Uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej w Leśniowicach stworzyli niepowtarzalne matematyczne gry planszowe. Nie było to łatwe zadanie, gdyż należało własnoręcznie przygotować planszę do gry, rekwizyty oraz opracować instrukcję. Wyłonienie zwycięzców było niezwykle trudne, ponieważ każda gra była niepowtarzalna, przemyślana i wyjątkowa. W rozstrzygnięciu pomogli sami uczniowie, którzy zagrali w przygotowane gry i wyrazili swoje opinie. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu ,,Baw się matematyką" dofinansowanego przez Fundację mBanku. Projekt koordynuje pani Anna Kaluźniak.
Bezpieczni użytkownicy dróg!
30.11.2023W dniu 30 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Leśniowicach odbyła się prelekcja, prowadzona przez Pana Tomasza Łysiaka z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie pt.: „Bezpieczni użytkownicy dróg”. Uczniowie klas I-III poznali najważniejsze problemy z zakresu bezpiecznych zachowań na drodze i w jej bezpośrednim otoczeniu oraz bezpieczne formy spędzania wolnego czasu. Uczniowie klas starszych -IV-VIII poznali podstawowe przepisy dotyczące pieszych, rowerzystów jak również zasady bezpieczeństwa pasażerów samochodów. Ponadto zagadnienia dotyczyły jazdy w ruchu drogowym hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego oraz konsekwencje wynikające z poruszania się po drogach publicznych bez wymaganych uprawnień. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób unikać zagrożeń, jak ważną sprawą jest posiadanie na sobie elementów odblaskowych, gdy poruszamy się o zmroku. Na koniec spotkania każdy otrzymał elementy odblaskowe. Inicjatorkami prelekcji były panie: Małgorzata Romańczuk oraz Monika Krajewska.
19
Spotkanie przy kanapkach!
30.11.202329 listopada uczniowie z klas IV – V pod kierunkiem pani Anny Kaluźniak zorganizowali spotkania ze swoimi rodzicami w szkole. W ramach projektu mPotęga realizowanego od września, dofinansowanego przez Fundację mBanku, wyliczyli ilość i ceny produktów spożywczych, zakupili je, następnie samodzielnie przygotowali z nich kolorowe kanapki i urządzili przyjęcie dla swoich najbliższych. Zdrowe i pyszne – tak ocenili rodzice dzieło swoich dzieci. Czwartoklasiści przygotowali nawet niespodziankę w postaci krótkiej scenki będącej parodią znanych baśni. Wszyscy spędzili czas w miłej atmosferze. Warto było zorganizować takie spotkanie!
14
Andrzejek czas! Zabawa Andrzejkowa dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-VIII.
30.11.2023Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji; to czas czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Nasze dzieci z oddziałów przedszkolnych i oraz uczniowie klas 1-8 również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Zebraliśmy się więc by wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Wszystkie panie zabrały dzieci do świata magii i czarów. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom i uczniom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.
119
Pyszne gofry!
29.11.202328 listopada pięknie zapachniało w naszej szkole. Uczniowie z klasy V w Leśniowicach przyrządzali pyszne gofry. Najpierw zostali zapoznani z urządzeniem do wypiekania gofrów i mikserem, następnie poznali zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego. Z wielkim zapałem zabrali się do pracy. Upieczone gofry były przepyszne!!! Było słodko, smacznie i kolorowo, a głównymi dodatkami do gofrów były owoce, bita śmietana i cukier puder. W czasie zajęć z panią Moniką uczniowie korzystali ze sprzętów zakupionych w ramach programuLaboratoria Przyszłości. #LaboratoriaPrzyszłości @ LaboratoriaPrzyszłości
9
Racjonalne gospodarowanie wodą!
29.11.2023Wodę zużywamy na każdym kroku, często zbyt zachłannie i bez zastanowienia. Aby zwrócić uwagę na ten problem, uczniowie klas IV - VIII Szkoły Podstawowej w Leśniowicach wykonali ulotki dotyczące sposobów oszczędzania wody. Zmieniając nasze codzienne wybory i przyzwyczajenia, w prosty sposób możemy się przyczynić do ochrony tego cennego zasobu. Ulotki zostały oddane do druku, zapoznali się z nimi uczniowie klas I-VIII oraz zostały przekazane do mieszkańców gminy Leśniowice. Zajęcia przygotowano w ramach projektu Ekopracownia "Z pasją dla natury". Środki na jej utworzenie pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zajęcia odbyły się pod opieką p. Anny Kaluźniak.
7
Drodzy Rodzice, Uczniowie i Przyjaciele!
28.11.2023Uczniowie klasy IV SP w Leśniowicach biorą udział w konkursie ,,O! Choinka!". Zachęcamy Was serdecznie do oddawania głosów na pięknie przystrojone drzewko naszych uczniów Głosy można oddawać w Galerii Chełm, na pasażu głównym, gdzie drzewka będą wystawione od 28 listopada do 9 grudnia
Wyjazd na mecz siatkówki.
28.11.2023W jaki sposób można spędzić sobotni wieczór? Można przeżywać sportowe emocje i obejrzeć mecz 11. kolejki Tauron 1. Ligi siatkarzy na żywo. Na taki pomysł wpadli uczniowie naszej szkoły, wraz z opiekunami panem Grzegorzem Skrzypą i panią Katarzyną Lisowską. W sobotę 25 listopada wybrali się do Miejskiej Hali Sportowej w Chełmie, aby obejrzeć mecz siatkówki pomiędzy drużynami: Bogdanka Arka Chełm i Gwardia Wrocław. Atmosfera na meczu była bardzo przyjemna, uczniowie bawili się doskonale, szczególnie, że drużyna z Chełma wygrała 3:0. Kibicowanie było ogromną przyjemnością, którą na pewno powtórzymy w przyszłości.
6
Ekologiczne marki odzieżowe!
28.11.2023Wiemy, jak istotna jest dbałość nie tylko o jakość i wygląd materiałów, ale także ich pochodzenie. Według niektórych danych nawet połowa produkowanych ubrań w przeciągu roku jest utylizowana, a tylko jeden procent materiałów zużytych do produkcji trafia do recyklingu i jest powtórnie wykorzystywana. Są to dane potwierdzające, że przemysł tekstylny nie jest przyjazny dla środowiska. Wierzymy, że można to zmienić! Recykling materiałów zaś to jeden ze sposobów na ograniczenie negatywnego wpływu nadmiernej produkcji ubrań na środowisko. W ostatnim czasie coraz więcej rodzimych, jak i światowych marek przykłada wagę do względów ekologicznych. Dzięki działaniom masy organizacji, nawet wielkie domy mody zaczęły zwracać uwagę na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. W czasie warsztatów uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach przygotowali prezentację multimedialną –„Znane marki jako producent odzieży z materiałów z recyklingu i tworzyw sztucznych”. Swoje spostrzeżenia zaprezentowali młodszym kolegom, zwracając uwagę na fakt, jak ważne jest dbanie o środowisko. Cieszy fakt, że istnieją marki, które starają się zmienić ten świat na lepsze. Mamy nadzieję, że będzie ich tylko coraz więcej! Zajęcia przygotowano i przeprowadzono w ramach projektu Ekopracownia "Z pasją dla natury". Środki na jej utworzenie oraz realizację zajęć pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zajęcia przygotowała pani Monika Krajewska.
9
Tostowy dzień u Bystrzaków 😛🥪🍞
22.11.2023Dzień Tosta można obchodzić wszędzie. Dla nas świętowanie tego dnia w oddziale przedszkolnym, to była świetna zabawa. Ciepły, chrupiący i pachnący chleb podgrzany w tosterze to pyszna przekąska na początek dnia. Tosty przyrządzono opiekaczem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości@LaboratoriaPrzyszłości. Było pysznie.
9
Projekt EKO- TIK , czyli wyzwanie ekologiczne rozpoczęte !
21.11.2023W celu wzbogacania wiedzy i rozwijania umiejętności w zakresie treści ekologicznych uczniowie klasy 7 Szkoły Podstawowej w Leśniowicach sięgnęli po narzędzia informacyjno-komunikacyjne. Dzięki temu powstały bardzo oryginalne interaktywne Eko – kalendarze na nowy rok 2024. Prace powstały w programie Canva i zostały zaprezentowane społeczności szkolnej, co spotkało się z zainteresowaniem wśród odbiorców, ponieważ poza nietypowa formą w jakiej mogliśmy oglądać kalendarze okazało się, że skrywają one w sobie wiele interesujących filmów, quizów, krzyżówek, artykułów a nawet map pozwalających śledzić zmiany zachodzące w środowisku przypisanych do poszczególnych miesięcy . Prezentujemy tylko kilka prac - każdą z nich można obejrzeć i wydrukować ale także wejść w link przypisany do danego kalendarza, by podjąć razem z nami ekologiczne wyzwanie na przyszły rok do czego szczególnie zachęcamy. Zajęcia przygotowano i przeprowadzono w ramach projektu Ekopracownia "Z pasją dla natury". Środki na jej utworzenie pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zajęcia przygotowała Ewa Kalinowska.
15https://www.canva.com/design/DAF0JNSbqJg/3HgZvH077vKvii8AugDE3g/edit?utm_content=DAF0JNSbqJg&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton kliknij w nazwę miesiąca, by poszerzyć lub sprawdzić swoją wiedzę z zakresu segregowania odpadów i gospodarki no west.
https://www.canva.com/design/DAFz5KNAmAI/SKwoAxJPhShIGT7UxkMRFQ/edit?utm_content=DAFz5KNAmAI&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton bardzo dziewczęcy kalendarz, ale zarazem pełen wiedzy związanej z powstawaniem smogu – należy kliknąć fotografię przy poszczególnym miesiącu, by odkryć jego prawdziwy potencjał.
https://www.canva.com/design/DAFz90JX4DY/E7JcoKtcqnxzUVr87pJwCw/edit?utm_content=DAFz90JX4DY&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton każdy miesiąc to kolejna wskazówka jak postępować, by stać się bardziej EKO.
7https://www.canva.com/design/DAFzaYRui98/1WJj4fIiqUXw7wrSX5FvtQ/edit?utm_content=DAFzaYRui98&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton praca pełna haseł ekologicznych, których rozwiniecie ukryte zostało pod grafiką symbolizującą poruszane zagadnienie. Należy kierować się strzałkami, by odnaleźć link do zadania.
Warsztaty "Racjonalne gospodarowanie wodą!"
21.11.2023Uczniowie klas 1, 2 i 3 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach uczestniczyli w warsztatach dotyczących racjonalnego gospodarowania wodą. Dzieci miały możliwość poszerzyć swoją wiedzę na temat wody i jej sposobów oszczędzania. Podczas warsztatów powstały plakaty, których hasłem przewodnim było "Lanie wody wyszło z mody". Zajęcia zostały przygotowane w ramach projektu Ekopracownia "Z pasją dla natury". Środki na jej utworzenie pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zajęcia odbyły się pod opieką p. Moniki Cymborskiej.
19
Święto Niepodległości i Przegląd Pieśni Patriotycznych
27.11.202310 listopada uczciliśmy w naszej szkole 105 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Świętowanie rozpoczęliśmy od krótkiego przemówienia pani dyrektor Ewy Nafalskiej -Zalewy, po którym nastąpiło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie delegacja uczniów przybliżyła wszystkim zebranym historię święta oraz ideę wolności. Tego dnia odbył się również II Gminny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej, zorganizowany przez Samorządowy Ośrodek Kultury. Naszą placówkę reprezentowała liczna grupa wokalistów. Występy uczestników oceniało jury: Beata Kapeluszna - prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo-Samorządowego, Agnieszka Rykała - artystka ludowa, członkini utytułowanego zespołu śpiewaczego "Kumowianki" oraz Wanda Jaroszczuk - dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury. W kategorii zespoły z klas I-IV pierwsze miejsce zdobył zespół składający się z uczennic klasy czwartej , a drugie miejsce - zespół z klasy II ,oba z naszej szkoły. W kategorii soliści z klas V-VIII pierwsze miejsce zajęła Amelia Wielicka z klasy V, drugie - Maja Golecka z klasy VI, a trzecie uczennica klasy VIII Julia Pieczykolan. W kategorii zespoły klasy V-VIII zwyciężył zespół dziewcząt z klasy V. Wykonawców do przeglądu przygotowywały pani Diana Cichocka i pani Beata Miszczak. Wszyscy laureaci zaprezentowali się przed publicznością również 11 listopada podczas Gminnego Święta Niepodległości.
41
Profilaktyka przede wszystkim!
21.11.202316 listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach obejrzeli dwa spektakle profilaktyczne przygotowane przez Teatr „Kurtyna”. Pierwsze spotkanie było przeznaczone dla klas 0 – III, dzieci wzięły udział w spektaklu profilaktycznym pt. "Dziki zachód dla najmłodszych". Dotyczył on dobrych manier, ograniczenia używania smart fonów i zagrożeń wynikających ze stosowania używek. Starsi uczniowie (z klas IV - VIII) obejrzeli przedstawienie pt."Dwa bieguny". Spektakl dotykał zjawiska przemocy psychicznej oraz fizycznej i uświadamiał szkodliwość używek. Po inscenizacjach odbyły się pogadanki z aktorami, które pomogły w zrozumieniu tematów. Oba przedstawienia były bardzo poruszające, wywarły duży wpływ na młodzież.
20
Śniadanie daje moc!
17.11.2023Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Nasi uczniowie mieli okazję samodzielnie przygotować pyszny, zdrowy posiłek. Poznali zasady zdrowego odżywiania oraz przypomnieli sobie reguły zachowania się przy stole. Zajęcia przygotowały panie: Monika Krajewska i Karolina Rymarska.
23
Sukces Filipa z SP w Leśniowicach
13.11.2023Uczeń klasy V, Filip Borsuk zakwalifikował się do drugiego etapu konkursu matematyczno-informatycznego InstaLogik. Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi oraz zadaniami programistycznymi. Tegoroczna edycja konkursu InstaLogik uzyskała patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki.
Podsumowanie projektu "Lekcje z twórcą ludowym "!
09.11.2023W środę 8 listopada odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie realizowanego projektu połączone z wernisażem wykonanych prac.
Finał „Lekcji z Twórcą Ludowym”❗
➡️Lekcja 4
Temat: Wernisaż wystawy chełmskich pisanek – podsumowanie zrealizowanych działań.
Ostatnim działaniem w ramach projektu „Chełmskie pisanki” była wystawa prac wykonanych przez uczestników zajęć. Było wiele emocji, rozmów, wspomnień, uśmiechu i radości 😊
Ponownie dużo się działo!
Uczniowie biorący udział w lekcjach z twórcą ludowym opowiedzieli o wykonanych przez siebie pisankach, zastosowanych motywach ludowych i ich znaczeniu. Zaproszeni goście: Joanna Jabłońska Wójt Gminy Leśniowice, Beata Kapeluszna Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo-Samorządowego, Ewa Nafalska-Zalewa Dyrektor oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśniowicach poznali tajniki wykonywania pisanek techniką batikową, wyrażając przy tym podziw dla młodych pisankarek i pisankarzy.
U niektórych osób powróciły wspomnienia z dzieciństwa, jak kiedyś, kiedyś, wspólnie z babcią też pisali takie jaja…
Jestem przekonana, że ta forma przekazu, od młodego pokolenia do młodego pokolenia, stanowi doskonały przykład dla rówieśników i zachęca do poznawania lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Wszystkie pisanki są piękne - pisane woskiem, malowane ❤!!!
👉 Lekcje z Twórcą Ludowym to cudowny czas spędzony z uczniami SP w Leśniowicach i druhami 17. DH „Leśniowskie Podkowy”!
Lekcję poprowadziły: twórczyni ludowa Sylwia Jasiuk oraz nauczycielka SP w Leśniowicach Diana Cichocka.
www.nikidw.edu.pl
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
5
Lekcji z twórcą ludowym ciąg dalszy!
09.11.2023Tym razem uczestnikami zajęć byli harcerze z 17.DH Leśniowskie Podkowy, wśród których są również uczniowie naszej szkoły.
„Lekcji z Twórcą Ludowym” ciąg dalszy 😊
➡️Lekcja 3
Temat: Tradycyjne pisanki chełmskie wykonywane techniką batikową.
Tradycyjnie rozpoczęliśmy od zagadnienia jak stara jest pisanka i związanych z nią wierzeń ludowych. Poznaliśmy motywy, wzory i kolory chełmskich pisanek oraz omówiliśmy przykłady pisanek ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie. Praca z kartami zadań utrwaliła zdobytą wiedzę, po czym przeszedł czas na działanie w praktyce.
Jak zwykle pisanie woskiem budziło sporo emocji. Pozornie łatwe zadanie wymagało wyczucia narzędzia i materiałów, ale już po kilku próbach można było tworzyć symetryczne wzory jedlin, grabek, zwijek i wiatraków. Młodzież, jak na harcerzy przystało, „próbę ognia i wosku” zaliczyła wzorowo. Gotowanie pisanek w cebulance tez przebiegło zgodnie ze sztuką 😉
Ostatnie pisanki są już gotowe !!!
Lekcję poprowadziły: twórczyni ludowa Sylwia Jasiuk oraz nauczycielka SP w Leśniowicach Diana Cichocka.
www.nikidw.edu.pl
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
👉Ciekawostka:
Pisanka czy kraszanka?
Pisanka jest nazwą stosowaną dla określenia jaj dekorowanych techniką batikową, czyli pisanych woskiem, mających na skorupce narysowane wzory. Na Lubelszczyźnie stosowano także inne nazwy: pisęka - piska - pisa - jałówka - woskowanka.
Gładko farbowane jaja w jednym tonie, bez ornamentów nazywano natomiast: byczkami - malowankami – kraszankami - krasankami - kraskami - krukami.
30
Lekcja druga z twórcą ludowym!
09.11.2023We wtorek 7 listopada niezwykłą lekcję z panią Sylwią mieli uczniowie klasy IV.
„Lekcje z Twórcą Ludowym”
➡️Lekcja 2
Temat: Tradycyjne pisanki chełmskie wykonywane techniką batikową.
Tym razem spotkaliśmy się z uczniami klasy IV Szkoły Podstawowej w Leśniowicach.
Rozpoczęliśmy od wiadomości i ciekawostek na temat pisanek, by przejść do meritum, czyli tradycyjnych wzorów i kolorów chełmskich pisanek. Grabki, jedliny, krzyże, zwijki, wiatraki i róże bukowe prezentowane były w wielu wariantach. Symetryczny układ typowych wzorów dzieci poznały doskonale, co widać było na wykonanych przez nie projektach wielkanocnych jaj.
Pisanie woskiem spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów. Domysłów, w jaki sposób wosk zniknie z jaja było co nie miara. Zagadka oczywiście została rozwiązana na końcu: cebulanka o temp. 90°C roztopiła wosk i zabarwiła pozostałą część skorupki jaja.
Kolejne pisanki w Leśniowicach są gotowe‼️
Lekcję poprowadziły: twórczyni ludowa Sylwia Jasiuk oraz nauczycielka SP w Leśniowicach Diana Cichocka.
www.nikidw.edu.pl
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
👉Ciekawostka:
Ekspedycja etnografów i znawców sztuki ludowej, która w 1959 r. pod kierunkiem prof. Romana Reinfussa inwentaryzowała pisanki w Muzeum Ziemi Chełmskiej stwierdziła, że wśród pisanek wykonywanych w Polsce do najciekawszych należą pisanki chełmskie.
Źródło: Archiwum Działu Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie, Maszynopis z dnia 19.III.1961: Stanisław Skibiński, Pisanki z Chełmszczyzny
26
Kolory jesieni u Bystrzaków!
09.11.2023Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku, obfitująca również w piękne zdjęcia naszych przedszkolaków. Zdjęcia Bystrzaków wykonano sprzętem fotograficznym zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości@LaboratoriaPrzyszłości
66
Archiwum Aktualności