Szkoła Podstawowa w Leśniowicach uczestniczy w programie "Lekcje z twórcą ludowym ",w ramach którego zostały przeprowadzone zajęcia z panią Sylwią Jasiuk. Uczniowie klasy VI mieli okazję wykonać pisanki techniką batikową.
Pisanka i listopad - czy mają coś wspólnego?
Pierwsze skojarzenia mówią, że nie, ale zagłębiając się w tradycję ludową, symbolikę jajka i jesiennego spotkania z duszami zmarłych śmiało można powiedzieć, że tak.
Życie i przemijanie – odwiecznie powiązane…
Dlatego też, nie bacząc, że bliżej do świąt Bożego Narodzenia niż Wielkanocy dzieci z Leśniowic rozpoczęły lekcje o chełmskich pisankach 😀
➡️ Lekcja 1
Temat: Tradycyjne pisanki chełmskie wykonywane techniką batikową.
Uczestnikami spotkania byli uczniowie VI klasy Szkoły Podstawowej w Leśniowicach.
Na początku młodzież poznała symbolikę pisanek wielkanocnych, tradycyjne motywy ludowe, wzory i kolory stosowane w pisankach regionu chełmskiego oraz sposoby uzyskiwania naturalnych barwników. Następnie zaprojektowały własny, choć zgodny z kanonem, wzór chełmskiej pisanki, by finalnie przenieść go na skorupkę jaja.
Pisanie woskiem było sprawą niełatwą, ale na tyle ciekawą i tajemniczą, że w pełni absorbowało uwagę młodych pisankarek i pisankarzy. Efekt ugotowania jaj w cebulance (wywarze z łupin cebuli) zaskoczył każdego. Zdziwienie było wielkie i o to chodziło…
Pierwsze pisanki w leśniowickiej szkole są już gotowe ❗️
Lekcje poprowadziły: twórczyni ludowa Sylwia Jasiuk oraz nauczycielka SP w Leśniowicach Diana Cichocka.
www.nikidw.edu.pl
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
👉Ciekawostka:
Na chełmskich pisankach najczęściej rysowane były wiatraczki, grabki, zwijki, krzyże, gwiazdy, gałązki jedliny oraz warianty swastyki. W niektórych wioskach popularny był również motyw ośmioramiennej gwiazdy, złożonej z pustych lub wypełnionych rombów, tzw. “róża bukowa”, który zapożyczony został z Wołynia.
Układ wzorów na pisance był symetryczny, podzielony regularnie wzdłuż jaja, często skoncentrowany na przecięciach linii. Rysowano również motywy luźne, wypełniające poszczególne powierzchnie pisanki. Wzorami wypełniona była przynajmniej połowa pisanki.
Źródło: „Pisanki chełmskie”, publikacja Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W Ambroziewicza w Chełmie, Chełm 2019