Tym razem uczestnikami zajęć byli harcerze z 17.DH Leśniowskie Podkowy, wśród których są również uczniowie naszej szkoły.
„Lekcji z Twórcą Ludowym” ciąg dalszy 😊
➡️Lekcja 3
Temat: Tradycyjne pisanki chełmskie wykonywane techniką batikową.
Tradycyjnie rozpoczęliśmy od zagadnienia jak stara jest pisanka i związanych z nią wierzeń ludowych. Poznaliśmy motywy, wzory i kolory chełmskich pisanek oraz omówiliśmy przykłady pisanek ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie. Praca z kartami zadań utrwaliła zdobytą wiedzę, po czym przeszedł czas na działanie w praktyce.
Jak zwykle pisanie woskiem budziło sporo emocji. Pozornie łatwe zadanie wymagało wyczucia narzędzia i materiałów, ale już po kilku próbach można było tworzyć symetryczne wzory jedlin, grabek, zwijek i wiatraków. Młodzież, jak na harcerzy przystało, „próbę ognia i wosku” zaliczyła wzorowo. Gotowanie pisanek w cebulance tez przebiegło zgodnie ze sztuką 😉
Ostatnie pisanki są już gotowe !!!
Lekcję poprowadziły: twórczyni ludowa Sylwia Jasiuk oraz nauczycielka SP w Leśniowicach Diana Cichocka.
www.nikidw.edu.pl
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
👉Ciekawostka:
Pisanka czy kraszanka?
Pisanka jest nazwą stosowaną dla określenia jaj dekorowanych techniką batikową, czyli pisanych woskiem, mających na skorupce narysowane wzory. Na Lubelszczyźnie stosowano także inne nazwy: pisęka - piska - pisa - jałówka - woskowanka.
Gładko farbowane jaja w jednym tonie, bez ornamentów nazywano natomiast: byczkami - malowankami – kraszankami - krasankami - kraskami - krukami.