Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - Bohater z bajek Walta Disneya. Pierwsze miejsce zajęły uczennice: Natalia Buk kl. II, Marcela Jaworska kl. I, Amelia Błądkowska kl. I. Drugie miejsce przyznano: Weronice Kwiatoń kl. II, Samancie Rymarskiej kl. I, Lenie Adamczyk kl. II. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Konkurs przygotowała p. Monika Krajewska.
Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Leśniowicach obowiązujące od 01.09.2020r.
17.01.2021Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19w Szkole Podstawowej im.T.Kościuszki w Leśniowicach
obowiązujące od 01.09.2020r.
§ 1
Podstawa prawna:
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
-
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19 art.8a, ust.5, pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 567) ,
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 14.05.2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19,
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),
-
Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),
-
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.),
-
Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych z dnia 15 maja 2020r.
§ 2
Zakres procedury:
Procedura dotyczy sprawowania nadzoru nad dziećmi oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronowirusa w czasie epidemii COVID – 19 w Szkole Podstawowej im.T.Kościuszki w Leśniowicach, mail: splesniowice@wp.pl, strona www: htpps://splesniowice.edupage.org/, tel. 82 567 54 66.
§ 3
Cele:
1. Procedura ma na celu ochronę zdrowia i życia wszystkich pracowników oraz uczniów, ich rodziców/prawnych opiekunów.
2. Usprawnienie oraz zwiększenie skuteczności oddziaływań szkoły w sytuacjach zagrożenia.
3. Prowadzenie działań zapobiegawczych, mających zwiększyć bezpieczeństwo uczniów, rodziców oraz pracowników w okresie pandemii COVID - 19.
4. Wypracowanie jednolitych metod współpracy między rodzicami a szkołą.
5. Minimalizowanie ryzyka związanego z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.
6. Wyznaczenie jasnych i czytelnych reguł postępowania w określonych sytuacjach.
§ 4
Obowiązki Dyrektora Szkoły:
1. Ustala i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
2. Zapewnia pracownikom środki ochrony: rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice, płyny dezynfekujące.
3. Zapewnia płyn do dezynfekcji rąk przy wejściach szkoły, w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych oraz salach lekcyjnych.
4. Umieszcza w widocznym miejscu instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk, zakładania i ściągania rękawiczek, maski.
5. Organizuje pracę nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
6. Informuje nauczycieli i innych pracowników szkoły o konieczności zachowywania dystansu społecznego, wynoszącego min. 1,5 m., między sobą, w każdej przestrzeni szkoły.
7. Przekazuje rodzicom informacje o czynnikach ryzyka COVID – 19, informuje o procedurach oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do Szkoły poprzez umieszczenie procedur wraz z załącznikami na stronie szkoły.
8. Zapewnia pomieszczenie służące do izolacji dziecka oraz pracownika – pomieszczenie nr 2 w wejściu nr 3 wyposażone w zestaw ochronny: przyłbica, fartuch ochronny, maski, rękawiczki i płyn do dezynfekcji.
Uwaga! Jeśli dziecko/pracownik będzie wykazywał objawy typowe dla koronawirusa (gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu) należy postępować zgodnie z procedurami na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia.
9. Zapewnia codzienną dezynfekcję ławek, krzeseł, parapetów, klamek, poręczy, toalet, szatni, elementów na orliku: ławki, bramki itp. wykorzystywanych do zajęć przyborów sportowych.
10. Jest odpowiedzialny za usunięcie przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować, np. dywany w salach edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej, świetlicy, zabawki pluszowe.
§ 5
Obowiązki Pracowników Szkoły:
Wszyscy pracownicy zgłaszają się do pracy wejściem nr 1 (szatnia), dezynfekują ręce i odnotowują w karcie monitorowania wejść pracowników.
Obowiązki Pracowników Administracji:
1) Pracownik przychodzi do Szkoły w maseczce.
2) Po wejściu do sekretariatu pracownik może zdjąć maseczkę, zakłada ją każdorazowo, kiedy do pomieszczenia wchodzi uczeń lub inna osoba spoza sekretariatu
3) Dba o higienę rąk – często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.
4) Używa własnego długopisu/ołówka, nie pożycza go innym osobom.
5) Raz na godzinę pracownik wietrzy pomieszczenie, w którym pracuje.
6) Dba o zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego i sam zachowuje dystans nie mniej niż 1,5m.
7) Jeśli przebywa na kwarantannie lub członek rodziny jest objęty kwarantanną, powiadamia dyrektora szkoły i pozostaje w domu.
8) W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID - 19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie Dyrektora Szkoły.
§ 6
Obowiązki Pracowników Obsługi:
1) Pracownik przychodzi do Szkoły w maseczce i rękawiczkach. Dezynfekuje ręce przy wejściu głównym.
2) Po wejściu do Szkoły przebiera się. Zakład maseczkę/ przyłbicę.
3) Wykonuje prace zgodnie z harmonogramem, zachowując dystans społeczny – 1,5m.
4) Ogranicza kontakt z innymi pracownikami Szkoły – w tym z uczniami, nauczycielami .
5) Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, blaty do spożywania posiłków i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) regularnie dezynfekuje środkiem dezynfekującym lub wodą z detergentem.
6) Regularnie, co godzinę, wietrzy pomieszczenia, w których przebywa.
7) Po wyjściu ze szkoły uczniów i nauczycieli wietrzy sale lekcyjne, dokładnie dezynfekuje środkiem dezynfekującym lub wodą z detergentem: ławki i krzesła, parapety, podłogi, meble.
8) Po każdej przerwie oraz w razie potrzeby dezynfekuje pomieszczenie oraz sanitariaty, krany, kurki, umywalki, klamki, włączniki światła.
9) Jeśli przebywa na kwarantannie lub członek rodziny jest objęty kwarantanna, powiadamia Dyrektora Szkoły i pozostaje w domu.
10) W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID - 19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie Dyrektora Szkoły.
11) Kontroluje osoby wchodzące do szkoły, żeby miały zakryte usta i nos, zdezynfekowały ręce płynem umieszczonym przy wejściu do szkoły, prowadzi rejestr wejść i wyjść.
12) Ma prawo zabronić wejścia do szkoły osobom, które nie zastosowały się do zaleceń.
13) Nie zezwala na oczekiwanie rodzicom lub innym osobom odbierającym uczniów w korytarzu, zaleca oczekiwanie na zewnątrz przed budynkiem szkoły przy wejściu głównym z zachowaniem bezpiecznego dystansu minimum 1,5 m.
14) Sprawdza poziom płynu do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnienie.
15) Sprawdza ilość rękawiczek jednorazowego użytku i bieżące uzupełnienie.
16) Napełnia i uzupełnia dozowniki w toaletach, a także je myje i dezynfekuje.
17) Wymienia worki w koszach na śmieci, opróżnia kosze oraz je myje i dezynfekuje.
§ 7
Obowiązki Nauczycieli:
1. Pracownik przychodzi do Szkoły w maseczce/ przyłbicy ochronnej. Po wejściu do sali może zdjąć maseczkę, ale zakłada ją każdorazowo, kiedy do pomieszczenia wchodzi osoba z zewnątrz i gdy podchodzi do ucznia.
2. Pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia opiekuńczo – wychowawcze, konsultacje z uczniami.
3. Wyjaśnia uczniom zasady obowiązujące w Szkole ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.
4. Dba, aby uczniowie zachowywali dystans społeczny przynajmniej 1,5 m odległości między sobą oraz nauczycielem.
5. Dba o to, aby po każdym użyciu kredy przez ucznia dezynfekować mu ręce.
6. Co godzinę wietrzy pomieszczenie oraz w zależności od potrzeb.
7. Może wychodzić z uczniami na zewnątrz Szkoły postępując zgodnie z przyjętymi zasadami i zachowując bezpieczną odległość między uczniami, proponując zajęcia z zachowaniem dystansu społecznego co najmniej 1,5m.
8. Przestrzega zasad korzystania z placu zabaw/orlika, innych pomieszczeń szkolnych, stosując się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.
9. Po powrocie do Szkoły pilnuje, aby uczniowie umyli dokładnie ręce, zachowując bezpieczny dystans 1,5m i wrócili do sali pojedynczo z zachowaniem bezpiecznego dystansu.
10. Dba o higienę rąk – często myje ręce mydłem i środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.
11. Jeśli przebywa na kwarantannie lub członek rodziny jest objęty kwarantanną, powiadamia Dyrektora Szkoły i pozostaje w domu.
12. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID - 19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie Dyrektora Szkoły.
§ 8
Obowiązki rodziców / opiekunów prawnych:
1. Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zapoznania się z procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID – 19 na terenie Szkoły Podstawowej im.T.Kościuszki w Leśniowicach, zamieszczonymi na stronie Szkoły.
2. Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do szkoły, jeśli wcześniej dziecko chorowało, nie przysyłają dziecka chorego lub z podejrzeniem choroby, np. podwyższona temperatura, kaszel, katar, itp.
3. Rodzice/ opiekunowie prawni zapewniają uczniom maseczki/ przyłbice ochronne, które dziecko ma przy sobie i używa w określonych sytuacjach.
4. Przestrzegają wytycznych dotyczących nie przynoszenia zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów przez dziecko do szkoły.
5. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
6. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania i kasłania.
7. Zapewniają dziecku wodę do picia i drugie śniadanie zapakowane w pojemnik lub torbę foliową.
8. Rodzic/opiekun prawny oddaje dziecko pod opiekę wyznaczonemu pracownikowi przed wejściem do Szkoły. Nie wchodzi na teren szkoły ( w wyjątkowych sytuacjach rodzice dzieci najmłodszych mogą wejść do szatni głównej lub na korytarz dolny po zdezynfekowaniu rąk, założeniu maseczki od godziny 7.00 do godz 7.30 oraz po godzinie 8.00, gdy uczniowie przebywają w salach lekcyjnych, a korytarze są puste. Fakt ten wyznaczony pracownik odnotowuje w ewidencji wejść i wyjść).
9. Rodzice i opiekunowie prawni przyprowadzający i odbierający dzieci do/ze Szkoły są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników Szkoły oraz innych dzieci i ich rodziców wynoszący co najmniej 1,5 metra.
10. Rodzice i opiekunowie prawni są obowiązani do noszenie maseczki na terenie Szkoły – orlik, parking, plac zabaw.
11. Rodzice są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu oraz e-maila i odbierania telefonów od Dyrektora lub pracownika Szkoły (do dnia 1 września wychowawcy przekażą dyrektorowi szkoły listy uczniów wraz z numerami telefonów do opiekunów oraz ich adresami e-mail).
§ 9
Obowiązki uczniów:
1. Uczeń przychodzi do szkoły z podręcznikami, wodą oraz drugim śniadaniem.
2. Uczeń zachowuje bezpieczny dystans 1,5 m od innych osób, przed wejściem do budynku szkolnego dezynfekuje ręce.
3. Uczniowie do szatni wchodzą grupami klasowymi.
4. Udaje się do sali lekcyjnej zgodnie z harmonogramem zajęć i przydziałem do grupy.
5. Uczeń do sali lekcyjnej wchodzi pojedynczo, zajmuje wyznaczone miejsce. Bezwzględnie stosuje się do wytycznych nauczyciela.
6. W sali lekcyjnej uczeń nie musi nosić maseczki, zakłada ją wtedy, gdy zbliża się do niego nauczyciel lub inna osoba. Uczeń pozostaje w bezpiecznej odległości 1,5m od innych uczniów oraz nauczyciela.
7. Uczeń zasłania usta i nos przy kichaniu lub kasłaniu.
8. Uczeń, który źle się czuje, jest przeziębiony, ma podwyższoną temperaturę, nie przychodzi na konsultacje i zajęcia. Informuje o tym fakcie nauczyciela.
9. Jeśli przy pomiarze temperatury będzie ona podwyższona, nie przychodzi na teren Szkoły, o zaistniałym fakcie pracownik szkoły bezzwłocznie powiadomi pracownika sekretariatu.
10. Pracownik sekretariatu natychmiast powiadomi o tym fakcie rodziców. Do czasu pojawienia się rodziców uczeń zostanie pod opieką wyznaczonego przez Dyrektora pracownika Szkoły w izolatce lub na zewnątrz szkoły w bezpiecznej odległości 2 m od pozostałych osób.
11. Jeśli członek rodziny jest objęty kwarantanną, uczeń nie może korzystać z zajęć w Szkole.
12. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID - 19 (duszności, kaszel, gorączka) nauczyciel postępuje według Procedury.
§ 10
Ogólne procedury organizacji pracy w szkole:
1. Szkoła Podstawowa im.T.Kościuszki w Leśniowicach wznawia funkcjonowanie z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, wytycznych Gminy Leśniowice, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty.
2. Szkoła na czas zajęć pozostaje zamknięta, otwierana jest podczas przerw. Przy głównym wejściu znajduje się dzwonek, którego należy użyć aby wejść do palcówki.
3. Osoby z zewnątrz kontaktują się ze szkołą telefonicznie (82 567 54 66) lub mailowo (splesniowice@wp.pl) opiekunowie uczniów również dodatkowo poprzez Messenger i platformę Microsoft Times), wchodzą do placówki tylko w niezbędnych sytuacjach, a fakt ten pracownik obsługi odnotowuje w ewidencji wejść i wyjść.
4. Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz, zachowuje ona dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
- 2 metrowy dystans odległości
- zakrywa nos i usta
- obowiązkowo dezynfekuje ręce przy wejściu głównym
- ogranicza przemieszczanie się po szkole (tylko do szatni głównej i dolnego korytarza)
- ogranicza kontakt z pracownikami szkoły
- do szkoły nie może wejść osoba, która jest chora, przebywa na kwarantannie lub w izolacji
5. W dniu rozpoczęcia nauki każdy wychowawca poinformuje rodziców, że do szkoły uczęszczają:
- uczniowie bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych
- temperatura ciała dziecka jest w normie
- domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych
- w przypadku ucznia z alergią dającą objawy podobne do infekcji dróg oddechowych wymagane jest zaświadczenie od lekarza (rodzic dostarcza je do wychowawcy do 5 września).
6. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
7. Rodzice przyprowadzający dzieci do szkoły nie wchodzą z nimi do budynku szkoły.
8. W wyjątkowych sytuacjach rodzice najmłodszych dzieci mogą wejść z nimi do przestrzeni wspólnej szkoły (w wyjątkowych sytuacjach rodzice dzieci najmłodszych mogą wejść do szatni głównej lub na korytarz dolny po zdezynfekowaniu rąk, założeniu maseczki od godziny 7.00 do godz 7.30 oraz po godzinie 8.00, gdy uczniowie przebywają w salach lekcyjnych, a korytarze są puste. Fakt ten wyznaczony pracownik odnotowuje w ewidencji wejść i wyjść), zachowując zasady:
- wchodzi tylko 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi
- rodzic zachowuje dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m
- opiekun zachowuje dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m
- opiekunowie przestrzegają obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (stosują środki ochronne: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk lub rękawiczki jednorazowe).
8. Przy wejściu do budynku szkoły jest wywieszona informacja o obowiązku dezynfekowania rąk i instrukcja użycia środka dezynfekującego. Przy wejściu głównym, w obu szatniach oraz na korytarzu szkolnym znajduje się środek dezynfekujący, z którego wszyscy bezwzględnie korzystają.
9.Dzieci do mycia rąk używają mydła w płynie i wody. Stosują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
10. Szkoła czynna jest w godzinach: od 7.00 do 16.00.
11. W szkole ewidencjonowane są osoby wchodzące.
12. W szkole znajdują się termometry bezdotykowe, które są dezynfekowane po użyciu w każdej grupie (jeden w pokoju nauczycielskim, drugi w sekretariacie szkoły, trzeci w oddziale przedszkolnym „Mrówki”, czwarty w oddziale przedszkolnym „Bąbelki” oraz piąty u obsługi ).
13. Pracownicy i uczniowie zachowują dystans, nie gromadzą się, stosują zasady higieny.
14. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej ograniczają kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
15. Kadra nauczycielska i pracownicy administracji, obsługi i personel kuchenny przebywający na terenie placówki są zdrowi, nie mają styczności z osobami przebywającymi na kwarantannie lub w izolacji.
§ 11
Procedury obowiązujące uczniów dojeżdżających:
1. Przed wejściem do autobusu opiekun uczniów dezynfekuje ręce każdemu dziecku .
2. W autobusie wszyscy (kierowca, uczniowie i opiekun) mają zakryte usta i nos.
3. Uczniowie siadają obok ucznia z tego samego zespołu klasowego.
4. Przewoźnik jest zobowiązany do dezynfekcji autobusu po każdorazowym dowozie uczniów.
5. Uczniowie wychodzą powoli, grupami klasowymi i kierują się do budynku szkoły.
§ 12
Procedury obowiązujące ucznia podczas wejścia do budynku szkoły:
1. Dzieci są wpuszczane do szatni grupami w zespołach klasowych.
2. Oddziały przedszkolne i uczniowie klas I – III wchodzą do szkoły wejściem głównym i korzystają z przestrzeni w szatni przeznaczonej dla danej klasy.
3. Uczniowie klas IV – VIII wchodzą do szkoły tylnym wejściem i korzystają z przestrzeni przeznaczonej dla ich grupy klasowej.
4. Przed wejściem do budynku pracownik szkoły dezynfekuje każdemu dziecku ręce i kontroluje liczbę dzieci w danej grupie.
5. Uczniowie mają zakryte usta i nos.
6. Dzieci wchodzą do szatni i kierują się do strefy przeznaczonej dla ich klasy.
7. Po wyjściu każdego zespołu klasowego z szatni pracownik dezynfekuje klamki i ławki.
8. Po wejściu do sali lekcyjnej uczeń może odkryć usta i nos. Podobnie, gdy przebywa podczas przerwy tylko wśród uczniów z jego zespołu klasowego, w przypadku grup mieszanych zakrywa nos i usta.
§ 13
Procedury obowiązujące pracownika podczas wejścia do budynku szkoły:
1. Pracownik przy wejściu głównym dezynfekuje obowiązkowo ręce.
2. Ma zakryte usta i nos.
3. Unika kontaktu z większą liczbą osób.
4. Kieruje się do pokoju nauczycielskiego.
5. Swoje ubrania zostawia w szafie do tego przeznaczonej.
6. Pomoce naukowe i przybory trzyma we własnej szafce, nic nie leży na stolikach.
§ 14
Procedury obowiązujące podczas przerw lekcyjnych :
1. Nauczyciele w klasach I-III organizują przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min (nie kolidując z przerwami klas IV – VIII). Z klasą przebywa cały czas nauczyciel uczący i odpowiada za dzieci w czasie przerw.
2. Starsi uczniowie mogą podczas przerw przebywać na korytarzu szkolnym.
3. Jeśli grupy klasowe się nie mieszają, nie ma konieczności zakładania maseczki ochronnej, jeśli tak – zakrywają nos i usta.
4. Uczniowie mogą przebywać podczas przerw również na świeżym powietrzu przed budynkiem szkoły (zachowując ogólne zasady higieny i dystansu, zakrywając nos i usta).
5. Nauczyciel dyżurujący podczas przerwy ma zakryte usta i nos.
6. Podczas przerwy opiekę nad uczniami sprawuje nauczyciel uczący w danej klasie(po skończonej lekcji nauczyciel pozostaje w sali lekcyjnej)
7. Podczas przerwy zarówno pracownicy jak i uczniowie zachowują dystans między osobami, szczególnie w miejscach wspólnych, nie gromadzą się.
§ 15
Procedury korzystania z sal lekcyjnych:
1. Każda klasa uczy się w oddzielnej sali i unika, w miarę możliwości, zmiany pomieszczeń.
2. Sale, w których odbywają się zajęcia, są porządkowane i dezynfekowane przez pracowników po zakończeniu zajęć w danej grupie lub przed ich rozpoczęciem. (dezynfekowane są blaty ławek, krzesełka, klamki, włączniki).
3. Uczniowie wchodzą do sal, gdy są wywietrzone i nie czuje się zapachu środka dezynfekującego.
4. Nauczyciel wietrzy pomieszczenia po każdych zajęciach lub częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba.
5. Wszystkie przedmioty, sprzęty znajdujące się w salach, przybory do ćwiczeń są dezynfekowane i czyszczone po użyciu przez daną grupę.
6. Uczniowie posiadają własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze.
7. Jedynie uczniowie w oddziałach przedszkolnych i w klasach I – III mogą trzymać przybory w swoich oddzielnych szafkach.
8. Uczniowie nie wymieniają się przyborami szkolnymi między sobą.
9. Uczeń nie przynosi ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów (ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach nauczyciel dopilnuje, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie zabawki, rzeczy).
10. W czasie zajęć uczniowie nie muszą zakrywać ust i nosa.
11. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są myte detergentem lub dezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
§ 16
Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w oddziałach przedszkolnych:
1. Zabawki typu książki, gry planszowe, puzzle będą podzielone tak, by po danym dniu zabawy odbyły dwudniową kwarantannę w specjalnie przeznaczonym pojemniku. Pojemnik będzie umieszczony w miejscu niedostępnym dla dzieci.
2. Pomieszczenie, blaty stolików, klamki, włączniki, uchwyty, krzesełka będą poddawane regularnej dezynfekcji przez pracownika obsługi, a sale co godzinę wietrzeniu do zaniku zapachu środka dezynfekującego.
§ 17
Procedury prowadzenia zajęć świetlicowych:
1. Zajęcia świetlicowe odbywają się w salach dydaktycznych wyznaczonych do tego celu (świetlica - sala I i II) z zachowaniem bezpieczeństwa w czasie epidemii COVID – 19.
2. Opiekun umożliwia łatwy dostęp do środka dezynfekującego.
3. Opiekun wietrzy salę po każdych zajęciach lub częściej.
4. Pracownicy obsługi przeprowadzają dezynfekcję pomieszczenia po zakończeniu zajęć każdej grupy korzystającej z sali (dezynfekują klamki, włączniki, blaty ławek, krzesełka).
5. Wietrzą salę aż do zaniku zapachu środka dezynfekcyjnego.
6. Zabawki typu książki, gry planszowe, puzzle będą podzielone tak, by po danym dniu zabawy odbyły dwudniową kwarantannę w specjalnie przeznaczonym pojemniku. Pojemnik będzie umieszczony w miejscu niedostępnym dla dzieci.
7. Dzieci używają tylko swoich przyborów.
§ 18
Procedury korzystania z placu zabaw, orlika i terenów zielonych wokół szkoły:
1. Na placu zabaw może przebywać tylko jedna grupa, tak by dzieci poszczególnych grup nie kontaktowały się ze sobą.
2. Na placu zabaw uczniowie i ich opiekun mogą mieć odkryte usta i nos.
3. Po każdej grupie urządzenia terenowe są dezynfekowane przez pracownika obsługi (opryskiwaczem).
4. Po powrocie z placu zabaw, boiska przed wejściem do budynku, pracownik dezynfekuje ręce każdemu dziecku i nauczycielowi.
5. Dozwolone jest korzystanie przez uczniów z przyszkolnych terenów zielonych pod opieką nauczyciela, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
6. Na orliku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że korzystają z dwóch różnych boisk i że zachowany jest między nimi dystans.
7. Sprzęt wykorzystywany na boisku podczas zajęć np. piłki, pachołki, materace, skakanki jest dezynfekowany przez nauczyciela wychowania fizycznego po zakończeniu zajęć każdej grupy.
8. Nauczyciel tak organizuje pracę , że w danym dniu prowadzi zajęcia z danej dyscypliny sportowej, co ułatwi dezynfekcję sprzętu.
9. Nauczyciel ogranicza aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
§ 19
Procedury korzystania z biblioteki szkolnej:
1. Uczniowie oraz pracownicy mają możliwość korzystania z biblioteki szkolnej.
2. Harmonogram pracy szkoły będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły.
3. Korzystający z biblioteki nie wchodzą do sali bibliotecznej, czekają przed drzwiami, zachowując dystans między sobą.
4. W sali biblioteki znajduje się tylko opiekun, ma zakryte usta i nos.
5. Uczniowie i pracownicy korzystający z zasobów biblioteki mają zakryte usta i nos.
6.Opiekuna dzieli od wypożyczających stolik, na którym znajduje się płyn dezynfekujący.
7. Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce i blat, na którym leżą książki.
8. Przyjęte książki należy odłożyć na okres minimum 2 dni do skrzyni, pudła lub na wydzielone półki oznaczone datą zwrotu.
9. Po okresie karencji co najmniej dwóch dni opiekun biblioteki może wypożyczać książki innym.
§ 20
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u ucznia zakażenia COVID-19:
1. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel reaguje od razu.
2. Nauczyciel informuje telefonicznie dyrektora szkoły o podejrzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z jego uczniów.
3. Dyrektor jest w posiadaniu spisu telefonów rodziców wszystkich uczniów i kontaktuje się z opiekunem chorego ucznia drogą telefoniczną, zawiadamia o zdarzeniu i prosi o odebranie dziecka z izolatki.
4. Dyrektor szkoły wyznacza pracownika, który w odzieży ochronnej (zapewnianej przez dyrektora) przeprowadza ucznia z podejrzanymi objawami do izolatki (pomieszczenie nr 2 z wejściem nr 3 ), zachowując 2m odstępu.
5. Pracownik czeka z uczniem na przyjazd rodziców. Prosi o dezynfekcję rąk i założenie stroju ochronnego zapewnionego przez dyrektora w izolatce.
6. Dyrektor informuje telefonicznie stację sanitarno – epidemiologiczną o podejrzeniu zachorowania na terenie jego placówki.
7. Rodzice odbierają ucznia własnym transportem, nie wchodzą do budynku szkoły, nie kontaktują się z innymi uczniami lub pracownikami.
8. Nauczyciel przebywający z uczniem w izolatce zdejmuje odzież ochronną i wyrzuca ją do przeznaczonego do tego celu pojemnika, myje ręce i twarz.
§ 21
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u pracownika szkoły zakażenia COVID -19:
1. Do pracy w szkole przychodzą osoby zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, z temperaturą ciała w normie.
2. Jeżeli pracownik poczuje się gorzej w ciągu dnia i zaobserwuje u siebie niepokojące objawy i podwyższoną temperaturę ciała, niezwłocznie powiadamia telefonicznie dyrektora szkoły.
3. Dyrektor wyznacza osobę do czasowej opieki nad klasą nauczyciela, który poczuł się źle. Osoba jest ubrana w strój ochronny, ma zakryte usta i nos oraz nosi rękawiczki.
4. Nauczyciel opuszcza salę lekcyjną w maseczce ochronnej, dezynfekuje ręce, przechodzi jak najszybciej do izolatki znajdującej się w budynku szkoły (pomieszczenie nr 2, z wejściem nr 3), zakłada jednorazowe rękawiczki i strój ochronny, czeka na osobę, która go stamtąd odbierze.
5. Jeśli gorzej poczuł się pracownik administracji lub obsługi, opuszcza niezwłocznie swoje stanowisko pracy i udaje się do izolatki z zachowaniem niezwykłej ostrożności, zakładając maseczkę, rękawiczki i strój ochronny. Telefonicznie powiadamia o tym fakcie dyrektora.
6. Pracownik wykonuje telefon do lekarza rodzinnego i podczas teleporady rozmawia o objawach chorobowych, lekarz daje wskazówki, co powinien zrobić w najbliższym czasie.
7. Przy wystąpieniu ostrych objawów chorobowych dyrektor zawiadamia służby medyczne o podejrzeniu zachorowania na COVID - 19 jednego z pracowników i prosi o przyjazd karetki, która odbiera pracownika i przewozi go do szpitala.
8. Dyrektor w tym czasie zawiadamia stację sanitarno - epidemiologiczną i postępuje według ich wskazówek.
9. W tym dniu wszystkie sprzęty, izolatka, sale, powierzchnie płaskie, blaty, uchwyty, balustrady, klamki, klawiatura komputera, włączniki, sanitariaty i inne, z którymi pracownik miał styczność, są szczegółowo dezynfekowane przez pracowników obsługi (są oni zabezpieczeni w stroje ochronne i wyposażeni w płyny wirusobójcze). Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie jest poddany gruntownemu sprzątaniu.
10. Odzież ochronna zostaje usunięta do przeznaczonego do tego celu pojemnika.
11. Dyrektor stosuje się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
§ 22
Procedury postępowania w przypadku potwierdzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem na terenie szkoły:
1. Jeśli dyrektor szkoły otrzyma informację o tym, że uczeń lub pracownik z podejrzeniem zachorowania na COVID-19 uzyskał pozytywny wynik testu, stosuje się do zaleceń państwowego inspektora sanitarnego.
2. Dyrektor szkoły zleca pracownikowi ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zaleca stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/web/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób mających kontakt z zakażonym.
3. Dyrektor placówki kontaktuje się telefonicznie z powiatową stacją sanitarno - epidemiologiczną, aby skonsultować przypadek zakażenia na terenie szkoły i uzyskać dalsze wskazówki postępowania.
4. Dyrektor zapewnia w tym dniu uczniom mającym kontakt z chorym jak najszybszy dowóz do domu z zachowaniem rygoru sanitarnego, odwóz odbywa się w turach/grupach klasowych, uczniowie mają zakryte usta i nos, zdezynfekowane ręce i nie kontaktują się ze sobą ani z kierowcą.
5. Uczniowie pozostają w domach na okres kwarantanny, ich rodzice korzystają z lekarskich porad telefonicznych w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat dalszego postępowania.
6. Budynek, sale, sprzęty, wszelkie przedmioty, powierzchnie płaskie, sanitariaty i inne, z którymi chory miał styczność zostają dokładnie umyte i zdezynfekowane przez wyznaczonego przez dyrektora pracownika.
7. Dyrektor decyduje o zawieszeniu zajęć na okres kwarantanny, jeśli kontakt z chorym miała większość uczniów i pracowników, w tym okresie lekcje mają charakter zdalny.
§ 23
Procedury czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni:
1. Przy wejściu głównym umieszczono numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
2. Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekują dłonie lub zakładają rękawiczki ochronne, mają zakryte usta i nos oraz nie przekraczają obowiązujących stref przebywania (szatnia główna i korytarz dolny).
3. Nauczyciele i pracownicy szkoły przed wejściem na teren szkoły dezynfekują ręce preparatami wirusobójczymi.
4. Pracownicy dbają, aby dzieci regularnie myły ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, placu zabaw i po skorzystaniu z toalety.
5. Po wejściu uczniów do sal lekcyjnych dezynfekowane są szatnie, klamki, ławeczki, poręcze, włączniki świateł.
6. Pracownicy utrzymują w czystości sale lekcyjne, pomieszczenia sanitarnohigieniczne, ciągi komunikacyjne, dezynfekują powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki, włączniki i powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury.
7. W przypadku zmiany sali lekcyjnej, po wyjściu poprzedniej grupy pracownicy dezynfekują blaty, krzesełka, klamki, włączniki i wietrzą salę do zaniku zapachu środka dezynfekującego.
8. Prowadzony jest rejestr dezynfekcji i czyszczenia pomieszczeń oraz sprzętów.
9. Przeprowadzając dezynfekcję, pracownicy przestrzegają zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
10. W pomieszczeniach sanitarno- higienicznych w widocznym miejscu znajdują się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
11. Urządzenia sanitarno – higieniczne są czyszczone i dezynfekowane po każdej przerwie oraz w razie potrzeby.
12. Pracownicy używają masek/przyłbic oraz rękawic jednorazowych (szkoła zapewnia miejsca/pojemniki do ich wyrzucania.
§ 24
Zasady funkcjonowania kuchni i stołówki:
1. Personel kuchenny musi przestrzegać zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego:
-
ograniczyć kontakty się z pracownikami szkoły oraz dziećmi,
-
zachować odległość stanowisk pracy,
-
stosować środki ochrony osobistej.
2. Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie wysokiej higieny.
3. Przygotowanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych, reżimów zalecanych w okresie epidemii.
4.Należy bezwzględnie dbać o czystość i dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć i dezynfekować stanowiska pracy, opakowania produktów, sprzęt kuchenny.
5.Pracownicy kuchni w sposób szczególny muszą dbać o właściwą higienę rąk poprzez mycie i dezynfekcję, m.in.:
1)przed rozpoczęciem pracy,
2) przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
3) po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
4)po zajmowaniu się odpadami, śmieciami,
5)po zakończeniu procedur czyszczenia, dezynfekcji,
6)po skorzystaniu z toalety,
7)po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa,
8)po jedzeniu, piciu.
6. Chęć zapisu dziecka na obiady rodzice telefonicznie (tel. 665097192) lub uczniowie osobiście zgłaszają do intendentki do 5 września 2020r. Potwierdzeniem zapisu dziecka na obiad będzie wypełniona przez rodziców karta zgłoszenia.
7. Płatność za obiady do 10 każdego miesiąca u intendentki przy wejściu numer 3.
8. Pracownicy stołówki szkolnej mają zapewnioną odpowiednią odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, oraz środki ochrony osobistej.
9. Pracownicy zwracają szczególną uwagę na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
10. Na stolikach w sali jadalnej stawiane są tylko talerze z jedzeniem i kubki z napojem, nie ma tam wazoników, ozdób, przypraw i innych zbędnych przedmiotów.
11. Dania i produkty są wydawane przez osobę do tego wyznaczoną. Nie ma ona bezpośredniego kontaktu z uczniami, oddzielają ją drzwi z okienkiem do wydawania posiłków. Posiłki odbierają pojedynczo dzieci lub, jeśli jest taka potrzeba, nauczyciel opiekujący się grupą lub pracownik obsługi.
12. Naczynia po posiłkach są odnoszone pojedynczo przez dzieci/uczniów do okienka ,,zwrot naczyń”, skąd są na bieżąco są odbierane do mycia przez wyznaczonego pracownika kuchni.
13. Pracownicy kuchni wielorazowe naczynia i sztućce myją w zmywarce z dodatkiem detergentu,
w temperaturze min. 60°C lub wyparzają w urządzeniu do tego przeznaczonym.
§ 25
Procedury wydawania i spożywania posiłków:
1. Posiłki wydawane są zmianowo:
- uczniowie z oddziałów przedszkolnych spożywają posiłek w swojej sali
- uczniowie z klas I – IV spożywają posiłek na pierwszej przerwie obiadowej
- uczniowie z klas V – VIII jedzą podczas drugiej przerwy obiadowej.
2. Uczniów na obiad sprowadza pracownik obsługi.
3. Pracownik dba, aby wszyscy uczniowie dokładnie umyli ręce przed spożywaniem obiadu.
4. Dzieci spożywają posiłki przy stolikach z rówieśnikami z klasy.
5. Po wydaniu posiłku danej grupie pracownik dezynfekuje blaty stołów oraz siedziska.
6. W przypadku oddziałów przedszkolnych dzieci spożywają posiłki w swoich salach lekcyjnych
z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku:
- przed posiłkiem pracownik dba, aby wszystkie dzieci umyły ręce
- przed posiłkiem i po jego zakończeniu blaty stolików oraz krzesła są myte i dezynfekowane.
7. Po zjedzeniu obiadu przez daną grupę uczniów klamki, włączniki, blaty stolików i krzesła są dezynfekowane przez pracownika stołówki szkolnej.
§ 24
Zasady dostarczania i przyjmowania towaru do kuchni
1.Dostawcy towarów powinni być zaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej.
2.Przywożony towar –produkty spożywcze–muszą być opakowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem.
3.Towar dostawcy wystawiają przed wejściem do szkoły od strony kuchni.
4.Dokumenty dostawy: faktury, etykiety, dowody dostawy itp. powinny znajdować się w kopercie wraz z towarem, umieszczone w taki sposób, aby nie uległy uszkodzeniu.
5.Po dostarczeniu towaru dostawca telefonicznie informuje o dostawie, tak aby pracownik mógł odebrać towar.
6.Dostawcy nie mogą wchodzić na teren szkoły ani kontaktować się bezpośrednio z pracownikami, w razie potrzeby zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
-
Spotkanie opłatkowe u Mrówek...
24.12.2020"W oknie błyszczy choineczka, wystrojona jak laleczka, gdzieś po cichu gra kolęda, to jest znak, że idą święta!" Święta Bożego Narodzenia to czas piękny i wyjątkowy, dlatego też w grupie Mrówki ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach odbyło się spotkanie opłatkowe. Dzieci pięknie zaśpiewały świąteczną piosenkę. Wspólnie z Panią Dyrektor wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia, dzieląc się opłatkiem i zasiadając do wspólnego poczęstunku "Niechaj radość ta świąteczna trafi w każdy kąt. A my Wam życzymy: WESOŁYCH ŚWIĄT !!!"
11
Wigilia u Bąbelków...
24.12.2020Świąteczny klimat zapanował w grupie Bąbelki. Dzieci i Panie z grupy, a także Pani Dyrektor spotkały się na wigilii grupowej. W tym wyjątkowym dniu rozmawialiśmy o obyczajach i tradycjach świątecznych, o tym jak będziemy spędzać Boże Narodzenie wśród najbliższych. Podniosłym momentem spotkania było dzielenie się opłatkiem, wszyscy życzyli sobie nawzajem wszelkiej pomyślności i Wesołych Świąt. Po życzeniach nadszedł czas na wspólny poczęstunek. Na zakończenie przedszkolaki wspólnie zaśpiewały kolędy!
29
Nagroda dla Mai!
22.12.2020Dzisiejszego dnia nasza laureatka Maja Zarek odebrała nagrodę wręczoną przez Panią Dyrektor Ewę Nafalską Zalewe za konkurs plastycznym pt. ,,Mój Anioł". Jej praca została opublikowana w albumie konkursowym wydanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie. Gratulujemy sukcesu małej artystce!
Świąteczne dekoracje w Szkolnej Bibliotece!
21.12.2020Przedświąteczny czas to okazja do przygotowania ozdób, symbolizujących Święta Bożego Narodzenia. Uczniowie wykonali piękne łańcuchy z papieru, bombki, dzwoneczki, gwiazdki... Wszystkie pracy są ciekawe, kolorowe i oddają atmosferę zbliżających się świąt. Zajęcia przygotowała p. Monika Krajewska.
13
Magia Świąt
21.12.2020Zajęcia o tematyce zimowej zachęcały grupę Bąbelków do wykonania magicznej “śnieżnej kuli”, w której bałwanek był z plasteliny, śnieg z brokatu, a magii dodała woda…
29
Przedświąteczne galaretki u Mrówek
22.12.2020Grupa Mrówki przygotowała pyszne, kolorowe galaretki o smaku truskawkowym, malinowym i agrestowym, a przy okazji dzieci mogły zaobserwować proces gotowania i parowania wody. Choć na galaretki trzeba było troszkę poczekać, to wyszły przepyszne i Mrówki zjadły je z apetytem.
21
Warsztaty z robienia ozdób choinkowych w Grupie Bąbelków
22.12.2020Na dzisiejszych zajęciach przedszkolaki wykonały swoje własne mikołajkowe bombki. Na pewno każdą choinka w domu będzie wyglądać przepięknie przystrojona takimi arcydziełami!
24
Mikołajkowe paczki dla Domu Małych Dzieci w Chełmie!
21.12.2020Uczniowie Koła Wolontariatu przygotowali mikołajkowe paczki dla dzieci z Domu Dziecka w Chełmie, w których znalazły się słodycze, przybory szkolne oraz książeczki. Serdecznie dziękujemy wszystkim Wolontariuszom! Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi (Jan Paweł II). Koordynatorem akcji była p. Monika Krajewska.
Mrówki czekają na święta!
22.12.2020Grupa Mrówki czas oczekiwania na święta postanowiła wykorzystać na zrobienie prac plastycznych, które udekorują salę.
20
Świąteczne zajęcia z terapii ręki u Bąbelków
17.12.2020Na zajęciach grupa Bąbelków usprawniała swoje malutkie rączki! Były ćwiczenia z przenoszenia pomponów za pomocą pęsetek, zakręcanie i odkręcanie nakrętek od butelek oraz wyklejanie i układanie figur geometrycznych Te ćwiczenia są bardzo istotne dla rozwoju motoryki małej u dziecka, a także usprawniania koordynacji wzrokowo-ruchowej i koncentracji uwagi.
32
Bezpieczna droga do celu!
17.12.2020Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Leśniowicach uczestniczyli w zajęciach: Bezpieczna droga do celu! Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się m.in. jak bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz w jaki sposób zachowywać się na drodze. Uczniowie przypomnieli sobie i zwrócili uwagę na zagrożenia związane z nieostrożnym wejściem na ulicę czy korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię. Dodatkowo zostali uświadomieni o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych. Na koniec zajęć dzieci przygotowały makiety ruchu drogowego. Warsztaty przygotowała p. Monika Krajewska.
Razem na święta!
17.12.2020Uczniowie Koła Wolontariatu zorganizowali akcję- Razem na święta, której celem była zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt. Po raz kolejny udowodnili, że los potrzebujących piesków i kotków nie jest im obojętny. Zebrana ilość suchej i mokrej karmy- około 40 kg- świadczy o ogromnej wrażliwości naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy za udział w akcji! Pamietajmy! ILE DAJESZ Z SIEBIE DOBREGO, TYLE CI SIĘ ZWRÓCI! Inicjatorem zbiórki była p. Monika Krajewska.
2
MasterChef Junior w Szkolnej Bibliotece!
15.12.2020Mąka z polskich zbóż, złocisty miód, pachnące przyprawy i duuuużooo serca to przepis na świąteczne pierniki. Kuchnie uczniów klasy V zamieniły się w magiczne miejsca, gdzie wrzała praca własnoręcznie wyciskanych pierników, w różnych świątecznych kształtach. Po ich upieczeniu, dzieci ozdabiały ciasteczka według własnej inwencji kolorowym lukrem i posypkami. Pomysłodawcą kulinarnych warsztatów była p. Monika Krajewska.
19
Czytanie ma moc !
14.12.2020Dzięki przystąpieniu do programu Czytanie ma moc, księgozbiór Szkolnej Biblioteki wzbogacił się o nowe pozycje czytelnicze. Nasza Pani Monika Krajewska- Bibliotekarz Szkolny przez cały semestr realizowała cykl zajęć, które akcentowały różne aspekty czytania i obcowania z książką. Warsztaty przygody i wyobraźni rozwijały oraz promowały walory czytelnictwa, dzięki którym biblioteka otrzymała nowe, wartościowe książki.
1
Archiwum Aktualności