• Zalety ogniw fotowoltaicznych i możliwości ich zastosowania!

            24.10.2023

            Kolejny warsztat podczas, którego nasi uczniowie doświadczając przekonują się o zaletach produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii. Na podstawie wiedzy zdobytej podczas lekcji 8 klasa wykonała prezentację multimedialną w programie Canva informującą o korzyściach stosowania ogniw fotowoltaicznych i możliwościach ich zastosowania, a następnie zaprezentowała ją społeczności szkolnej. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji oraz tego jak wyglądały nasze zajęcia prowadzone metodą eksperymentu. Zajęcia przygotowano i przeprowadzono w ramach projektu Ekopracownia "Z pasją dla natury". Środki na jej utworzenie pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zajęcia przeprowadziła pani Ewa Kalinowska

          • Sposoby wytwarzania zielonej energii!

            24.10.2023

            W odpowiedzi na postępujące zanieczyszczenie naszej atmosfery gazami cieplarnianymi nasi uczniowie klas 4-8 zrealizowali zajęcia, które pozwoliły im zapoznać się ze sposobami wytwarzania energii z odnawialnych źródeł. Odbyły się wycieczki do farmy wiatrowej oraz farmy fotowoltaicznej oraz warsztaty z których uczestnicy : - na podstawie map interaktywnych https://mapmaker.nationalgeographi analizowali warunki przyrodnicze oraz pozaprzyrodnicze wpływające na produkcję energii ze źródeł odnawialnych; - określili, że działalność człowieka w środowisku niesie wiele konsekwencji stąd potrzeba racjonalnego gospodarowania zasobami przyrody; - wyodrębnili zależności w środowisku geograficznym w skali lokalnej, regionalnej i globalnej wynikającej z potrzeby zwiększania produkcji zielonej energii porównując dane statystyczne https://ourworldindata.org ; - wykonywali ćwiczenia interaktywne i oglądali film przedstawiający uwarunkowania stosowania odnawialnych źródeł energii, a nawet samodzielnie wytwarzali energię potrzebną do zasilenia żarówki czy małego silniczka na modelu turbiny wiatrowej i ogniwie fotowoltaicznym. Zajęcia przygotowano i przeprowadzono w ramach projektu Ekopracownia "Z pasją dla natury". Środki na jej utworzenie pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zajęcia koordynowali: pani Ewa Kalinowska i pan Tomasz Wielopolski

          • Makieta idealnego świata!

            24.10.2023

            Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach uczestniczyli w warsztatach,projektowali makiety idealnego świata, w którym wyeliminowano emisyjne źródła energii. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością, dokładnością i precyzją, wykorzystując różnorodne materiały. Z całą pewnością były to niezapomniane zajęcia! Zajęcia przygotowano i przeprowadzono w ramach projektu Ekopracownia "Z pasją dla natury". Środki na jej utworzenie pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nad pracą uczniów czuwała pani Monika Krajewska.

          • Ekosposoby na oszczędzanie prądu!

            24.10.2023

            Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach uczestniczyli w warsztatach, których celem było zwiększenie świadomości energetycznej uczniów – zwrócenie uwagi na konieczność poszanowania energii elektrycznej i poznanie sposobów na ograniczenie jej zużycia. Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w warsztatach "Życiodajna energia". Głównym prowadzącym była Iskierka -narrator, z którym dzieci rozwiązywały karty pracy, rozwiązywały rebusy i interaktywne gry. Wszystko to po to by poznać wszystkie sposoby ograniczania zużycia energii elektrycznej oraz dowiedzieć się : -do czego jest nam potrzebny prąd? -dlaczego i jak możemy go oszczędzać? -jak dzięki temu chronimy środowisko naturalne? Uczniowie klas starszych przygotowali prezentację multimedialną „Ekosposoby na oszczędzanie prądu”, której celem było propagowanie zielonej energii i jej racjonalnego wykorzystania. Zajęcia przygotowano i przeprowadzono w ramach projektu Ekopracownia "Z pasją dla natury". Środki na jej utworzenie pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczniów wspierały panie: Ewa Kalinowska, Monika Krajewska.

          • Mit w pudełku!

            19.10.2023

            Uczniowie klasy VI znaleźli sposób na zapamiętanie omawianych na lekcji mitów. Poznane treści postanowili zamienić na skojarzenia i zamknąć w...pudełku! Tak przygotowane prace na pewno będą wielokrotnie wykorzystywane i zostaną utrwalone w pamięci uczniów. Koordynatorem zadania była nauczycielka języka polskiego pani Diana Cichocka.

          • Zdrowo i kolorowo na świetlicy!

            19.10.2023

            We wtorek 17 października uczniowie klasy "2" oraz "3" pod kierunkiem Pani Agaty Ścibak przygotowali w ramach zajęć na świetlicy zdrowe i kolorowe kanapki.. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty i w grupach przygotowywały smaczne, pełne witamin kanapki. Praca przyniosła wszystkim wiele radości. Dzieci przekonały się, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Wiedzą, jakie korzyści wynikają ze spożywania drugiego śniadania. Zajęcia były “bardzo smaczne”.

          • "Cywilizacja życia" – XXIII Dzień Papieski w naszej szkole!

            19.10.2023

            16 października b.r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji XXIII Dnia Papieskiego. Idea tak zwanego „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, a więc dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówi do nas  nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie. Tego dnia nie zabrakło słodkiej niespodzianki dla wszystkich uczniów naszej szkoły w postaci słodkich kremówek.

          • Przedszkolaki z wizytą w Banku Spółdzielczym!

            27.10.2023

            Grupy przedszkolne Bystrzaki oraz Odkrywcy odwiedziły Bank Spółdzielczy w Leśniowicach. Przedszkolaki rozpoczęły zwiedzanie od bankomatu - najpierw wypłacały pieniądze, a później zobaczyły urządzenie od środka Z dużym zaciekawieniem oglądały jak wygląda praca kasjera i innych pracowników obsługi klienta Największą atrakcją były „retro” maszyny do liczenia, analogowe telefony i liczydła Furorę zrobiła liczarka do banknotów i niszczarka dokumentów Na zakończenie wizyty każdy przedszkolak otrzymał miły upominek Dziękujemy za zaproszenie

          • Świetlicowe tosty!

            19.10.2023

            To już kolejne zajęcia kulinarne, które dają nam wiele satysfakcji. Tym razem uczniowie klasy "3" oraz "2" z drobną pomocą  Pani Agaty Ścibak zrobili świetlicowe tosty. Z przygotowanych produktów, każdy samodzielnie wykonywał kanapki, które później trafiały do tostera. Po  całej szkole unosił się smakowity zapach, który wabił starszych kolegów. Tosty wyszły przepyszne!

          • Dzień gier planszowych w naszej szkole!

            11.10.2023

            10 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Gier Planszowych. Nie od dziś wiadomo, że planszówki są doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu, są też alternatywą dla smartfona, komputera i telewizji. Bawią, rozwijają wyobraźnię oraz uczą zdrowej rywalizacji i umiejętności przewidywania. Nasi uczniowie przynieśli tego dnia do szkoły swoje ulubione gry planszowe i nie tylko i chętnie w nie zagrali podczas długiej przerwy. Akcja "Przerwa na planszówkę" została zorganizowana w szkole po raz drugi, tym razem z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i cieszyła się dużym zainteresowaniem. To był przyjemnie spędzony czas!

          • Wycieczka do kina!

            07.10.2023

            Uczniowie z kl.IV i kl.V Szkoły Podstawowej w Leśniowicach 5.10.23r. byli w chełmskim kinie Zorza. Obejrzeli tam film „O psie, który jeździł koleją”. Historia dziewczynki chorej na serce i jej przyjaźń z psem Lampo wzruszyła niejednego do łez. Po dużej dawce emocji dzieci zjadły pyszną pizzę i spacerowały po Chełmie. Obejrzały m.in. wyremontowany plac E.Łuczkowskiego i samoloty przy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, co również było atrakcją dla wielu z nich, wrażenie robił zarówno dwupłatowiec jak i mig. Wycieczka zintegrowała uczniów, w drodze powrotnej słychać było wiele pozytywnych komentarzy, a nawet wspólne śpiewy.

          • Szachy — drukuj jak arcymistrz!

            07.10.2023

            Dzięki drukarkom 3D możemy tworzyć naprawdę wiele rzeczy. W Szkole Podstawowej wydrukowane zostały szachy 3D, które wymagają od graczy wysiłku umysłowego oraz zmysłu przestrzennego. Co prawa wystarczy spojrzeć na szachownicę od góry, by mieć dokładny ogląd sytuacji na niej, jednak siedząc przy stole, naprzeciw przeciwnika po drugiej stronie, musimy naprawdę wysilić nasze szare komórki, aby zaplanować każdy ruch. Na zajęciach logopedycznych uczniowie mogą zmierzyć się w grze ,,kółko - krzyżyk", również wykonanej dzięki drukarce 3D. Oprócz klasycznej wersji wykorzystywana jest wersja logopedyczna, przesycona dobrze dobranym słownictwem. Drukarka 3D została zakupiona w ramach programu Laboratoria Przyszłości. #LaboratoriaPrzyszłości@LaboratoriaPrzyszłości

          • Ekopracownia „Z pasją dla natury” otwarta!

            07.10.2023

            Społeczność Szkoły Podstawowej w Leśniowicach świętowała 2 października otwarcie Ekopracowni. Nowoczesna sala lekcyjne powstała w ramach realizacji projektu Ekopracownia „Z pasją dla natury”. W jej utworzenie zaangażowało się wiele osób, począwszy od pomysłodawcy projektu Dyrektor Ewy Nafalskiej Zalewy, poprzez autorkę projektu Ewę Kalinowską, pracowników szkoły pomagających w przygotowaniach, ekipę remontową i realizatorów pierwszych zadań ujętych w projekcie. Gdyby nie wsparcie finansowe Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Urzędu Gminy Leśniowice na czele z Panią Wójt Joanną Jabłońską stworzenie miejsca przyjaznego nauczaniu i szerzeniu postaw proekologicznych młodzieży nie byłoby możliwe.

            Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: pan Zdzisław Szwed Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, pani Agnieszka Kruk z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, pani Joanna Jabłońska Wójt Gminy Leśniowice, pan Wiesław Wierzchoś Przewodniczący Gminy Leśniowice, pani Marta Sulej Dobosz Zastępca Wójta Gminy Leśniowice, pani Barbara Nieworaj - Czmuda Wizytator Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie, pani Beata Kapeluszna Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego, pani Ewelina Śliwińska – Prokop Prezes Banku Spółdzielczego w Leśniowicach, pani Wanda Jaroszczuk Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach, pani Gabriela Schab Przewodnicząca Rady Rodziców oraz księża parafii w Majdanie Leśniowskim i Kumowie.

            Gości powitała serdecznie Dyrektor Ewa Nafalska Zalewa. Dokonano uroczystego przecięcia wstęgi i tym samym oficjalnego otwarcia Ekopracowni. Następnie wyświetlona została prezentacja przedstawiająca działania, jakie będą realizowane w ramach projektu w tym roku szolnym. Niektórzy z gości zabrali głos, wyrażając przekonanie, że Ekopracownia będzie miejscem podejmowania ciekawych wyzwań, rozwijania pasji młodzieży i uwrażliwiania jej na potrzeby natury oraz środowiska lokalnego. Uroczystość uświetnił występ artystyczny uczniów z klas II - VIII przygotowany pod kierunkiem p.B.Miszczak i p.Moniki Cymborskiej. Na zakończenie goście wraz z panią Dyrektor wręczyli nagrody laureatom konkursu plastycznego „Dziuplaki z mojego podwórka” organizowanego przez p.Dianę Cichocką. I miejsca w czterech kategoriach zajęli: Leon Popielnicki, Alan Kuczyński, Zuzanna Szłapak i Kalina Jaworska. Gratulujemy i zapewniamy, że przed nami kolejne ciekawe zadania, o realizacji których poinformujemy wkrótce .

          • Baw się matematyką!

            03.10.2023

            Podczas pierwszych zajęć z Programu mPotęga, dofinansowanego przez Fundację mBanku, uczniowie rozwiązywali różnorodne zagadki matematyczne. Miały one na celu ćwiczenie logicznego i kreatywnego myślenia, spostrzegawczości, umiejętności planowania i myślenia strategicznego.

          • Dzień Chłopaka w naszej szkole!

            01.10.2023

            W piątek 29 września podczas przerw na szkolnym korytarzu można było usłyszeć wesołą muzykę i śpiewy uczniów. Wszystko za sprawą obchodzonego Dnia Chłopaka. Samorząd Uczniowski przygotował tego dnia kilka niespodzianek. Odbył się między innymi konkurs Top Model,który wygrał Bartosz Romańczuk. Część żenska szkoły wybrała również najmilszego chłopaka. Ten zaszczytny tytuł otrzymał Krystian Mróz. Poza tym każda klasa urządziła przyjęcia dla chłopców w swoich salach. Było mnóstwo smakołyków,śmiechu i dobrej zabawy.

          • Dzień Jabłka!

            01.10.2023

            28 września obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Jabłka. 🍏🍎. Wszyscy w tym dniu zajadali się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami. Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek. Nasz kraj należy przecież do największych producentów jabłek w Europie. W starszych klasach, kto miał jabłko nie był odpytywany:) „Bystrzaki” z oddziału przedszkolnego smakowały jabłka w każdej postaci. To był pyszny dzień!

          • Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej!

            26.09.2023

            W dniu 25 września 2023 r. na boisku "Orlik" w Leśniowicach, odbył się Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej. W zawodach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach i Szkoły Podstawowej w Sielcu. Drużyny podzielone były na dwie kategorie wiekowe chłopców i dziewcząt: kl. VII - VIII oraz  IV - VI. Celem turnieju była popularyzacja zdrowego stylu życia, rozwijanie umiejętności piłkarskich oraz integracja dzieci i młodzieży gminy Leśniowice. Drużynom kibicowali koledzy, koleżanki oraz Pani Joanna Jabłońska Wójt Gminy Leśniowice. Wszystkie drużyny za udział w turnieju otrzymały dyplomy, które wręczyła Pani Ewa Nafalska Zalewa Dyrektor Szkoły Podstawowej w Leśniowicach oraz Pani Beata Kapeluszna Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo-Samorządowego. 

          • SELEKTYWNA ZBIÓRKA ODPADÓW

            26.09.2023

            Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach uczestniczyli w warsztatach, których celem było uświadomienie dzieciom, że odpady należy traktować jako surowiec wtórny. Dzieci wykonały plakaty pt.: "Po co i jak segregować śmieci? ". Uczestnicy Szkolnego Koła Ekologicznego przygotowali piękną gazetkę, przedstawiającą zasady prawidłowej segregacji odpadów. Uczniowie klas starszych opracowali quizy dla młodszych kolegów, dzięki którym nauczyli się jak mądrze segregować śmieci. W czasie zajęć wykorzystano także interaktywną grę "Przyjaciele recyklingu". Zajęcia przygotowano w ramach projektu Ekopracownia "Z pasją dla natury". Środki na jej utworzenie pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczniów wspierały panie: Beata Miszczak, Ewa Kalinowska, Monika Krajewska.

          • Przedszkolaki w kinie!

            07.10.2023

            Z okazji Dnia Przedszkolaka dzieci z młodszej grupy"Bystrzaki" oraz starszej grupy "Odkrywcy" ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach wraz ze swoimi Paniami wybrały się na wycieczkę autokarową do kina Zorza w Chełmie na bajkę pt. „Kicia Kocia". Z Kicią Kocią można się wybrać wszędzie! Nawet w kosmos! Z Kicią Kocią nigdy nie jest nudno! Z Kicią Kocią jest wesoło! Uśmiechnięte miny przedszkolaków wróciły do przedszkola, a usmiech towarzyszył im do końca dnia

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Leśniowicach
      • (82) 567 54 66
      • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach ul. Leśniowice 24 B 22-122 Leśniowice Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych