganizowana w ramach projektu „Podróże z klasą” za nami. Uczniowie z klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Leśniowicach pojechali w Góry Świętokrzyskie. Dzięki wsparciu rządowemu, większość wydatków trzydniowego wyjazdu pokryło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Naprawdę warto było wziąć udział w zwiedzaniu najstarszych gór w Polsce.
Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili Świętokrzyski Park Narodowy, weszli na Łysą Górę, zwiedzili Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego i Muzeum Misyjnego. Po zejściu z gór zwiedzili multimedialne Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego.
Drugiego dnia grupa udała się do Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie odbyły się zajęcia "Szkoła moich przodków" oraz Quest w parku i na wzgórzu zamkowym. Następnie wszyscy udali się do Chęcin, aby zwiedzić ruiny średniowiecznego zamku i wejść na basztę wschodnią, z której rozciągał się przepiękny widok na malowniczą okolicę Gór Świętokrzyskich. Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej i udział w warsztatach o dawnych zawodach.
Trzeciego dnia uczniowie złożyli wizytę w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Można tam było wszystkiego dotknąć, wprawić w ruch i dowiedzieć się, jakie żywioły są wykorzystywane do produkcji energii. Po zabawie uczniowie wzięli udział w warsztatach „Świecące w ciemności - luminescencja” - tam sprawdzili, które pokarmy i przedmioty świecą w ultrafiolecie, przygotowali w probówce roztwór, który lśni w ciemności, a także obejrzeli film o tym, co świecącego w ciemności stworzyła sama natura. Warsztaty były świetną i ciekawą lekcją fizyki oraz chemii. Po wizycie w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach uczniowie udali się na spacer po rezerwacie Kadzielnia, a następnie pojechali do Jaskini Raj.
Wycieczka była pełna wrażeń, uczniowie każdego dnia w atrakcyjny sposób zdobywali nowe wiadomości na temat historii, geologii oraz przyrody Polski. Wszystkie słowa były poparte eksponatami, widokami, filmami oraz doświadczeniami praktycznymi. Wiele osób nie miałoby możliwości zwiedzenia tylu miejsc, gdyby nie możliwość skorzystania z dofinansowania ministerialnego w ramach projektu „Podróże z klasą”.
126
ŚWIATOWY DZIEŃ POCZTY!
18.10.20249 października obchodzimy Światowy Dzień Poczty. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną pocztę. Dzieci z ogromną radością wykonywały kartki, które ozdobiły kolorowymi rysunkami i włożyły do kopert. Napisany odręcznie list, zawsze pozostanie wyrazem pozytywnych uczuć i szacunku. Zachęcamy do ożywienia tej pięknej tradycji!
4
Jesienna matematyka u Odkrywców! 🍂🍁🍂
15.10.2024Jesienna matematyka to świetna zabawa!
Dzieci ze starszej grupy przedszkolnej "Odkrywcy" wykorzystują dary jesieni podczas codziennych zajęć dydaktycznych 🙃 Za ich pomocą ćwiczą umiejętność przeliczania, układania rytmów, kształtów 🙂
23
Dzień Jabłka u naszych przedszkolaków!
15.10.2024W zeszłym tygodniu dzieci z oddziału przedszkolnego „Bystrzaki” obchodziły Światowy Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy było: zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródła witamin, uświadamianie wartości odżywczych owoców dla prawidłowego rozwoju oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się. Dzieci zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Przedszkolaki w tym dniu delektowały się jabłuszkami w postaci soków, musów, konfitur, suszonych jabłek , startego jabłka z cynamonem oraz własnoręcznie wykonanej jabłkowej galaretki. Zajęcia zakończyły się degustacją przepysznej szarlotki, którą tego dnia przygotował dla dzieci jeden z „Bystrzaków” Leon ze swoją mamą. To był pyszny dzień!
23
Światowy Dzień Uśmiechu!
04.10.2024W piątkowy dzień w naszej szkole było bardzo wesoło, a to za sprawą Dnia Uśmiechu, którego symbolem jest żółta, uśmiechnięta buźka. Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach postanowił podzielić się uśmiechem wszędzie: na szkolnych korytarzach, w salach lekcyjnych – kierując się hasłem „Dobry humor dzisiaj mamy, więc uśmiechy przesyłamy”.
5
Ognisko z okazji Dnia Przedszkolaka!
01.10.2024We wrześniu dzieci z oddziału przedszkolnego „Bystrzaki” ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach, świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji odbyło się ognisko, oraz wspólny poczęstunek. Piękna słoneczna pogoda, wspólna zabawa, pyszne kiełbaski, oraz słodkie pieczone pianki sprawiły dzieciom wiele radości i były atrakcyjną formą na obcowanie z naturą. Po powrocie do sali dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka, kolorowa tęcza na talerzu, którą potem ze smakiem zjadły J
Dzień ten upłynął nam w radosnej atmosferze.
17
Dzień Chłopaka w naszej szkole!
01.10.202430 września jak co roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował wybory Mistera Szkoły w kategoriach klasy I-III i IV-VIII, Koncert Życzeń od dziewczynek dla chłopców oraz quiz wiedzowy. Uczestnicy konkursów otrzymali słodkie nagrody, a wszyscy chłopcy serdeczne życzenia. Zabawa była świetna!
9
Planetobus Centrum Nauki Kopernik w naszej szkole!
30.09.2024Szansa na podróż w kosmos? Oczywiście jest to możliwe, ponieważ 26 i 27 września Planetobus z Centrum Nauki Kopernik gościł w Szkole Podstawowej Leśniowicach w Centrum Sportu i Rekreacji. W tych dniach wszyscy uczniowie naszej szkoły, ale też zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Sielcu wzięli udział w bezpłatnych pokazach planetarium. W trakcie pokazów uczniowie samodzielnie mogli korzystać z interaktywnych eksponatów, a także zadawać pytania i eksperymentowa
z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik odkrywając tajniki kosmosu. Nawet dorośli, którzy wzięli do udziału w jednym z seansów Planetarium mogli na chwile oderwać się od codziennych spraw. Edukatorzy zapewnili uczestnikom olbrzymią dawkę wiedzy i zabawy podczas kosmicznych wypraw.
Szczególnie podziękowania dla Domu Przyjęć “Słowianka”, panów strażaków oraz wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji tego wydarzenia.
Koordynatorem zaję
z udziałem mobilnego planetarium, które są częścią programu Nauka dla Ciebie - wspólnej inicjatywy Centrum Nauki Kopernik oraz Ministra Nauki była Ewa Kalinowska.
31
Mobilne planetarium Kopernika w Leśniowicach!
26.09.2024By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by spotkać się z uczniami. I tak 26 i 27 września pojawi się na zaproszenie Szkole Podstawowej w Leśniowicach w Centrum Sportu i Rekreacji w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowanego jest w ramach dotacji Ministra Nauki na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079. W roku 2024 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Akcja Sprzątanie Świata – Szkoła Podstawowa w Leśniowicach „Na straży czystej Ziemi! Od 1994 roku”
24.09.2024Tegoroczne hasło akcji Sprzątania Świata podkreśla ogromną rzeszę tych, którzy sprzątają, pomagają troszczyć się o Planetę, czy wspólnie dbają, by natura to nie stała się miejscem dla śmieci! Jednym słowem tak jak uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach, stoją na straży czystej Ziemi. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.
60
ZBIÓRKA DLA POWODZIAN!
24.09.2024Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla osób, których dotknęła powódź. W akcję zaangażowali się uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy. Szkolna społeczność wykazała się ogromną solidarnością oraz troską o poszkodowanych. To właśnie w takich momentach siła wspólnoty pokazuje, jak wiele możemy osiągnąć, działając razem. Dary przekazano do Urzędu Gminy Leśniowice. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę, okazując serce i gotowość do niesienia pomocy w potrzebie.
2
Niezwykła lekcja w SP Leśniowice!
20.09.202417 września uczniowie z SP w Leśniowicach, począwszy od przedszkolaków, a skończywszy na klasie VIII, wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach fizyki i chemii. Do szkoły przyjechali „Zelektryzowani”, aby zaprezentować doświadczenia, które zadziwiły nawet najstarszych. Dzieci poznały zasady działania powietrza, grawitacji i zachowania się cieczy. Niektórzy osobiście asystowali prowadzącemu w pokazie. Kacper kilkoma dmuchnięciami napompował ogromny foliowy rękach, Ignacy uniósł piłkę przy pomocy dmuchawy, Lena pokazała ruch obrotowy z użyciem ciężarków i wirującego krzesła, Hubert udowodnił, że koło od roweru działa jak żyroskop, a najmłodsi zmierzyli się w konkursie przelewania cieczy do butelek. Gwoździem programu było wytworzenie przez prowadzącego sporego płomienia nad fiolką butanu i kłębów pary z udziałem ciekłego azotu. Nawet najwięksi sceptycy stwierdzili, że warto było wziąć udział w doświadczeniach i przekonać się, że cuda istnieją w naszym codziennym świecie właśnie dzięki fizyce.
13
List Lubelskiego Kuratora Oświaty ...
19.09.2024LUBELSKI KURATOR OŚWIATY
ul. 3 Maja 6, 20-950 Lublin, skrytka pocztowa 146,
Centrala: 81-53-85-200, Sekretariat: 81-53-85-222,
www.kuratorium.lublin.pl e-mail: kuratorium@kuratorium.lublin.pl
e-puap: /kolublin/skrytka AE:PL-25644-86287-UWACC-14
Lublin, dnia 17 września 2024 roku
Dyrektorzy, Nauczyciele.
Rodzice, Uczniowie
Szkół i placówek oświatowych
Województwa lubelskiego
Szanowni Państwo,
w wyniku żywiołu, jaki dotknął zachodnią i południową część naszego kraju, wiele rodzin straciło swoje domy, dobytek, a nawet podstawowe środki do życia. Każdego dnia mierzą się one z ogromnym bólem i niepewnością co do przyszłości. W takich sytuacjach na dalszy plan schodzą wszelkie plany, a priorytetem staje się zadbanie o najważniejsze – życie i zdrowie. W obliczu tak dramatycznej sytuacji postanowiliśmy zorganizować zbiórkę darów, aby wspomóc tych, którzy zostali poszkodowani. Potrzebujemy przede wszystkim:
-
wody pitnej
-
środków higienicznych i sanitarnych,
-
żywności o długim terminie przydatności,
-
koców, pościeli oraz środków czystości,
-
artykułów dla dzieci, takich jak pieluchy, mleko w proszku, zabawki.
-
karmy i produktów dla zwierząt
Każdy, nawet najmniejszy gest pomocy, ma ogromne znaczenie. Wierzymy, że razem możemy przywrócić nadzieję i godność osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji. Solidarność z osobami poszkodowanymi to dla nas, mieszkańców Lubelszczyzny, także obowiązek – doskonale pamiętamy wydarzenia z 2010 roku, kiedy to także nasz region dotknął żywioł.
Zbiórkę prowadzimy w siedzibie Kuratorium Oświaty w Lublinie przy ul. 3 maja 6 w godzinach 7:30-15:30 do piątku (20.09) włącznie. Następnie dary zostaną przekazane potrzebującym. Zwracam się do Państwa Dyrektorów, Uczniów, Rodziców o aktywny udział w zbiórce. Jeśli mają Państwo możliwość wziąć udział w naszej zbiórce, będziemy niezwykle usatysfakcjonowani. Jeśli nie, zwracam się z apelem o udział w tego typu akcjach na terenach Państwa gmin i powiatów.
Nie bądźmy obojętni, dajmy dobry przykład – pomagajmy!
Z wyrazami szacunku
Lubelski Kurator Oświaty
Tomasz Szabłowski
/podpisano elektronicznie/
-
Idea 3W!
17.09.2024W ramach projektu Ekopracownia ,,Z pasją dla natury" uczniowie klas V -VIII wzięli udział w warsztatach, których celem było zapoznanie z możliwościami jakie niesie ze sobą wdrażanie do naszych sektorów gospodarki idei 3W, dzięki której może stawać się mniej emisyjna i pozwoli na dalszy rozwój technologii. Następnie uczniowie VII wykonali postery przedstawiające zastosowanie WODY, WEGLA i WODORU w nowoczesnych branżach. Nie zabrakło informacji z naszego lokalnego podwórka dotyczących NesoBusa, polskiego autobus wodorowego, którego seryjna produkcja rozpoczyna się w Świdniku. Prace uczniów zaprezentowano podczas zebrania z rodzicami.
Środki na realizację projektu pozyskane zostały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
21
Zielona energia – biogaz!
17.09.2024W ramach projektu Ekopracownia ,,Z pasją dla natury" uczniowie klas starszych wybrali się na rajd rowerowy do biogazowni w Turowcu prowadzoną przez Green Genius, międzynarodowego dewelopera odnawialnych źródeł energii. Uczestnicy wycieczki dzięki uprzejmości pracowników poznali szczegóły funkcjonowania bioparku. Zakład wykorzystuje lokalne produkty rolne oraz odpady przemysłu spożywczego do produkcji prądu w ilości wystarczającej dla ponad 4000 gospodarstw domowych. W trakcie pobytu na terenie biogazowni uczniowie gromadzili materiały, na podstawie których stworzyli filmiki pt. „Zielona energia – biogaz” aby po powrocie móc podzielić się zdobytą wiedzą na temat zasad i zalet obiegu zamkniętego obiegu surowców stosowanych do jej produkcji. Powstałe prace uczniowie zaprezentowali VI, VII, VIII klasom, a także rodzicom, można je oglądać pod linkiem: https://www.canva.com/design/DAGQ8UNjCkc/ktfveiM7TkaFNsJw-wf_ug/view?utm_content=DAGQ8UNjCkc&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor
Środki na realizację projektu pozyskane zostały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
19
Narodowe Czytanie w naszej szkole!
18.09.2024Narodowe Czytanie to przedsięwzięcie organizowane corocznie z inicjatywy pary prezydenckiej. Nasz szkoła bierze w nim udział każdego roku. Tym razem wybór padł na „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Uroczystość została zorganizowana w przyszkolnym ogrodzie. Gościliśmy u siebie Panią Wójt Joannę Jabłońską, Pana Przewodniczącego Daniela Popielnickiego, Panią Prezes Beatę Kapeluszną, Panią Prezes Ewelinę Śliwińską Prokop, Pana Dyrektora Piotra Janiuka, Panią Dyrektor Magdalenę Głowacką, Ks.Jacentego Sołtysa, Ks.Tomasza Atrasa, którzy zaprezentowali fragmenty dramatu. Nasza Pani Dyrektor Ewa Nafalska Zalewa oraz Pani Diana Cichocka również wzięły udział w czytaniu „Kordiana” J.Słowackiego. Do Narodowego Czytania włączyła się młodzież z SP w Sielcu oraz nasi uczniowie z klasy VII i VIII. Było to ważne wydarzenie, tym bardziej, że utwór „Kordian” cechuje wysoki artyzm języka, dramat należy do ścisłego kanonu lektur szkolnych i nawiązuje do naszej historii narodowej. Na zakończenie spotkania chętni mogli otrzymać pamiątkową pieczęć nawiązującą do 13 edycji Narodowego Czytania. Nagłośnienie wykorzystane podczas uroczystości pozyskane zostało z programu #LaboratoriaPrzyszłości @LaboratoriaPrzyszłości.
18
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024 / 2025!
08.09.2024Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. Uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2024/2025. Wielu uczniów przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy. Początek roku szkolnego to szczególny moment w życiu szkoły, to czas rozpoczęcia nowej intelektualnej przygody… To także czas powitań, życzeń oraz nadziei na kolejne sukcesy wychowanków. Pani Dyrektor Ewa Nafalska Zalewa serdecznie powitała uczniów i nowo przybyłych przedszkolaków. Do życzeń dołączyła się również Pani wójt Joanna Jabłońska, która uczestniczyła w szkolnej uroczystości. Wszystkim życzyła wielu sukcesów, wytrwałości oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. Życzymy wszystkim wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.
6
Rozpoczęcie roku szkolnego września 2024/2025!
30.08.2024Dyrektor Szkoły Podstawowej w Leśniowicach oraz Grono Pedagogiczne zapraszają Rodziców oraz uczniów na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. Uroczystość odbędzie się w dniu 02 września, o godz. 9:00 w hali przy szkole.
Serdecznie zapraszamy!
Archiwum Aktualności